Co dać pod choinkę? Marmur Carrara i orzech amerykański

kło
20.11.2015 14:00
prezenty

prezenty (Norbert Kaczan/olsztyn.wyborcza.pl)

Drewno orzecha amerykańskiego i marmur Carrara galwanizowane 24-karatowym złotem coraz częściej trafiają pod polskie choinki
Święta Bożego Narodzenia szeroko otwierają Polakom portfele. W zeszłym roku wydaliśmy z tej okazji ponad 15 mld zł, czyli o 900 mln zł więcej niż wcześniej - wynika z danych firmy audytorsko-doradczej KPMG. Oprócz ton jedzenia i symbolicznych podarunków coraz częściej pod choinkę trafiają też rzeczy naprawdę luksusowe.

Niekwestionowanym liderem mikołajowych prezentów od lat pozostają książki. Jednak teraz coraz szybciej zapełnia się też "worek premium"; trafiają tam nie tylko biżuteria i perfumy, ale też luksusowy design i dzieła sztuki.

Polacy nie łapia pierszej lepszej rzeczy, która wpadnie im w ręce, byle była droga. Zastanawiają się, co kupić i co spodoba się obdarowanemu. Poszukują, sprawdzają informacje, dowiadują się - nic dziwnego, jeśli kupują rzeczy naprawdę drogie.

- Decydując się na luksusowy design, nie zapominajmy o jakości i pochodzeniu materiałów - podpowiada Grzegorz Zbroszczyk, współzałożyciel marki Brahman's Home oferującej ekskluzywne meble i wyposażenie wnętrz. - Jeżeli inwestujemy w ekskluzywne meble i dodatki, które mają służyć przez kilka pokoleń, zadbajmy, by były nie tylko efektowne pod względem estetycznym, ale również wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wielokrotnie słyszeliśmy o "luksusowych" dostawcach, którzy pod etykietą drewna firmowali sztuczną okleinę, a uszlachetniane farby jako autentyczne złocenia. Takie produkty nie przetrwają nawet kilku lat.

Z kolei Marek Zbroszczyk, drugi współzałożyciel marki Brahman's Home, radzi, żeby - łącząc luksus i etykę - dokładnie dopytywać, skąd pochodzą surowce, czy ze sprawdzonych źródeł i czy nie są szkodliwe dla środowiska.

Zobacz także
  • Podziel się