Paulina jest piękną młodą kobietą, ale ...

gabor, pap
01.04.2015 11:09
fot. za stomalife.pl

fot. za stomalife.pl

Sesja zdjęciowa, w której występuje atrakcyjna młoda kobieta ze stomią, tj. utworzonym połączeniem układu pokarmowego ze skórą, ma przełamać tabu i pokazać, że nie wyklucza to normalnego życia - informują twórcy kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię"
Bohaterką zdjęć jest 30-letnia Paulina Kaszuba, która od dziewiątego roku życia cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna, autoimmunologiczne schorzenie zapalne obejmujące przewód pokarmowy. Gdy miała 13 lat usunięto jej chirurgicznie jelito i wyłoniono stomię (tzw. ileostomia, tj. połączenie światła jelita cienkiego z powierzchnią brzucha). Stomię wyprowadza się u tych osób, które nie mogą wydalać moczu lub kału naturalnymi drogami. Wydalanie zachodzi u nich przez otwór w skórze na brzuchu do specjalnego, szczelnie przymocowanego woreczka.

"Oczywiście początkowo bardzo ciężko to przeżyłam. Musiałam dużo pracy włożyć w to, by przestać izolować się od świata i uwierzyć, że mogę prowadzić normalne życie, mieć ciekawą pracę, partnera, założyć rodzinę" - powiedziała Paulina Kaszuba, która sama jest najlepszym przykładem tego, że stomia nie wyklucza aktywnego życia. Dużo podróżuje, pływała z delfinami, skakała ze spadochronem i latała na paralotni.

"Gdy w dzieciństwie dużo czasu spędzałam w szpitalu, zdałam sobie sprawę z tego, jak ważny jest wygląd pomieszczeń, w których przebywamy. To zainspirowało mnie do studiowania architektury wnętrz" -wspominała Paulina młoda kobieta.

Na udział w sesji zdjęciowej, w której pokazuje swoje ciało i worek stomijny, zgodziła się przede wszystkim ze względu na inne osoby ze stomią. "Zdecydowałam się na udział w sesji, ponieważ uważam, że każdy powinien pokochać siebie i zaakceptować swoje ciało takim, jakie jest. Zrobiłam to przede wszystkim z myślą o innych stomikach, chcąc pokazać, że stomii nie należy się wstydzić" - powiedziała.

Zdaniem Pauliny osoby, które mają stomię, powinny ją traktować jako symbol zwycięskiej walki z chorobą. "Poprzez swój udział w sesji zdjęciowej chciałabym też przekazać ogółowi społeczeństwa, by nie udawać, że wokół nie ma ludzi chorych, nie unikać tematu, nie robić z niego tabu, bo przez to stomicy czują się jak wykluczona mniejszość" - zaznaczyła Kaszuba.

Z danych Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO wynika, że w Polsce żyje ponad 40 tys. osób, które mają stomię. Większości z nich trudno się z tym pogodzić i wycofują się z życia towarzyskiego lub zmieniają plany życiowe.

"Głównym problemem jest kwestia akceptacji stomii, gdyż zmienia ona wygląd ciała, wizerunek, do którego przywykliśmy. Zmienia się miejsce położenia układu wydalania" - powiedziała psychoseksuolog współpracująca z kampanią "STOMAlife. Odkryj stomię" Bianca-Beata Kotoro.

Zaznaczyła, że proces akceptacji stomii jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wieku, osobowości i doświadczeń pacjenta. Według niej statystycznie akceptacja stomii najszybciej przychodzi małym dzieciom i osobom znacznie starszym. Najwięcej problemów z tym mają osoby w przedziale wiekowym 14-23 lata. "Okres dojrzewania, bunt, burza hormonów, młodzieńcze plany nie idą w parze z chorobą ani jej następstwami" - zaznaczyła Kotoro.

Więcej informacji na temat życia ze stomią można uzyskać na stronie internetowej projektu: stomalife.pl.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
  • Podziel się

Polecamy