Szukasz wczasów z all inclusive? Do wyboru masz ultra, 24h, soft, light, snack. Przejrzeliśmy oferty biur podróży

Jolanta Korucu
21.05.2015 07:25
Wakacje all inclusive

Wakacje all inclusive (fot. Shutterstock)

Polacy pokochali wyjazdy all inclusive, czyli zawierające ?wszystko? w cenie wyjazdu. Jednak w ostatnich latach biura podróży mocno zróżnicowały ofertę
- Standardowa formuła obejmuje trzy posiłki dziennie, przekąski oraz napoje bezalkoholowe i regionalne alkohole, dostępne w bufecie restauracji i w barach np. przy basenie, na plaży czy w hotelowym lobby. Najczęściej w podstawowej wersji all inclusive nie są zawarte napoje alkoholowe importowane lub świeżo wyciskane soki - mówi Klaudyna Mortka z serwisu Wakacje. pl. Każdorazowo jednak to, co zawiera all inclusive, określa hotel, a biura podróży różnie je nazywają. Przykładowo: Ultra All Inclusive - to najczęściej 5 posiłków oraz przekąski, dodatkowo mogą być lody, świeżo wyciskane soki, alkohole importowane. - Nie jest jednak żadną regułą, że opcja ultra obowiązuje całodobowo. Rozszerzenie może zawierać też inne atrakcje, np. bezpłatny wstęp do lunaparku -tłumaczy Mortka. Wśród innych odmian jest też Soft/Snack all inclusive - zamiast typowego obiadu podawane są przekąski w barach oraz light all inclusive - tu do kolacji podawane jest tylko wino (np. lampka) i napoje bezalkoholowe. Standardowe all inclusive oferują głównie hotele trzygwiazdkowe, im więcej gwiazdek, tym bardziej zróżnicowana oferta.

Oto przykłady ofert all inclusive największych polskich biur podróży. Co zawierają i ile kosztują?

Rainbow Tours

>> All inclusive. Przykładowa oferta z pięciogwiazdkowego hotelu (Skopelos Holiday Hotel&Spa) na greckiej wyspie Skopelos zawiera: śniadania w formie bufetu (od 8 do 10), lunch - bufet sałatkowy oraz serwowane danie główne, wybór z 2 dań (od 12.30 do 14.30), kolacje w formie bufetu (19.30-21.30), przerwa kawowa - herbata, kawa, ciasteczka (16.00-17.00). Napoje bezalkoholowe - woda, soki, słodkie napoje typu cola, fanta, kawa, herbata oraz lokalne alkoholowe - piwo, wino, ouzo (od 10 do 22).

Cena tygodniowego wyjazdu od 2399 zł od osoby

>> All inclusive light. Najczęściej obejmuje trzy posiłki dziennie oraz wydawane do nich limitowane napoje. Zdarzają się nieco bogatsze oferty np. czterowiazdkowy hotel (Kalyves Beach) na Krecie proponuje dodatkowo ciastka oraz kawę w godz. od 16 do 17. Turyści nie mogą liczyć na wyciskane soki w cenie.

Cena tygodniowego wyjazdu od 2099zł od osoby

>> Soft all inclusive. To jest opcja bardzo zbliżona do opcji light, czasem używa się tej nazwy zamiennie. Przykładowo w pięciogwiazdkowym hotelu (Club Hotel Casino) na Półwyspie Peloponez można liczyć na: śniadania, obiady i kolacje w formie wykwintnego, amerykańskiego bufetu. Hotel serwuje potrawy kuchni śródziemnomorskiej i greckiej, a także azjatyckiej. Dodatkowo każdy klient otrzyma w ciągu doby hotelowej: 2 klieliszki wina, 2 szklanki piwa, 2 filiżanki kawy plus ciasteczka, 2 napoje bezalkoholowe, 2 porcje lodów. Istnieje możliwość zamiany wina lub soku na piwo i odwrotnie.

Cena tygodniowego wyjazdu od: 2399 zł od osoby

Ecco Holiday

Oprócz "zwykłego" all inclusive biuro ma w ofercie hotele z all inclusive ultra w Turcji i Egipcie. Druga opcja jest rozszerzona o np. o markowe alkohole, room service, możliwość korzystania z udogodnień hotelu. >> All inclusive. Przykładowo wczasy w pięciogwiazdkowym hotelu w Turcji (Holiday Garden Resort) obejmują: śniadanie (od 7 do 10), późne śniadanie (od 10 do 11), lunch (od 12.30 do 14), obiadokolacja (od 19 do 21), przekąski (od 12 - do 15); kawa, herbata, ciasta (od 15.30 do 16.30); późna kolacja (od 23.30 do 00.30); lokalne alkohole i napoje bezalkoholowe od 10.00 - 24.00; mini bar w pokojach uzupełniany wodą mineralną. Dodatkowo płatne: alkohole importowane, kawa po turecku, soki ze świeżo wyciskanych owoców, napoje butelkowane, napoje energetyczne.

