Akcja Okuliści dla Afryki: zbiórka okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych

ZK
26.02.2013 18:25
Męskie okulary przeciwsłoneczne

Męskie okulary przeciwsłoneczne (kolaż Groszki.pl)

Rozpoczęła się zbiórka używanych okularów dla mieszkańców Afryki. Potrzebne są szkła korekcyjne, zwłaszcza do czytania, ale też przeciwsłoneczne. Można je przynosić lub przesyłać do kliniki Okulus w Bielsku-Białej
W ramach akcji Okuliści dla Afryki pod koniec października ub.r. do Kamerunu zostało już wysłanych 130 par nowych okularów korekcyjnych dla dzieci. Jednak zapotrzebowanie jest tam znacznie większe, o czym przekonała się dr Iwona Filipecka, okulistka z kliniki Okulus, która w ub.r. zbadała wzrok 1,7 tys. dzieci w Kamerunie.

- Spotkałam tam wielu dorosłych, którym były potrzebne okulary korekcyjne do właściwego widzenia na bliską i daleką odległość. Niestety, Kameruńczykom brakuje na jedzenie i inne podstawowe rzeczy, więc mało kto zdecyduje się na zakup okularów. Tymczasem są one potrzebne do pracy, bo wiele z tych osób zarabia szyjąc, haftując, gotując czy rzeźbiąc. Trudno wykonywać takie prace, gdy źle się widzi - mówi dr Filipecka,

Problemowi ma zaradzić właśnie akcja Okuliści dla Afryki. Zbiórka używanych okularów prowadzona jest we współpracy z fundacjami Dzieci Afryki i Redemptoris Missio oraz zakładami optycznymi.

Okulary może przekazać każdy. Przede wszystkim chodzi o szkła do patrzenia na bliską odległość, potocznie nazywane okularami do czytania, bo takie jest najłatwiej dopasować. Jak podkreśla dr Filipecka, nasze wysłużone i nieużywane już okulary dla mieszkańca Afryki oznaczają poprawę komfortu życia na wiele lat. Ponieważ wzrok większości mieszkańców kontynentu jest narażony na silne promieniowanie UV, potrzebe są także okulary przeciwsłoneczne, ale tylko z prawdziwym filtrem. Wszystkie prawdopodobnie już w maju trafią do Kamerunu, a jeśli będzie ich więcej - także do innych krajów, m.in. Ghany.

Okulary można przynosić lub przesyłać do Kliniki Okulus: 43-300 Bielsko-Biała, ul. Górska 19, czynne w dni powszednie w godz. 8-16.

Więcej o akcji na stronie Okuliści dla Afryki .

Zobacz więcej na temat:

  • Podziel się