Pakujemy się do samolotu. Bagaż podręczny u każdego przewoźnika jest inny. Sprawdź przed wylotem

Jolanta Korucu
15.06.2015 14:13
Korytarz na Lotnisku Chopina

Korytarz na Lotnisku Chopina (Fot. Franciszek Mazur / AG)

Zanim spakujesz się na wakacje sprawdź co możesz zabrać na pokład samolotu. Różne są wymiary walizek, torebek, zasady przewozu wózków dziecięcych, a także waga bagażu. Jeśli się pomylimy, może to nas słono kosztować.
Niektórzy przewoźnicy pozwalają wnieść na pokład zaledwie jeden bagaż podręczny, co oznacza że poza nim nie można mieć ze sobą nawet małej damskiej torebki. Zdarza się, że dopuszczają wejście na pokład z dodatkową torbą na akcesoria dla dziecka albo kocem. Dlaczego tak ważne jest sprawdzenie tych zasad przed odlotem? Bo jeśli zorientujemy się na lotnisku, że mamy bagaż za duży, za ciężki lub mamy go za dużo, to za jego lot możemy zapłacić więcej, niż wydaliśmy za bilet lotniczy dla siebie. My sprawdziliśmy najważniejsze zasady u pięciu popularnych przewoźników.

Wizz air

>> 42x32x25 cm - (długość - wysokość - głębokość) to wymiary małego bagażu podręcznego, który można bezpłatnie wnieść na pokład. Musi zmieścić się pod siedzeniem przed pasażerem.

>> 56 x 45 x 25 cm - to wymiary dużego bagażu podręcznego, który musi zmieścić się w schowku nad siedzeniami. Jest to opcja dodatkowo płatna.

Pasażerowie, którzy opłacili duży bagaż podręczny, mogą wnieść na pokład samolotu także instrument muzyczny (np. skrzypce, altówka, flet, klarnet) w pokrowcu o długości nieprzekraczającej 80 cm (pozostałe wymiary pokrowca nie mogą przekraczać 45 x 25 cm). Ponad to nie można już przewozić żadnego innego bagażu podręcznego.

>> Dodatkowe przedmioty, które można wnieść: płaszcz lub koc, telefon komórkowy, materiały do czytania podczas lotu. Osoby niepełnosprawne mogą wejść na pokład o kulach.

>> Akcesoria dla dzieci: podróżujący z maluchami w wieku poniżej 2 lat mogą wnieść posiłek na czas podróży, składany wózek dziecięcy albo małe łóżeczko. Rozmiar nie został określony. Prawdopodobnie chodzi o składane łóżeczko turystyczne.

Lufthansa

>> 55x40x23 cm (długość - wysokość - głębokość) - wymiary bagażu podręcznego. Przy czym pasażerowie podróżujący w klasie ekonomicznej lub ekonomicznej premium mogą wejść na pokład z 1 bagażem o wadze do 8 kg, zaś w klasie bussinnes i pierwszej - z 2 torbami o wadze do 8 kg.

>> 57 x 54 x 15cm - dodatkowo można wnieść na pokład składane torby do przewozu ubrań.

>> Dodatkowe przedmioty, które można wnieść: papierosy elektroniczne (nie mogą być przewożone w luku), po jednej sztuce torebki lub torby na laptopa (maksymalne wymiary 30x40x10cm).

>> Akcesoria dla dzieci: dozwolony jest przewóz po jednym nosidełku, foteliku podróżnym czy składanym wózku spacerowym dla każdego dziecka. Przewoźnik zaznacza jednak, że może zdarzyć się, że wózek będzie musiał być przewożony w luku bagażowym.

>> Na pokład można wjechać również na fotelu inwalidzkim oraz wejść ze sprzętem ortopedycznym np. kulami.

Ryanair

>> 55x40x20 cm (długość - wysokość - głębokość) - to wymiary torby podręcznej, którą na pokład może wnieść każdy pasażer. Dozwolona jest jedna sztuka do 10 kg.

>> 35x20x20 cm - dozwolone wymiary drugiej torebki.

>> Akcesoria dla dzieci: można je wnieść - jeśli mają służyć niemowlętom od 8 dni do 23 miesięcy - w torbie o wadze do 5 kg. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie na pokład można wnieść jedynie 90 dużych toreb podręcznych. Wszystkie pozostałe bagaże zostaną nieodpłatnie złożone w luku bagażowym.

LOT

>> 40x55x23 cm (długość - wysokość - głębokość) - to wielkość walizki podróżnej u narodowego przewoźnika. W zależności od klasy podróży pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład: Business Class - 2 sztuki bagażu każda do 9 kg, >> Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg), >> Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka do 8 kg, >> Economy Class - 1 sztuka do 8 kg, >> Economy Simple - 1 sztuka do 8 kg.

>> Dodatkowe przedmioty, które można wnieść: torebka damska lub torba męska, laptop (maksymalne wymiary 40x35x12 cm).

>> Akcesoria dla dzieci: dozwolony jest pokarm i składany wózek dla dziecka lub spacerówka

>> Osoby niepełnosprawne mogą zabrać następujące przedmioty: wózek inwalidzki, który zostaje załadowany do bagażnika przed wejściem na pokład i zostanie zwrócony pasażerowi po wylądowaniu, kule lub inny sprzęt medyczny do użytku osobistego.

Norwegian

>> 55x40x23cm (długość - wysokość - głębokość) - pasażerowi przysługuje jedna sztuka bagażu do 10 kg

>> Dodatkowe przedmioty, które można wnieść: damska torebka lub laptop, zakupy nabyte w strefie wolnocłowej, leki niezbędne podczas podróży, wózek inwalidzki, kule.

>> Akcesoria dla dzieci poniżej lat dwóch: gondolka, fotelik samochodowy lub składany wózek dziecięcy (jeśli wózek nie zmieści się do kabiny pasażerskiej, można go bezpłatnie odprawić do luku bagażowego). Można też wejść na pokład z żywnością dla dziecka.

Więcej o: