Czym kierowca zbada promile? Podajemy ceny alkomatów

Zofia Knittel
13.01.2014 12:12
Alkomaty

Alkomaty (Fot. Anna Czuba)

Jeśli Sejm zatwierdzi zmiany w sposobie karania pijanych kierowców, za rok w każdym aucie będzie musiał znaleźć się alkomat. Zapłacić można za niego od 6 złotych do ponad 6 tysięcy
Mikołaj Witczak, współwłaściciel poznańskiej firmy Speed-up zajmującej się importem, dystrybucją i serwisem alkomatów szacuje, że 80 proc. wszystkich alkotesterów, które trafiają na nasz rynek pochodzi z importu. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ostrzega, że jest to najczęściej towar z Chin, który nie spełnia żadnych norm.

Podobnego zdania jest Marek Konkolewski z biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji, który dodaje, że testery trzeźwości za kilkadziesiąt czy sto złotych należy traktować raczej jak zabawki. - Można się nimi bawić w metodę prób i błędów i sprawdzać po dłuższym spożywaniu alkoholu, jaki wynik wskazuje taki alkomat - mówi Kąkolewski. - Najlepszym alkomatem jest bowiem upływ czasu, który powinien wynieść co najmniej 24 godz. od zakończenia spożywania alkoholu.

Przewodnik po alkomatach:

Alco2go, cena: 6 zł

Jest alkomatem jednorazowego użytku. Pokazuje wyniki z dokładnością do 0,1 promila. W zestawie mamy rurkę pomiarową, którą odbezpieczamy, a następnie umieszczamy w balonie. Potem nadmuchujemy balon do pełna. Po 2 minutach odczytujemy wynik patrząc na kolor balonu.

Alkohit, cena: 6 zł

Ta jednorazówka działa podobnie. Powietrze wypuszczane z balonika wchodzi w kontakt z reagentem znajdującym się wewnątrz testera. Zachodzi reakcja chemiczna. Gdy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, reagent zmienia kolor.

AL 7000 lite, cena: 239

To tester trzeźwości z czujnikiem półprzewodnikowym. Mierzy od 0 do 4 promili, wskazując wyniki z dokładnością co do 0,001 promila. Pod klapą od baterii można schować dwa ustniki. Czas pomiaru ok. 16 s. Temp. od 0 do 40 st. C.

Datech DA 7100, cena: 349 zł

Alkomat posiada czujnik elektrochemiczny. Zakres pomiarowy wynosi od 0 do 5,00 promili. Alkomat mierzy w ciągu ok. 15 s, z dokładnością do setnych części promila. Działa w temp. od 0 do 40 st. C. Waży niecałe 100 g.

Blow in, cena: 350 zł

Zakres pomiaru tego alkomatu wynosi od 0,1 do 4 promili. Alkomat wskazuje wyniki z dokładnością do dziesiętnych części promila. Można nim wykonać wiele pomiarów w krótkim czasie. Czas przygotowania do pracy wynosi 20 s. Temp. od 0 do 45 st. C.

FitAlko A1, cena 376 zł

Ten model posiada czujniki elektrochemiczny z zakresem wskazań do 4 promili. Ma trójkolorowy wyświetlacz i sygnalizację dźwiękową. Pokazuje wynik do setnych części promila. Czas pomiaru ok. 16 s.

Lifeloc FC20, cena: 6789 zł

Alkomat prezentuje wynik w ciągu 10 s, z dokładnością 5 proc. Jest odporny na temperaturę (od 0 do 55 st. C). Posiada m. in. komputerowy interfejs, pamięć wewnętrzną i możliwość wydruku.