Polak na urlopie: ma mniej niż 60 lat i odpoczywa w kraju

Magda Kłodecka
20.07.2015 13:48
Coraz więcej Polaków samodzielnie organizuje sobie urlop

Coraz więcej Polaków samodzielnie organizuje sobie urlop (shutterstock)

Wykształcony, pracujący i nieźle zarabiający Polak chce wyjechać na urlop - jedna trzecia za granicę, dwa razy tyle spędzi ten czas w kraju
- Na wakacje wyjedzie prawie 16 mln Polaków: niecałe 11 mln w kraju i ponad 5 mln za granicę. Łącznie to o ponad milion więcej niż rok temu. Będą to przede wszystkim studenci, urzędnicy, nauczyciele, pracownicy biurowi, wykwalifikowani pracownicy techniczni, specjaliści i osoby zajmujące stanowiska kierownicze; tak pokazują wyniki badań - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Gdyby na podstawie tych badań (przeprowadził je Nielsen Polska dla Mundial Assistance) opisać statystycznego Polaka na wakacjach 2015, byłaby to postać następująca: ma wyższe wykształcenie i mniej niż 60 lat, mieszka w dużym mieście, a dochód jego gospodarstwa domowego wynosi ponad 2 500 zł. Wakacje trwać będą przynajmniej 11 dni, a nasz statystyczny Polak spędzi je w towarzystwie drugiej osoby. Razem będą zwiedzać i oglądać różne miejsca, a później odpoczywać na plaży lub na basenie.

Za granicą dwa razy drożej

Dla 12 proc. zapytanych to będą pierwsze takie wakacje w życiu, 44 proc. podróżowało w zeszłym roku. Nic dziwnego, że niektórzy dopiero debiutują, bo taka forma spędzania urlopu wiąże się ze sporymi kosztami. Średni koszt wyjazdu na osobę to 1 778 zł, ale tak naprawdę zależy od celu podróży: w Polsce wynosi on 1 321 zł, zaś za granicą aż 2 608 zł. Na wakacje za granicę pozwalają więc sobie osoby, które w domach mają co miesiąc ponad 4 500 zł do zagospodarowania.

Polak potrafi, więc większość planujących wakacje wierzy w to, że uda im się wydać nieco mniej. Zazwyczaj zakładamy, że pobyt w innym kraju nie będzie kosztował więcej niż 1 500-2 000 zł na osobę, tylko 4 proc. nie ma szczególnych ograniczeń i bez trudu wyłoży nawet więcej niż 6 500 zł na każdego urlopowicza. Z drugiej strony w porównaniu z rokiem ubiegłym o połowę zmniejszyła się (z 14 do 7 proc.) liczba osób, które wierzą, że uda im się zamknąć w kwocie do 1 000 zł.

Wycieczki, plaża, sport

Gdyby założyć, że urlop potrwa dłużej niż 11 dni (a tak zakłada 58 proc. wybierających się za granicę i niemal połowa podróżujących po kraju), wydatki trzeba by ograniczyć do kilkudziesięciu złotych dziennie, czyli bez szaleństwa. Raczej nieliczni (od 2 do 8 proc.) pojadą na bardzo krótko, a więc mniej niż pięć dni.

Na urlopie Polak będzie zwiedzał, a później odpoczywał nad wodą (zwłaszcza za granicą), wędrował, uprawiał sport oraz korzystał z uroków nocnego życia - właśnie taka jest kolejność najbardziej pożądanych rozrywek i zajęć.

Dwie trzecie podróżników zawczasu wykupi ubezpieczenie.

- Wygląda na to, że często pojawiające się latem w mediach informacje o wysokich kosztach leczenia polskich turystów za granicą bardziej działają na wyobraźnię osób lepiej wykształconych. Są to też osoby ze znacznymi dochodami, tymczasem w razie wypadku za granicą pokrycia kosztów leczenia jeszcze bardziej będą potrzebowali ci z niższymi możliwościami finansowymi. Jednostkowe przypadki kosztują nawet setki tysięcy złotych - przestrzega Piotr Ruszowski.

Więcej o: