Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne

Zofia Knittel
09.07.2012 16:26
24 kwietnia, godz. 12.46, ul. Święty Marcin. Pani Iwona kupuje okulary przeciwsłoneczne.

24 kwietnia, godz. 12.46, ul. Święty Marcin. Pani Iwona kupuje okulary przeciwsłoneczne. (Fot. Andrzej Monczak / AG)

Okulary przeciwsłoneczne są prawie wszędzie: na stacjach benzynowych, w sklepach z odzieżą, w supermarketach, kioskach, a nawet w dodatkach do czasopism. Zdarza się, że mają całkiem modny design, a ich cena bywa tak niska, iż zamiast jednej, kupujemy dwie pary. Tylko... czy to ma sens? Optycy podpowiadają, jakie okulary są naprawdę zdrowe
Specjaliści od lat przestrzegają przed kupowaniem okularów przeciwsłonecznych niewiadomego pochodzenia. Niektóre z nich mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Szkła bez odpowiednich filtrów narażają oko na promieniowanie UV, co z kolei może doprowadzić do zapalenia spojówek oraz zmętnienie rogówki, a w przyszłości - przyczynić się do zaćmy.

Piotr Zieliński z zakładu optycznego Lenti w Warszawie przyznaje, że niektóre okulary kupowane na bazarach za 20 zł mogą mieć wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UV, tyle że... - Okulary z pleksiglasu i podobnych materiałów są bardzo złej jakości. Może nas od nich np. boleć głowa. Dobre okulary nie mogą też zniekształcać obrazu, bo to zmusza oczy do ciągłego wysiłku - podkreśla.

Jak rozpoznać, że okulary przeciwsłoneczne są dobrej jakości?

Najważniejszy jest odpowiedni filtr. Informacja o tym, jaki filtr mają dane okulary, powinna znaleźć się na etykiecie. Blokadę przeciwko promieniowaniu UV mają również niektóre soczewki kontaktowe. Jednak nie ma badań, które dowodziłyby ich skuteczności. O tym, czy okulary mają odpowiednie zabezpieczenie przed promieniowaniem słonecznym, powinien informować Certyfikat Europejski. Tyle że nawet najtańsze okulary miewają znaczek CE...

Czy kupowanie okularów przeciwsłonecznych u optyka to wystarczająca gwarancja jakości?

Optycy raczej omijają okulary niższego sortu. To wynika z solidności i z tradycji. Zakłady optyczne nie są otwierane na jeden sezon. Często istnieją od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Muszą dbać o swoich klientów.

Szkło czy plastik?

Szklanych soczewek jest coraz mniej. Co prawda jest to najwyższej jakości materiał, ale ma swoje wady. Szkło jest ciężkie, a poza tym niebezpieczne. Szklane soczewki mogą powodować zagrożenie, np. wtedy, gdy w aucie uruchomi nam się poduszka powietrzna. Dobre plastikowe soczewki są teraz na tak wysokim poziomie, że klient mógłby pomyśleć, że są szklane.

Jakie zaciemnienie?

To, jaki stopień zaciemnienia będzie dla nas odpowiedni, zależy od indywidualnej wrażliwości na światło, naszych potrzeb oraz od panujących warunków. Istnieją trzy rodzaje zaciemnienia: dosyć jasne, ciemniejsze i jeszcze ciemniejsze. Jednak w trudnych warunkach, np. w górach, może się okazać że będziemy potrzebowali jeszcze większego zaciemnienia, nawet 90 proc.

Z polaryzacją czy bez?

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych powoduje, że promienie, które padają na płaskie, gładkie powierzchnie, nie odbijają się. Dlatego okulary polaryzujące są dobre dla kierowców. Wadą ich jest to, że mogą przyciemniać wyświetlacze LCD w urządzeniach nawigacyjnych, komórkach, bankomatach czy licznikach samochodowych. W okularach z polaryzacją trudniej zauważyć także muldy czy lód na stokach narciarskich.

Dobra cena?

Dobre okulary przeciwsłoneczne można kupić już za 89 zł. Zazwyczaj jednak trzeba przeznaczyć na nie 100-200 zł. W takich cenach okulary oferują takie firmy jak Solano, Belutti czy Polaroid. Zapewniają odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Do okularów często dołączane jest opakowanie. Dobrze jest z niego korzystać. Plastikowe soczewki łatwo jest porysować lub połamać.

Jaki kształt?

Najlepiej. żeby okulary były solidnie zabudowane i przylegające do głowy, tak by promienie słoneczne nie mogły przeniknąć do oczu.

Co dla dzieci?

Dzieci są jeszcze bardziej narażone na promienie słoneczne, ponieważ spędzają więcej czasu na dworze. Powinny nosić okulary, ale nie przez cały czas, żeby się od nich nie uzależniły. Mogą ich używać nawet roczne dzieci, wybór jest spory, bywają modele np. na gumki czy sprężynki. Wybierając okulary dla dziecka, unikajmy soczewek ze szkła oraz oprawek z elementami metalowymi.

  • Podziel się