W telewizji cyfrowej dostaniemy 18 darmowych programów. Koniec dominacji TVP, TVN i Polsatu?

Mariusz Jałoszewski, Maja Staniszewska
06.11.2012 20:14
Od 15 lutego nowe kanały

Od 15 lutego nowe kanały

Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej mieszkańcy miasteczek i wsi, do których nie dotarł jeszcze internet i kablówki, dostaną za darmo to, za co lemingi w dużych miastach płacą po kilkaset złotych. Czy nowa telewizja wykończy monopol wielkiej trójki - TVP, TVN i Polsatu?
Starą, analogową telewizję odbiera 25-30 procent Polaków, czyli. ok. 3,7 mln gospodarstw domowych.

Ale dziś w Lubuskiem minister cyfryzacji Michał Boni o godzinie 4.15 ma wyłączyć nadajnik z sygnałem analogowym. To będzie początek końca starej telewizji. W kolejnych miesiącach już bez takiej fety będą wyłączone nadajniki w innych województwach. Ostatnie za 8 miesięcy w Giżycku, Leżajsku, Jeleniej Górze i Ostrołęce.

Bajki, disco polo, powtórki i wszystko za darmo

Dla widza, który za darmo miał tylko kilka podstawowych kanałów, głównie TVP1 i 2, TVP Info, TVN, czy Polsat to będzie rewolucja. Dostanie teraz 18 darmowych kanałów. Większość już jest, ostatnie zostaną włączone w 2014 r. Telewizja publiczna daje ambitną TVP Kultura i TVP Historia. Komercyjny TVN rzuca TVN7 z filmami, interwencyjny TTV, Polsat: TV4, TV6 i Polsat Sport News.

Pojawili się też nowi gracze, dotąd z małą oglądalnością. To: TV Puls i TV Puls 2, założona w latach 90 m.in. przez zakon franciszkanów, a obecnie kontrolowana przez Dariusza Dąbskiego, ?muzyczna Eska Tv i Polo TV powiązane z ZPR, wydawcą "Super Expressu", ATM Rozrywka TV, powiązana z firmą producencką ATM.

To daje możliwość roszad na rynku medialnym. Co prawda według danych Nielsen Audience Measurement dla Wirtualnemedia.pl w październiku najchętniej oglądaną telewizją był TVN, potem Polsat TVP1 i TVP2. Ale to się zmienia. TVN-owi w ciągu roku spadła oglądalność z 16,7 proc. do 15,8 proc. Za to przybywa widzów i to znacząco TVN7 i TV Puls - nawet o 1/3. Dobrze też radzi sobie TV4, zgarniając stale ponad 2 proc. widzów.

Zresztą na całym świecie widzowie odchodzą od kanałów ogólnotematycznych do bardzo wyspecjalizowanych np. z bajkami dla dzieci, przyrodniczych, filmowych. Ale to też efekt wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki której dotąd niszowe stacje są dostępne dla wszystkich i w całym kraju.

Drżyjcie kablówki

Medioznawcy nie mają wątpliwości, że po wprowadzeniu telewizji cyfrowej stracą TVP, TVN, Polsat. Widzowie zaczną sprawdzać, co nowego daje im konkurencja. Ale najbardziej uderzy to w kablówki i stacje satelitarne. - Oceniam, że stracą kilkanaście procent widzów. Zostanie im klasa średnia, która lubi sama wybierać kanały i ogląda je po angielsku i niemiecku. Uciekną abonenci z małych miast, którzy traktowali satelitę jako dodatkowy wybór kanałów polskojęzycznych. Wielu już teraz myśli "po co mi 200-300 kanałów, oglądam kilka". A teraz będą mieli je za darmo i zaoszczędzą kilkadziesiąt złotych na kolejnym rachunku - przewiduje prof. Maciej Mrozowski, medioznawca z UW.

- Spokojnie patrzymy w przyszłość. Nasi abonenci chcą mieć duży wybór tego, co jest na rynku - zapewnia Krzysztof Stefaniak, rzecznik telewizji kablowej Vectra. Naciskany przyznaje, że darmowa telewizja cyfrowa jest dla nich zagrożeniem. Karol Smoląg rzecznik TVN: - Cyfrową telewizję naziemną postrzegamy bardziej jako szansę dla naszych telewizji, niż zagrożenie. Mamy już wyniki oglądalności z gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej. Zarówno TVN7, jak i TTV cieszą się dużą popularnością.

Polacy lubią powtórki

Mariusz Jałoszewski: 10 mln Polaków głównie z mniejszych miast i wsi czeka telewizyjna rewolucja. Nagle dostaną 18 kanałów za darmo. Czy wyślą teraz na śmietnik historii TVN z plastikową rzeczywistością seriali, Polsat z "Kiepskimi", czy TVP z "Ojcem Mateuszem"?

Wojciech Krzyżaniak, dziennikarz "Gazety Telewizyjnej" piątkowego dodatku do "Gazety Wyborczej": Ludzie są przyzwyczajeni do tego, co lubią. Nadal będą szukać tej samej oferty, czyli głównie rozrywki. TVP, TVN i Polsat nadal będą królami wskaźników oglądalności. Ale oczywiście będzie rosnąć im konkurencja. TV Puls ma coraz większą oglądalność, bo proponuje kreskówki dla dzieci. Wielu ją wybiera, bo to jedyne takie pasmo dla dzieci w darmowej telewizji.

