Kupujemy lampę LED. Uwaga na złe oznaczenia!

kęs
11.12.2015 18:43
Lampy LED

Lampy LED (Fot.)

Co piąta lampa LED była nieprawidłowo oznakowana zawyżoną mocą zamiennej żarówki - to wynik badania przeprowadzonego przez GfK Polonia dla Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting
Oznacza to, że gdy kupujemy lampy LED, jest całkiem prawdopodobne iż otrzymamy sprzęt, który nie spełni naszych oczekiwań co do ilości dostarczanego światła.

Nieprawidłowe oznaczenia

Opakowania lamp LED zawierają istotne informacje, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Podstawowym kryterium wyboru lamp LED jest strumień świetlny oznaczony w Lumenach (lm).

Dla wielu osób przyzwyczajonych do rozróżniania tradycyjnych żarówek według ich mocy w watach, pomocna jest informacja umieszczana na opakowaniu lamp LED wskazująca moc jej żarówkowego odpowiednika. Tym samym producent informuje nas, że lampa LED emituje tyle samo światła, co tradycyjna żarówka 60W przy dużo mniejszym poborze energii gwarantowanym przez technologię LED.

Niestety, niektórzy producenci lamp LED zawyżają moc zamiennej żarówki, wprowadzając tym samym konsumenta w błąd co do ilości światła generowanego przez lampę LED. Może się zdarzyć, że klient chciał zapewnić sobie ilość światła, którą daje żarówka 60W, a otrzymał ilość emitowaną przez 50W albo 40W. - Tę i inne niezgodności z obowiązującymi wymaganiami potwierdzają także wyniki kontroli, które były przeprowadzone przez organa nadzoru rynku, UOKiK i PIH - mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor generalny Pol-Lighting.

Jak kupować

Aby uniknąć rozczarowania Pol-Lighting rekomenduje, aby konsument zwracał uwagę przede wszystkim na wartość strumienia lampy LED i porównywał go z danymi według poniższego wzoru:

Moc żarówki 15 W - odpowiada strumieniowi świetlnemu lampy LED 136 lm.

25 W = 249 lm

40 W = 470 lm

60 W = 806 lm

75 W = 1055 lm

100 W = 1521 lm

150 W = 2452 lm

200 W = 3452 lm

Masz prawo do wymiany

Jeśli sprzedano nam lampę LED oznaczoną jako odpowiednik tradycyjnej żarówki o mocy 60W, której wartość strumienia świetlnego jest mniejsza niż 806 lumenów, to jej wartość użytkowa jest niezgodna z tym co deklaruje producent oraz stanowi wadę fizyczną w rozumieniu art. 556 Kodeksu Cywilnego. Wada fizyczna produktu podstawą do zwrotu towaru, obniżenia ceny lub wymiany towaru na wolny od wad.

- Konsument, który nabył taki towar nie stoi na pozycji straconej i może wyegzekwować od dystrybutora lub sprzedawcy dotrzymanie warunków umowy. Zgodnie z art. 556 § 1 k.c. "wada fizyczna" rzeczy rozumiana jest jako niezgodność towaru z umową. Klient może odstąpić od umowy, złożyć oświadczenie do sprzedawcy o obniżeniu ceny, a także żądać wymiany towaru na towar wolny od wad - mówi Michał Waloch, prawnik Związku Pol-Lighting.

Pierwsze kroki powinniśmy skierować do sklepu, w którym kupiliśmy wadliwy towar. Na podstawie paragonu fiskalnego mamy prawo żądać wymiany towaru na towar wolny od wad, a sprzedawca powinien takie żądanie spełnić. - Odpowiedzialność sprzedawcy została jednak przez ustawodawcę ograniczona w czasie. Pamiętajmy, że uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują konsumentowi przez rok od wydania rzeczy wadliwej zgodnie z art. 556 KC. Tym samym na zgłoszenie wady fizycznej, a takim jest nieprawdziwa deklaracja co do mocy równoważnej żarówki podana na opakowaniu lampy LED, mamy rok od dnia zakupu - zaznacza Michał Waloch.

Zobacz także
  • Podziel się