Im ojciec starszy, tym dzieci zdrowsze - twierdzą eksperci z Cambridge University

mk
18.02.2015
Ojciec z córką

Ojciec z córką (123rf.com)

Nawet o 30 proc. wzrasta ryzyko wad genetycznych u dziecka, którego ojcem jest nastolatek. Tak wynika z badań Cambridge University przeprowadzonych na 24 tys. rodziców
Naukowcy odkryli w plemnikach bardzo młodych ojców wysoki poziom mutacji DNA, które mogą wywołać u dziecka autyzm, schizofrenię lub rozszczep kręgosłupa. Plemniki nastolatków w wieku od 12 do 19 lat miały o jedną trzecią więcej mutacji niż plemniki mężczyzn powyżej dwudziestego roku życia. Wtedy zaczyna się okres, kiedy najbezpieczniej jest zdecydować się na dziecko. Liczba niebezpiecznych dla zdrowia potomka mutacji wzrasta znów, gdy mężczyzna zbliża się do czterdziestki. Jak tłumaczą lekarze, organizm nastolatka dopiero przygotowuje się do ojcostwa, stąd może wynikać spora liczba mutacji. U statystycznego mężczyzny ryzyko spłodzenia chorego dziecka wynosi 1,5 proc., u nastolatka - 2 proc.

Dieta odstraszy chorobę

Dieta ma działanie przeciwzapalne, które może zmniejszyć ryzyko wystąpienia m.in. cukrzycy typu 2, miażdżycy i choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszli naukowcy z Yale School of Medicine.

Nasz organizm, będąc na czczo lub po lekkim posiłku, produkuje związek o nazwie beta-hydroksymaślan, który hamuje działanie białka NLRP3 odpowiedzialnego za powstawanie ciężkich schorzeń. Związek ten powstaje w organizmie, gdy unikamy węglowodanów, nadmiaru kalorii i intensywnie ćwiczymy. To pierwsze badanie, które udowadnia wpływ niskiego poziomu glukozy na pracę układu odpornościowego.

Więcej o: