Test ciążowy online. Wyślij sms, by sprawdzić, czy jesteś w ciąży

Marcin Kozłowski
04.03.2015 17:54
Test ciążowy najlepiej wykonać rano.

Test ciążowy najlepiej wykonać rano. (Fot. Annie Engel Annie Engel/Corbis)

"Czy jesteś w ciąży? Dowiedz się, rozwiązując test". Takimi hasłami zachęcają strony internetowe udostępniające quizy ciążowe. To wyłudzanie naszych danych i pieniędzy - nawet do 30 zł za SMS
Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "test ciążowy on-line" wyskakuje kilkadziesiąt stron. Test polega na udzieleniu odpowiedzi na ok. 20 pytań. Np. "Czy do tej pory miesiączka była regularna?", "Czy odczuwasz częste bóle głowy?" i "Czy ktoś stwierdził, że promieniejesz?".

Internet radzi: podejrzewasz ciążę, idź do lekarza

Wykonaliśmy jeden z testów, zaznaczając, że nie stosujemy zabezpieczeń, odczuwamy mdłości, zmęczenie, jesteśmy uczuciowi. Na koniec zostaliśmy poproszeni o wpisanie swojego imienia, nazwiska i e-maila. Drżeliśmy z emocji, ale na ekranie pojawił się tylko zdawkowy komunikat: "Masz wiele objawów, które mogą wskazywać na to, że jesteś w ciąży. Jednak, aby zdobyć całkowitą pewność, musisz kupić przez internet lub w najbliższej aptece test ciążowy albo udać się do ginekologa".

Efekt: podaliśmy swoje dane osobiste, które mogą być wykorzystane przez spamerów lub hakerów. O ewentualnej ciąży nie dowiedzieliśmy się nic. Właściciele strony zresztą uprzedzają, że "wyniki testu nie mogą być traktowane jako wiarygodne źródło informacji" - tyle że w regulaminie strony, którego nikt nie czyta.

Test ciążowy za sms: płacisz i nie wiesz

Jeszcze bardziej niebezpieczne są krążące w sieci testy, w których - żeby poznać wynik - trzeba wysłać SMS-a. Często bardzo drogiego. Nagłówek na stronie informuje: "Profesjonalny test ciążowy on-line". Odpowiadamy na pytania. Na końcu pojawia się komunikat: "Odpowiedzi zostały przeanalizowane. Znamy już Twój wynik! Aby dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży uzyskaj kod dostępu". Musimy wysłać SMS-a premium. Cena: 3,69 zł z VAT. Ale znaleźliśmy też stronę, na której SMS kosztował aż 30,75 zł z VAT! Zachętą są komentarze na stronie: "Genialny test ciążowy, korzystam raz na jakiś czas i sprawdza się" - twierdzi jakaś "Anna", lat 20.

Efekt: tracimy pieniądze i wpadamy w pułapkę spamu lub SMS-ów premium. Np. jednorazowe wysłanie SMS-a może zrobić z nas subskrybenta, który regularnie dostaje wysokopłatne wiadomości. Zgodziliśmy się na to bezwiednie, bo nie przeczytaliśmy warunków skorzystania z usługi. O ciąży nadal nic nie wiemy. Regulaminy, do których kierują małe, trudne do zauważenia linki stwierdzają, że "Wyniki testu nie muszą pokrywać się z rzeczywistością" lub "Strona ma charakter "informacyjno-rozrywkowy".

Prawdziwy test ciążowy kupisz w aptece

Ginekolodzy podkreślają, że rozwiązywanie takich testów w internecie nie ma sensu. - Są objawy, które mogą sugerować ciążę, ale mogą też mieć inną przyczynę. Dlatego stuprocentową pewność daje dopiero badanie USG i badanie hormonów we krwi. Można też wykonać na szybko test płytkowy z apteki, on obarczony jest jednak marginesem błędu - mówi Marta Błaszczak, ginekolog z Kliniki Invicta w Gdańsku.

Test płytkowy bada kilka kropli moczu. Żeby go kupić, nie trzeba nawet rozmawiać z aptekarką - są też do kupienia w drogeriach i w internecie. Najtańszy kosztuje ok. 4 zł - tyle, co jeden z tańszych SMS-ów premium. Za to pewność dużo większa.Więcej o:
Zobacz także
  • Podziel się