InfoBox w Gdyni. Mieszkańcy byli przeciwko, teraz są dumni

Paulina Pietrzak
23.09.2015 21:55

DOMINIK SADOWSKI

Budowa centrum InfoBox w Gdyni wywołała wiele kontrowersji. Teraz ten nowoczesny budynek stał się kultowym symbolem miasta
Mieszkańcy narzekali, że w mieście brakuje pieniędzy na przedszkola, kanalizację i oświetlenie, a 8 mln zł wydane zostanie na wieżę z kontenerów. Niejasna była również sytuacja pozwolenia na budowę i działki, na której stanął budynek. Walkę na słowa toczyli miejscowi politycy, ostre sądy wygłaszali mieszkańcy, jednak w 2013 r. gmach wybudowano i hucznie świętowano otwarcie.

Po dwóch latach InfoBox okazał się jedną z najlepszych inwestycji w mieście. Został doceniony przez mieszkańców, turystów i lokalne władze. W związku z tym ogłoszono go najlepszą przestrzenią województwa pomorskiego. W uzasadnieniu doceniono jego nowoczesną formę i innowacyjne zagospodarowanie przestrzeni śródmiejskiej, spełniające oczekiwania mieszkańców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.Obserwatorium miejskich zmian

InfoBox jest niezwykłym, nowoczesnym budynkiem - wygląda jak trzy ułożone na sobie przeszklone kontenery z dobudowaną sporą wieżą widokową. Zupełnie nie wpasowuje się w klimat otaczających go XX-wiecznych budowli. Możliwe, że ma to nawiązać do tego, czym instytucja ta się zajmuje - to po prostu obserwatorium zmian. W środku jest rozłożona makieta miasta w rozmiarze 8 metrów na 4. Nie jest to jednak zwyczajna makieta, uwzględnione są na niej najmniejsze szczegóły - istniejące budynki i te najważniejsze zaplanowane. Dodatkowo obok znajdują się ekrany dotykowe, które pokazują jakie inwestycje są planowane w mieście i jak będą one wyglądać. Jest to idealnie miejsce zarówno dla turystów chcących zobaczyć całe miasto i planujących trasę wycieczki, jak i dla mieszkańców Gdyni, którzy mogą dokładnie zobaczyć, jak będą wyglądać zmiany w ich mieście.

Poza tym w środku znajduje się JuniorBox, czyli miejsce zabawy dla najmłodszych. Są tam specjalne zestawy klocków Lego, z których można zbudować wieżowiec lub trolejbus. Na zainstalowanych w ścianach ekranach można pomalować charakterystyczne dla Gdyni miejsca - fontannę lub fregatę pod pełnymi żaglami.

Dla mnie największą zaletą tego miejsca jest CultureBox. Można tu sprawdzić dostępną ofertę kulturalną miasta i zarezerwować bilet na niektóre wydarzenia. Jednak to nie wszystko - odbywają się tam również liczne wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Praktycznie cały czas coś się dzieje - swoje próby otwarte ma Gdyński Chór Kameralny, można przyjść na wystawę plakatu szwedzkiej artystki Astrid Goransson lub wziąć udział w rozmaitych koncertach.

Widok z 22 metrów

Największą atrakcją dla turystów jest możliwość wejścia na 22-metrową wieżę widokową. Widać z niej całe śródmieście Gdyni i Zatokę Gdańską w tle. Dodatkowo na tarasie widokowym rozstawione jest panoramiczne zdjęcie miasta z zaznaczonymi najciekawszymi obiektami istniejącymi i przyszłymi. Mnie najbardziej urzekła wjeżdżająca na samą górę panoramiczna winda. Już po drodze można podziwiać najdłuższą w Gdyni ulicę - Świętojańską.

Jest to jedno z najszerzej komentowanych i ocenianych gdyńskich miejsc w aplikacji TripAdvisor. Plasuje się na 21 miejscu na 37 występujących. Wśród 28 recenzji przeważają te pozytywne. Internauci doceniają miejsce za przystępność, innowacyjność i pomysły na wykorzystanie tej przestrzeni. Piszą np.: Budowa InfoBoxu wywołała wiele kontrowersji. Po pewnym czasie okazała się strzałem w dziesiątkę. Odbywa się tu wiele imprez kulturalno artystycznych. Promuje miasto. Jest również oazą w centrum miasta. Na trawniku przed InfoBoxem wystawione są leżaki, na których można odpocząć lub oglądać występy grup muzycznych. Polecam dla dużych i małych." - Mariusz W. z Gdyni.