Sadźcie bratki i stokrotki, relacja z giełdy kwiatowej

ZK
17.04.2013 17:43
Sezon ogrodniczy rozpoczęty. Co można kupić i po ile?
Na giełdzie kwiatowej przy ul. Bakalarskiej w Warszawie zjawiłam się o godz. 8.30. Późno, bo pierwsi sprzedawcy byli tu już od 2 w nocy.

Na wszystkich stoiskach królują bratki i stokrotki, bo teraz właśnie się je sadzi. Ale można już znaleźć także niezapominajki, floksy, czy prymulki. - Taki standard. Jak co roku. Nie mamy żadnych nowości, ale klienci wcale o nie pytają. Przychodzą po to, co już dobrze znają - opowiadał pan Zdzisław.

To jeden z moich giełdowych rozmówców. Jego zdaniem na giełdę po kwiaty przychodzą głownie panie. Ale z kolei pani Agnieszka (d 7 lat sprzedaje na giełdzie kwiaty, których produkcją zajmuje się jej mąż) ma zdanie przeciwne. - U mnie bardzo często kupują też panowie. Mówią, że nie mogą skłonić żon do tego, żeby zaczęły zajmować się ogrodem - twierdzi.

Dobieranie kolorów

Są klienci, dla których najważniejszy jest kolor kwiatów. - Ja mam w swoim ogrodzie podział na obszar fioletowo-pomarańczowy, żółto-niebieski, biało-niebieski oraz czerwony i pod tym kątem dobieram kwiaty. Poza tym mam jeszcze wielokolorowy pagórek ziołowy - opowiadała mi jedna z klientek giełdy, pani Krystyna.

W swoim ogrodzie zasadziła już kilkaset cebulek. W zeszłym roku większość przemarzła. W tym roku, jej zdaniem powinny zakwitnąć wszystkie.

Kochamy ogrody

Według badań brytyjskiej firmy badawczej YouGov SixthSense prowadzonych na zlecenie firmy Bosch, Polacy to zapaleni ogrodnicy. Spośród przebadanych właścicieli ogrodów 90 proc. przyznało, że pielęgnuje je przynajmniej raz w tygodniu, a 7 na 10 - kilka razy w tygodniu.

Cennik:

Bratki 1 zł (w opakowaniu 20 szt)*

Stokrotki 1,4 zł (w opakowaniu 20 szt)

Niezapominajki 2 zł

Hiacynt (jedna cebula) 2 zł

Lawenda 17 zł

Żonkile 5 zł (osiem cebulek)

Werbena 3,6 zł

Sanwitalia 3,6 zł

Floks 4 zł

Aksamitka 1,5 zł

Hortensje 30 zł

Azalie 30 zł

Rododendron 15-50 zł* na bazarze w Falenicy niewielka kępka bratków kosztuje 2 złote, podobnie stokrotki, kolorowy jaskier - 3 złote, a trzy cebule hiacyntów - 5 złZobacz więcej na temat:

Zobacz także
  • Podziel się