Do tej pory jednak te miliony Polaków nie miały wyboru, teraz będą miały.

Oczywiście na początku będzie fascynacja nowością. Każdy będzie sprawdzał, co jest na nowych kanałach. Ale TV Puls też nie ma za ambitnego programu. Gdyby był zagrożeniem dla wielkich stacji, to one już by zmieniły ramówki i wprowadziłyby bajki, które niedużo kosztują. Nasi widzowie kochają seriale, zwłaszcza polskie jak "M jak miłość". I nadal tego będą szukać. Tradycyjne stacje nie muszą konkurować o nowego widza, raczej będą walczyć o utrzymanie tych, co mają.

To może zmieni się TVN? Zamiast pokazywać idealnie sterylny szpital w serialu "Lekarze" i wypasione apartamenty, będzie bliżej Polski powiatowej. I pokaże rzeczywistość zamiast bajki.

Ale ludzie chcą oglądać bajki. I telewizja im to daje. Nie będą puszczać telenowel, to ludzie przestaną ich oglądać. Telenowele ma nawet BBC.

Testem na gusta Polaków będą wskaźniki oglądalności kanałów tematycznych TVP Kultura i Historia. Teraz będą dostępne w całym kraju tak samo jak inne stacje, więc nie będzie już dla widzów wymówki.Co pokazują telewizje dostępne w pierwszych trzech cyfrowych multipleksach
TVP KulturaAmbitne i wymagające kino polskie i światowe, ostatnio także jeden z najlepszych amerykańskich seriali „Mad Men”, dużo muzyki, trochę tańca, ale też niespotykane prawie nigdzie programy publicystyczne o kulturze i sztuce
TVP HistoriaStare i nowe dokumentalne programy historyczne, ale też filmy i seriale fabularne, archiwalne Dzienniki Telewizyjne
TVP PoloniaPowtórki, powtórki i powtórki produkcji TVP
TVN7Generalnie to kanał powtórkowy TVN, w którym znaleźć można to, co znamy i lubimy, ale też nadrobić zaległości.
TTVNadaje dopiero od stycznia; jest kanałem publicystyczno-informacyjno-poradnikowym. Są w nim magazyny sensacyjno-policyjne, magazyny reporterów, filmy dokumentalne o sprawach bliskich ludziom z jednej i sensacyjnych z drugiej strony
TV4Telewizja adresowana do młodych
Popularnonaukowy Galileo ExtraCzyli pigułka z tego, co całą dobę pokazują popularnonaukowe kanały tematyczne
„Mała czarna”Autorski talk show
Polskie programy poradnikowo-rozrywkoweKino klasy B (a nawet C), programy muzyczne nieobecne gdzie indziej, wiekowe, ale lubiane seriale
TV6Uzupełnia ofertę TV4, pokazuje też oryginalne wersje programów znanych nam z polskich licencji, m.in. „Mistrz kuchni: Gordon Ramsay” czy amerykański „Mam Talent!”
ATM Rozrywka TVSerwuje powtórki popularnych seriali produkcji grupy ATM. Grupa wyprodukowała m.in. „Świat według kiepskich”, „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, czy „Pitbulla”
TV PulsPrzyciąga ofertą dla dzieci - codzienną porcją kreskówek - starych jak „Tom i Jerry”, nowych jak „Pingwiny z Madagaskaru”, ale też filmami pełnometrażowymi dla młodych widzów pokazywanymi w weekendy
TV Puls 2Stacja przygotowana specjalnie dla młodszych widzów z ponad pięciogodzinnym pasmem „Junior TV” w tygodniu (i dwuipółgodzinnym w weekendy)
Polo TVMuzyka disco polo
ESKA TVMuzyka


Tysiąc kanałów za friko

Patent na odbiór około tysiąca kanałów za darmo jest prosty. Wystarczy zainstalować antenę satelitarną skierowaną ku satelicie Hot Bird - właśnie tam znajdziemy najwięcej niekodowanych programów polskojęzycznych (np. 4fun.tv, Ezo, Tele 5, TV Biznes). Bezpłatnie nadawane polskie kanały - choć jest ich o wiele mniej - są również na satelicie Astra - (m.in. TV Trwam).

Satelitarną ofertę urozmaici zwykła antena - w naziemnej telewizji cyfrowej można oglądać kilkanaście popularnych, polskich kanałów - TVP, TVN, Polsat itp.

Ile to kosztuje?Antena satelitarnaod 50 zł (koszt jednorazowy)
Konwerter(„zakończenie” anteny satelitarnej) od ok. 40 zł (koszt jednorazowy)
Instalacja antenyod 150 zł (koszt jednorazowy)
Zakup tunera SATod ok. 200 zł (koszt jednorazowy - nowoczesne telewizory mają już wbudowane tunery satelitarne)
Razem:ok. 240 zł bez zakupu tunera, 440 zł z zakupem tunera

Zobacz więcej na temat:

  • Podziel się