Komunia 2015. Dzieci oczekują kamer sportowych, dronów i wycieczek. Nie chcą już pigmejskich jeży

Marcin Kozłowski
28.04.2015 09:30
Prezenty na pierwszą komunię

Prezenty na pierwszą komunię (Ceneo.pl)

Na jeden prezent wydajemy najczęściej o 500 złotych. Gdy jest droższy, często składa się na niego kilka osób w rodzinie
- Wśród prezentów na komunię jak co roku pojawiają się laptopy, aparaty cyfrowe, konsole play station i xboxy, a także telewizory - wylicza Wioletta Batóg, rzecznik prasowy sieci Saturn. - Ale tegoroczną nowością są kamery sportowe mocowane do kasków podczas jazdy na rowerze, które można kupić już za ok. pięćset złotych, a także drony. Ceny tych bardziej profesjonalnych zaczynają się od dwóch tysięcy - dodaje Batóg.

Nie brakuje też bardziej niekonwencjonalnych pomysłów, wśród nich np. voucher na lot w symulatorze swobodnego spadania (ok. 200 zł) i wycieczki do parków rozrywki (Disneyland w Paryżu - wstęp dla trzech osób to ponad 800 zł). Dzieci dostają też w prezencie quady (tysiąc złotych w górę).

W kategorii sportowej niezmiennie dominują rowery w cenie ok. tysiąca złotych. Jednak nie tylko one. - Klienci coraz częściej wybierają też rolki w cenie 279 zł i 299 zł. Prawie zawsze dobierane są do tego sprzętu zestawy ochraniaczy (kolana, łokcie, nadgarstki) w cenie 69 zł oraz kaski, które można już kupić od 59 zł - mówi Iwona Książek ze sklepu Intersport.

Platforma sprzedażowa Allegro wylicza natomiast, że Polacy niezmiennie kupują dzieciom biżuterię dziecięcą i zegarki, których sprzedaż może być w maju nawet trzykrotnie większa. Przewyższą ją jedynie zakupowy boom w okresie Bożego Narodzenia. Mniej, bo dwukrotnie, podskoczyła sprzedaż dewocjonaliów, np. krzyżyków i medalików.

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że spadła popularność sprzedaży jeży pigmejskich, które od kilku lat święciły triumfy jako jeden z najbardziej oryginalnych prezentów komunijnych. - W tym roku nie zaobserwowaliśmy takiego zjawiska. Zresztą nie namawiamy do kupowania zwierząt z okazji takich uroczystości. Przyszły właściciel powinien być odpowiednio przygotowany do opieki nad zwierzęciem i świadomy odpowiedzialności za wybierane zwierze - twierdzi Marcin Stankowski z sieci sklepów zoologicznych Kakadu.

Ile wydajemy na prezenty na pierwszą komunię? Jak wynika z raportu Ceneo.pl, najczęściej jest od 200 do 500 zł. - Na większe prezenty częsta składa się kilka osób w rodzinie. W wyborze często towarzyszy im też sam obdarowywany - mówi Wioletta Batóg.

Lista najpopularniejszych produktów w kategorii "Komunie" w porównywarce cenowej na Ceneo.pl

1. Rower (od ok. 900 zł)
2. Tablet (od ok. 300 zł)
3. Złoty medalik (od ok. 500 zł)
4. Laptop (od ok. 900 zł)
5. Zegarek dziecięcy (od ok. 100 zł)
6. Srebrna ramka na zdjęcie (od ok. 140 zł)
7. Złota bransoletka (od ok. 800 zł)
8. Ilustrowany album (od ok. 50 zł)
9. Dron z kamerą (od ok. 200 zł)

Więcej o: