Mężczyźni bardziej narcystyczni od kobiet. Naukowcy nie mają wątpliwości!

mk
05.03.2015
Według najnowszych badań mężczyźni, którzy publikują swoje zdjęcia na portalach społecznościowych, otrzymują wyższe noty w testach na narcyzm i psychopatię.

Według najnowszych badań mężczyźni, którzy publikują swoje zdjęcia na portalach społecznościowych, otrzymują wyższe noty w testach na narcyzm i psychopatię. (Eugenio Marongiu / 123RF)

Udowodniło to badanie naukowców w Uniwersytetu w Buffalo, którzy przeanalizowali dane zebrane w ciągu ostatnich 30 lat. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości
Narcyz jest skoncentrowany na sobie i brakuje mu empatii. Według Amerykanów, problem ten zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Mężczyźni są bardziej skłonni do wykorzystywania innych, wychodzą też z założenia, że to im należy się więcej. Narcyzi mogą mieć przez to problemy z utrzymaniem długotrwałego związku, bywają agresywni i nie zawsze postępują etycznie. Zdaniem badaczy, bycie narcyzem jednak ma swoje dobre strony - osoby z taką cechą mają wyższe poczucie własnej wartości, są bardziej stabilne emocjonalnie i mają tendencje przywódcze.

Pierwszego narcyza można odnaleźć w mitologii greckiej. Narcyz był synem nimfy i boga. Pewnego dnia na polowaniu w strumieniu ujrzał swoją twarz i momentalnie się w sobie zakochał, gdyż był wyjątkowo urodziwy. Przyglądał się sobie tak długo, aż umarł z tęsknoty i wyczerpania.

Więcej o: