Zarób euro na Euro

Jolanta Nowak
11.04.2012 18:33
Pakują się w kartony, przenoszą do rodziców albo znajomych i wynajmują mieszkania kibicom, którzy w czerwcu przyjadą na Euro. Do zarobienia: nawet 13 tysięcy w miesiąc
32-letniemu Łukaszowi wynajęcie 40-metrowego mieszkania na Ochocie w Warszawie (ok. 6 kilometrów od Stadionu Narodowego, na którym od 8 czerwca piłkarze zagrają pięciokrotnie) zajęło jeden dzień. W marcu wystawił ofertę na amerykańskim serwisie airbnb.com (ma wersję polskojęzyczną, ale Łukasz ogłosił się w jęz. angielskim). Zgłosili się dziennikarze ze Stanów. Przyjeżdżają na miesiąc. Na ich prośbę kupił już ekspres, planuje uzupełnić zastawę. Na czas wizyty spakuje swoje rzeczy w kartony i wyniesie się do rodziców dziewczyny. I tak mu się opłaca. - Za miesiąc zapłacą mi ponad 13 tys. zł - mówi. Z przyszłymi teściami podzielą się zyskiem pół na pół.

Większość kibiców - a ma ich ściągnąć do Polski podobno nawet milion - przyjeżdża jednak raczej na pojedyncze mecze. Większość nie ma biletów, chcą je oglądać w strefach kibica i wynająć mieszkania na kilka dni. Ale i na tym można świetnie zarobić.

Jakie warunki takie stawki

Edward ogłoszenie zamieścił na airbnb.com trzy dni temu. Jego mieszkanie znajduje się na Pradze Północ, dwa kilometry od Stadionu Narodowego. Jest przed remontem, a Edward szczerze określił wystrój jako "soviet style". Wrzucił tylko zdjęcie toalety. Na pierwszych chętnych czekał kilka godzin. - Najpierw zgłosił się Egipcjanin, który chciał przyjechać na weekend. Ale zaraz potem odezwał się Rosjanin, przyjeżdża z trzema kolegami. Za tydzień zapłacą 2,4 tys. zł!

On i jego żona nie wiedzą jeszcze, dokąd się wyprowadzą. Gdy opowiedzieli znajomym, ile zarobią, ich telefony się urywają.

- Kilka razy dziennie głośno literuję komuś nazwę portalu. Wynajmować chcą teraz nawet ci, którzy sami wynajmują od kogoś, i sceptycy, którzy zarzekali się, że żaden kibol nie będzie demolował im mieszkania - opowiada Edward. Nie boi się, że kibice z Rosji rozniosą im mieszkanie.

- Sami korzystamy za granicą z podobnych serwisów. Niedawno w Kopenhadze wynajmowaliśmy w kilka osób 140-metrowe mieszkanie małżeństwa filmowców. Była ogromna plazma, dwa komputery i dizajnerskie meble. "Naszych kibiców" z Moskwy sprawdzaliśmy na Facebooku. Dimo podróżuje, lubi sztukę antyczną, raczej nie przyjeżdża do Warszawy demolować - opowiada Edward.

Średnio 120$ za dzień

Do Agaty, właścicielki 60-metrowego mieszkania (trzy pokoje na Górnym Mokotowie), najpierw na 12 dni przyjedzie grupa Rosjan. Pod koniec czerwca udostępni je na cztery dni Kanadyjczykom. - W połowie czerwca mam chętnych na weekend, ale jeszcze nie dobiliśmy targu. Będę się w tym czasie gdzieś błąkać, ale dla mnie to nie nowość - już wcześniej dorabiałam tak sobie, wynajmując mieszkanie turystom. Euro to świetna okazja - w czerwcu tylko z tych dwóch wizyt kibiców uzbiera mi się ponad 6 tys. zł (Rosjanie zapłacą ponad 5 tys., Kanadyjczycy - 1680 zł) - mówi.

Na airbnb.com średnia stawka to 120 dol. za dzień (choć w Warszawie znajdziemy także apartamenty przy ul. Francuskiej, z widokiem na stadion, za 2666 dol. za noc). Windują ją ceny hoteli, z których wiele na czas meczów podnosi ceny nawet o sto procent (dwugwiazdkowy Hit Hotel na stołecznej Pradze Południe za tydzień w dwuosobowym pokoju życzy sobie ponad 6 tys. zł, dwugwiazdkowy Logos w Śródmieściu - 4010 zł).

Warszawa najdroższa

Taniej jest w innych miastach, w których będą mecze, ale i tu rynek wynajmu się rozkręca. Jak wylicza agencja nieruchomości Metrohouse, za dzień w Gdańsku (rozegrane zostaną tu cztery spotkania) kibice zapłacą za jedną noc od 180 do 360 zł, we Wrocławiu (trzy mecze) - 220 do 350 zł, a w Poznaniu (trzy mecze) od 190 do 300 zł.

Właściciele portali, którzy pośredniczą w znalezieniu kibiców (m.in. meet-poland.pl, euronoclegi.com, 2012life.eu, odnajme.pl), przyznają, że telefony po prostu się urywają.

- Tylko w Gdańsku co tydzień zgłasza się nawet 30 osób. Jednocześnie tylko wczoraj wynajęło mieszkania 10 obcokrajowców - mówi Urszula Wojciechowicz z odnajme.pl.

Wynajmujący muszą liczyć się z prowizją - np. airbnb.com inkasuje 3 proc. od właścicieli, ale już odnajme.pl - pobiera ją od kibiców. Na koniec roku dochód z najmu należy też wpisać w PIT. Nasi bohaterowie nie byli pewni, czy tak zrobią, dlatego woleli pozostać anonimowi.

Średnie warszawskie stawki za dobę w mieszkaniu wahają się od 200 zł do 380 zł, w Gdańsku od 180 do 360 zł

we Wrocławiu 220 do 350 zł a w Poznaniu od 190 do 300 zł - wylicza agencja nieruchomości Metrohouse.

W Polsce zostanie rozegranych piętnaście spotkań.

W Warszawie: trzy mecze grupowe (8 czerwca: Polska - Grecja, 12 czerwca: Polska - Rosja, 16 czerwca: Grecja - Rosja), ćwierćfinał, półfinał.

W Gdańsku: trzy mecze grupowe: (10 czerwca: Hiszpania - Włochy, 14 czerwca Hiszpania Irlandia, 18 czerwca: Chorwacja - Hiszpania), ćwierćfinał

W Poznaniu: trzy mecze grupowe (10 czerwca: Irlandia - Chorwacja, 14 czerwca: Włochy - Chorwacja, 18 czerwca: Włochy Irlandia

We Wrocławiu: trzy mecze grupowe (8 czerwca: Rosja - Czechy, 12 czerwca Grecja - Czechy, 16 czerwca: Czechy - Polska)

Przeczytaj także:

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro@agora.plPYTANIE Czy planujesz wynająć mieszkanie na czas Euro 2012?

 Tak
 Nie
 Zastanawiam się jeszcze
 Nie mam własnego mieszkania