Polska mafia, życie na Wyspach Owczych... Zobaczcie, jakie książki polecacie na wakacje [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

red
19.07.2013 14:01
Wakacyjna Lista Osobista

Wakacyjna Lista Osobista (Publio.pl)

Polecali już blogerzy, aktorzy i pisarze. Teraz literaturę na lato polecają klienci Publio! Byliśmy bardzo ciekawi, jakie książki zamierzają czytać w długie letnie wieczory. Jak się okazało, typowali różnie. Na ich listach pojawiały się powieści lekkie, typowo rozrywkowe, ale też mocne, ambitne, niekoniecznie kojarzące się z błogim lenistwem i wakacyjnym szaleństwem. Sami zobaczcie, jak uzasadnili swój wybór.
Tylko 19 lipca ebook w cenie 9,90 zł - "Sześć miesięcy w 1945" - poleca Kamil >>

Idealna książka na wakacje? Na pewno nie "Pięćdziesiąt twarzy Greya"... Mój typ to "Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill i Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny" Michaela Dobbsa. Rewelacja. 6 miesięcy,4 facetów - choć tak naprawdę gigantów - i ich decyzje, które na zawsze zmieniły losy świata. W dodatku Dobbs to nie tylko wybitny historyk, ale i naprawdę utalentowany pisarz. Polecam!

Tylko 20 lipca ebook w cenie 9,90 zł - "Ashford Park" - poleca Małgorzata >>

Dzięki książce poznajemy trzy pokolenia kobiet, ich zawiłe losy. Przenosimy się też do Afryki, uczestniczymy w safari, uświadamiamy sobie, co w życiu jest najważniejsze.

Tutaj dodatkowy fragment opisu ;) "Ta przebogata w detale powieść łączy romans, tajemnicę, zapadające w pamięć postaci, a także lekcję na temat rodziny i przyjaźni. I - co najważniejsze - pomaga zrozumieć, kim jesteśmy i zaznaczyć swoje miejsce w świecie. Ta książka zmienia czytelnika. Willing wnika w głąb duszy swoich bohaterów, żeby pokazać tragedię, triumf i głębię miłości".

Tylko 21 lipca ebook w cenie 9,90 zł - "Mafia po polsku" - poleca Wiktor >>

Wcale nie o gangsterach, bandziorach i przestępcach. Nie ma tu zamachów, spektakularnych wybuchów czy krwawych morderstw. O mafii - tak, ale o tej w idealnie skrojonych garniturach, o ludziach często z pierwszych stron gazet, wykształconych, kompetentnych, mających stać na straży prawa. Ale idee i teoria rozjeżdżają się z praktyką - dlatego mamy skorumpowaną policję, nieudolnych polityków, leniwy rząd i prokuraturę, gdzie szerzy się korupcja. Książka Bertolda Kittela to mocna, demaskatorska rzecz o polskich służbach i ich powiązaniach ze światem przestępczym. Nie każdy ma odwagę głośno o tym mówić. A facet naprawdę wie, co pisze - jest przecież wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem śledczym. I dlatego polecam!

Tylko 22 lipca ebook w cenie 9,90 zł - "W kraju niewidzialnych kobiet" poleca Ola >>

Wakacyjna? Tak. Lekka, przyjemna i radosna? Niekoniecznie. Książka Qanty A. Ahmed zaboli prawdopodobnie większość wyemancypowanych Europejek, które rozsiadły się na swoich tronach utkanych z przywilejów, praw i nieskończonych możliwości. Nie wiem, jak poradziłyby sobie w kraju, w którym nie mogłyby zapiąć pasa w samochodzie tylko dlatego, że zbytnio eksponuje ich biust... Właśnie tam, w ortodoksyjnej Arabii Saudyjskiej, próbuje odnaleźć się wykształcona lekarka, liberalna muzułmanka pakistańskiego pochodzenia. Obcej rzeczywistości nie ocenia, raczej stara się ją zrozumieć. Nie krytykuje, tylko porównuje i zestawia z tym, co dla niej znane. I za to należy jej się największa pochwała.

Tylko 23 lipca ebook w cenie 9,90 zł - "81:1" - poleca Maciek >>

Czy możecie wyobrazić sobie lepszą książkę na wakacje niż reportaż Wasielewskiego i Michalskiego nominowany do Travelerów w kategorii - nomen omen - podróżniczej książki roku? Ja nie. Pomysł, żeby pojechać w tak odległe, dziwaczne miejsce (w którym mieszkańców jest mniej niż owiec!) jest dla mnie równie szalony, co fascynujący.

Tam przecież wszyscy znają się na wylot. Nie zamykają na klucz swoich domów ani samochodów. Równie chętnie przyjmują reportera, który zjawia się w nich świecie, co znanego od lat sąsiada. A jednak widać i czuć, jak bardzo chcieliby zostać zauważeni. W polityce, w kulturze - w świecie. Sami autorzy o tym piszą „Atencja Farera jest szczególna. Przypomina reakcję niedowartościowanej kobiety, która pierwszy raz słyszy, że ktoś ją pokochał, choćby to «kocham » zabrzmiało nie wiadomo jak beznamiętnie.”

Dziwne, że nie potrafimy wskazać tego kraju na mapie. Pewnie wielu z nas znalazłoby tam raj na ziemi...

Tylko 24 lipca ebook w cenie 9,90 zł - "Z Afganistanu.pl" - poleca Patrycja >>

Może zdziwi Was, że taką książkę poleca kobieta. Powiem Wam tak - "męska" okładka i "męski" temat reportażu nie powinny Was zmylić. Bo to, co opisuje Ogdowski, zainteresuje każdego - zwłaszcza, że podane jest w tak dobrej formie.

Autor pokazuje codzienność żołnierzy na froncie w Afganistanie. Codzienność, której nie zobaczymy w żadnym serwisie informacyjnym. Bo między jedną misją a drugą, przed akcją i po akcji, pojawia się najgorsze - czekanie.

Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, co przeżywają żołnierze, którzy na froncie spędzają kilka lat. Ogdowski wnika w ich środowisko i pokazuje pełen wachlarz emocji - nie tylko strach i złość, ale też radość i przyjaźń. W końcu trzeba się jakoś ratować, gdy nad głowami fruwają kule...

Tylko 24 lipca ebook w cenie 9,90 zł - "Inteligencja emocjonalna" - poleca Karolina >>

Nie znoszę poradników. Książek naukowych tym bardziej! Tę udało mi się jednak przeczytać, i to w zawrotnym tempie, mimo że to przecież wielka cegła! "Przewodnik jak znaleźć sens w bezsensie" - tak pisze autor o swoim bestsellerze. Coś w tym jest. Jestem nerwusem, ciężko mi usiedzieć w miejscu i często za szybko wybucham złością, a dzięki Danielowi Golemanowi uświadomiłam sobie, że można kontrolować swoje emocje. Że arystotelesowska umiejętność "złoszczenia się na właściwą osobę, we właściwym stopniu i właściwym momencie, we właściwym celu i we właściwy sposób", ułatwia znacznie życie. I nie chodzi tylko o to, że znając swoje emocje, łatwiej awansować w pracy, tworzyć udane związki, wychowywać dobrze dzieci... że samo wysokie IQ nie gwarantuje sukcesów. Jest po prostu fajniej, kiedy ludzie cię lubią.

Zobacz więcej na temat:

  • Podziel się