Cena wyjazdu od 1866 zł od osoby >> All inclusive ultra. Wczasy w pięciogwiazdkowym tureckim hotelu (Club Insula) zawierają: śniadanie lub późne śniadanie, lunch i obiadokolację w formie bufetu w głównej restauracji, w określonych godzinach przekąski i podwieczorek, kolacja w restauracji a'la carte po wcześniejszej rezerwacji, gorące napoje między 7.00 a 03.00, zimne napoje i lokalne alkohole między 10.00 a 03.00, podczas posiłków napoje podawane do stołu, po przylocie raz na pobyt woda mineralna w mini barze w pokoju, dzienne i wieczorne animacje dla dzieci i dorosłych, bogata oferta sportów przy hotelu i na plaży. Płatne: sprzęt i oświetlenie kortu tenisowego, napoje butelkowane i importowane alkohole. Cena wyjazdu od 2396 zł od osoby

Neckermann

- All inclusive jest szczególnie doceniane podczas podróży z dziećmi, zwłaszcza na kierunkach typu Egipt, Tunezja, Turcja. Jest atrakcyjna cenowo. Często wiąże się nie tylko z napojami czy posiłkami, ale w jej ramach mamy zapewnione np. dodatkowe zajęcia sportowe - mówi Magda Plutecka-Dydoń, rzecznik biura i prezentuje ofertę przykładzie Turcji, która jest jednym z najpopularniejszych kierunków i gdzie ta formuła jest wybierana najczęściej.

>> All inclusive standardowe. Z reguły to trzy posiłki (śniadania, obiady, kolacje) najczęściej podawane w formie bufetów, napoje bezalkoholowe i regionalne napoje alkoholowe serwowane do 24h. Między posiłkami możemy liczyć na przekąski, kawa, ciasto czy lody. Np. taki standard oferuje czterogwiazdkowy hotel w Turcji (hotel smartline Konaktepe)

Cena siedmiodniowych wczasów: od ok. 1499 zł od osoby

>> All inclusive 24 h. Oferta jak wyżej, ale napoje oraz przekąski serwowane są przez całą dobę

Cena na siedem dni: od 2456 zł np. w hotelu o standardzie 5 gwiazdek (SunConnect Eftalia Marin)

>> Ultra All inclusive 24h. Najbogatsza oferta. Przykładowo w pięciogwiazdkowym hotelu (SunConnect Paloma Grida Resort&Spa) jest śniadanie dla śpiochów, posiłki (jak wyżej), napoje alkoholowe importowane i bezalkoholowe, przekąski w ciągu dnia i o północy. Posiłki przyrządzane są z własnych upraw ekologicznych. Jest sześć restauracji tematycznych, w których można zamówić stolik min. osmańska, rybna, steakhouse. Organiczne wino własnej produkcji. Świeżo wyciskane soki. Na plaży i przy basenie serwowane świeże i zimne owoce.

Cena siedmiodniowych wczasów: od 2836 zł od osoby

TUI

Generalnie im wyższy standard hotelu z all inclusive tym oferta jest bardziej zróżnicowana, a jakość i szerokość oferty większa. Umownie biuro dzieli je na ofertę all inclusive na light, standardową i ultra. Klienci biura muszą jednak dopytać o zakres, bo jak tłumaczy rzecznik, biuro stara się nie dzielić oferty na lepszą i gorszą. W praktyce przy ofercie wczasów nie można dopatrzyć się jasnego oznaczenia. Po wpisaniu słów "light" i "ultra" pojawiają się w wyszukiwarce oferty z dojazdem własnym.

>> All inclusive standard. Przykładowo w trzygwiazdkowych hotelu w Egipcie (Triton Empire) w cenie są trzy posiłki dziennie, napoje bezalkoholowe, lokalne napoje alkoholowe (oprócz wina) i woda w minibarze. W cenie jest możliwość korzystania z tenisa stołowego oraz boiska do siatkówki. To dość bogata oferta, bo można natknąć się i na ofertę tylko z posiłkami.

Cena siedmiodniowych wczasów: 1219 zł od osoby (cena promocyjna, wyjazd jeszcze w maju)

>> ALL inclusive light. Tę ofertę można znaleźć np. przy okazji wykupienia noclegu w chorwackim hotelu przy opcji z dojazdem własnym. I tak przykładowo w czterogwiazdkowym hotelu (Valamar Club Tamaris) w ofercie jest: śniadanie, obiad i kolacja w formie bufetu , śniadanie dla śpiochów , kawa, herbata i ciasto po południu , show-cooking , napoje do obiadu (w godz. od 12 do 14) i kolacji (od 19 do 21) w cenie: miejscowe białe i czerwone wino, piwo, napoje bezalkoholowe z automatu (cola, soki, lemoniada, woda, kawa, herbata) . okazjonalnie tradycyjna kolacja istryjska.

Cena za nocleg od osoby: 542 zł (wyjazd na koniec maja w promocji)

>> All inclusive ultra. Wyszukiwarka również podpowiada tylko ofertę z dojazdem własnym. Przykładowo w Chorwacji pięciogwiazdkowy Hotel Helena Park oferuje: śniadania, obiady i kolacje serwowane w formie bufetu, śniadania dla śpiochów (do 11.30). 2 razy w tygodniu bufet tematyczny, w ciągu dnia przekąski, kawa, herbata, ciasto i lody. lokalne napoje alkoholowe i bezalkoholowe (od 10 do 24), minibar wypełniony w dniu przyjazdu wodą i napojami bezalkoholowymi w cenie (kolejne uzupełnienia płatne).

Cena za nocleg od osoby: 159 zł (wyjazd na koniec maja w promocji)