Nie zabieraj tabletu do sypialni radzą naukowcy. A na chrapanie dobre są skarpetki

agapias
03.02.2015 19:06
Tablet Yoga

Tablet Yoga (Fot. Lenovo)

Noszenie przez mężczyzn w ciągu dnia skarpetek kompresyjnych może sprawić, że będą mniej chrapać. Tak stwierdzili kanadyjscy naukowcy z University of Toronto. Z kolei, jak wynika z badań norweskich naukowców z Uni Research Heath, nastolatki, które spędzają przed urządzeniami elektronicznymi więcej niż cztery godziny, mają trudności z zasypianiem i gorzej radzą sobie w szkole
Skarpetki na chrapanie

Skarpetki kompresyjne uciskają mięśnie, zmniejszą ich wibracje i pomagają równomiernie rozprowadzić ciśnienie krwi. Do tej pory polecano je głównie sportowcom. Naukowcy z Kanady użyli ich w eksperymencie nad zespołem bezdechu śródsennego objawiającego się głośnym chrapaniem. W badaniu wzięło udział ponad 50 mężczyzn cierpiących na to schorzenie. Połowa z nich przez dwa tygodnie w ciągu dnia nosiła skarpetki kompresyjne i zdejmowała je do spania. Druga grupa nosiła zwykłe skarpetki. W nocy monitorowano sen każdego uczestników. Okazało się, ze mężczyźni, którzy nosili w ciągu dnia uciskowe skarpetki, spali dużo lepiej. Naukowcy zastrzegają, że noszenie skarpetek nie może zastąpili innych form leczenia bezdechu, ale może być formą uzupełnienia terapii.

Nie zabieraj tabletu do sypialni

W badaniu wzięło udział 10 tys. nastolatków w wieku 16-19 lat. Na początek odpowiadali na pytania, jak dużo czasu spędzają przed: komputerem, tabletem, smartfonem, odtwarzaczami MP3, konsolami do gier i telewizorami. Potem opisywali nawyki związane z zasypianiem. Okazało się, że dziewczyny więcej gadają w sieci, podczas gdy chłopcy więcej grają w gry komputerowe. Ci, którzy przed monitorami spędzali więcej niż cztery godziny dziennie, byli o 49 proc. bardziej narażeni na zasypianie dłużej niż godzinę. Ilość czasu spędzanego przed ekranem miała też wpływ na długość snu - nastolatki, które w sieci spędzały więcej niż dwie godziny, na sen poświęcały mniej niż pięć, co odbijało się na nauce. Prawie wszyscy badani przyznali, że czują się wyspani po 8-9 godzinach snu.

Więcej o: