Polskie rezydencje. Jak wyglądały przed wybuchem II wojny światowej?

Agapias
16.02.2015 18:34
W najlepszym wypadku powstały w nich hotele. W najgorszym, zmiotła je z powierzchni ziemi wojenna zawierucha, czy powojenny brak poszanowania cudzej własności. A jeszcze niecałe sto lat temu, polskie pałace i zamki zachwycały przepychem


Czas świetności polskich rezydencji - sprzed II wojny światowej - pokazuje wydany przed wydawnictwo Bosz album "Rezydencje w starej fotografii". Zaprezentowane w nim zamki i pałace rozrzucone były na całym obszarze dawnej Rzeczypospolitej. W miarę jak zmieniały swoich właścicieli, zapełniały się ich pamiątkami, księgozbiorami i wojennymi trofeami.

Wiele tych cennych obiektów zostało zniszczonych podczas wojny, inne niszczały w czasach PRL odebrane poprzednim właścicielom i zamienione na szkoły, internaty, biura, mieszkania pracowników PGR-ów, domy opieki dla osób starszych, sierocińce, szpitale, a nawet magazyny zbożowe. Tylko niektórym udało się przywrócić dawny blask. Taki cud wydarzył się na zamku w Przecławiu, który zamieniono na hotel.

W naszej galerii prezentujemy jedynie część zdjęć znajdujących się w albumie, a pochodzących z pierwszej połowy XX wieku.

Więcej o: