Jak zrobić kotylion? Prezydent już nie podpowie

Michał Stangret
09.11.2015 22:00
Prezydent Bronisław Komorowski z kotylionem

Prezydent Bronisław Komorowski z kotylionem (fot. Kancelaria Prezydenta/prezydent.pl)

Instrukcja tworzenia biało-czerwonych kotylionów znika ze strony internetowej prezydent.pl. Prezydent Andrzej Duda woli śpiewać pieśni patriotyczne. Wracamy do patosu
Jednym z bezsprzecznych osiągnięć prezydenta Bronisława Komorowskiego było odczarowanie słowa "patriotyzm" i przywrócenie wielu Polakom dumy ze świąt narodowych. To za jego prezydentury zaczęto o takich sprawach mówić ludzkim językiem, bez niestrawnego bogoojczyźnianego patosu, którym wymachiwali narodowcy. Wielka w tym zasługa samego Komorowskiego, który - jak sam mówił - przywrócił "pozytywny kontekst obchodów narodowych rocznic".

Jednym z jego autorskich pomysłów była akcja "Kotylion na 11 listopada". Prezydent nie ustawał w wysiłkach, by zachęcać Polaków do wpinania w klapy biało-czerwonej ozdoby z okazji narodowego święta. Kotylion miał moc jednoczenia rodaków nie tylko w tym jednym dniu. Ozdobę przy odrobinie wysiłku można wykonać samodzielnie w domu, a Komorowski zachęcał do organizowania tego typu zajęć dzieciakom również szkoły w całej Polsce oraz polskie szkoły za granicą. Pomagała w tym instrukcja zamieszczana co roku na początku listopada w widocznym miejscu na stronie internetowej Prezydent.pl. Kancelaria Prezydenta krok po kroku wyjaśniała w niej, jak samodzielnie wykonać biało-czerwoną kokardę.

Niestety, ci, którzy w tym roku postanowili zabrać się za biało-czerwone robótki, mają problem. Ze strony Prezydent.pl pod zwierzchnictwem nowego prezydenta, Andrzeja Dudy, instrukcja wyparowała. - Nie dość, że nie ma żadnego odnośnika do instrukcji na stronie głównej serwisu, to nie sposób jej znaleźć przez wewnętrzną wyszukiwarkę - donoszą nam rodzice, którzy w weekend chcieli razem z dziećmi urządzić sobie rodzinne kotylionowanie.

Poprosiliśmy Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy o wyjaśnienie, co się stało z instrukcją? - Nie wszystkie inicjatywy byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego muszą znaleźć swoją kontynuację pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy. Instrukcja została przeniesiona do zakładki "archiwum prezydenta Komorowskiego" i tam można ją odszukać - słyszymy. Niestety, została tam tak ukryta, że jej samodzielne znalezienie w gąszczu linków i archiwalnych publikacji, przypomina szukanie igły w stogu siana. Pracownicy Kancelarii Prezydenta rozkładają ręce. Nic nie wskazuje na to, by instrukcja miała - jak było wcześniej co roku przed Świętem Niepodległości - pojawić się na stronach kancelarii. Postanowiliśmy więc sami zamieścić ww. instrukcję.

Jak zrobić kotylion?

Do wykonania Kokardy Narodowej potrzebne będą: dwie wstążki koloru białego i czerwonego o szerokości około 1,8 cm i długości odpowiednio 150 i 90 cm; dwa okręgi wycięte z tektury - większy o średnicy 9 cm i szerokości 2,5 cm oraz mniejszy o średnicy 6 cm i szerokości 2 cm; koło z materiału lub tektury o średnicy 2,5 cm; nożyczki, klej lub zszywacz i zapinka. Dzięki poniższej infografice dowiesz się krok po kroku, jak samodzielnie zrobić kotylion.Prezydent Duda zrywa z tradycją

Zerwanie z kotylionami to niejedyne odejście od prezydenckich tradycji związanych ze Świętem Niepodległości zapoczątkowanych przez prezydenta Komorowskiego. Prezydent Andrzej Duda rezygnuje też z wprowadzonej przez Bronisława Komorowskiego formy obchodów, czyli marszu Razem dla Niepodległej.

Odbył się po raz pierwszy w 2012 r., a jego idea powstała po wydarzeniach 11 listopada 2011 r., gdy w Warszawie doszło do zamieszek z udziałem działaczy środowisk narodowych oraz środowisk lewicowych i antyfaszystowskich - doszło wtedy również do ataków na policję. W ich wyniku zatrzymano ponad 200 osób, a blisko 180 z nich usłyszało zarzuty.

Dlaczego prezydent Andrzej Duda rezygnuje z wprowadzonej przez Komorowskiego formy obchodów, czyli marszu Razem dla Niepodległej?

Dopytywany przez media o powody, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wyjaśnił, że "nie należy odnosić obchodów Święta Niepodległości do zwyczajów, które były wprowadzane w ostatnich latach". - Jest lista punktów, które zawsze są w programie obchodów. 11 listopada w tym roku jest obchodzony przez pana prezydenta zgodnie z tradycją - przekonywał Kolarski.Więcej o: