"Polski JFK". Dlaczego tak lubimy Ryszarda Petru?

Anita Karwowska
17.12.2015 18:41
Ryszard Petru jest przez niektórych nazywany polskim JFK

Ryszard Petru jest przez niektórych nazywany polskim JFK (AG/wikipedia)

W polityce wykorzystuje zdolności menedżera i nie boi się Jarosława Kaczyńskiego. To procentuje. Popiera go już co trzeci Polak, a coraz więcej osób nazywa go liderem opozycji
Dwa najnowsze sondaże poparcia dla partii politycznych dają Nowoczesnej doskonałe wyniki. W badaniu TNS dla "Gazety Wyborczej" powstała pół roku temu partia dostała 24-proc. poparcie. To zaledwie o 3 proc. mniej niż obecne poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, które od początku grudnia straciło 15 proc. Nowoczesna w tym czasie zyskała 7 punktów procentowych. A w ciągu sześciu tygodni, które minęły od wyborów parlamentarnych, partia Ryszarda Petru potroiła poparcie - wynik wyborów dał jej 7 proc. głosów i 28 mandatów w Sejmie i wyprzedziła Platformę Obywatelską, która do Sejmu wprowadziła 138 posłów.

Dzień później sondaż Ibris zrobiony dla "Super Expressu" przyniósł sensację: Nowoczesna jest w nim liderem, ciesząc się poparciem 30,9 proc. respondentów. Na Prawo i Sprawiedliwość chciałoby zagłosować 27,3 proc. wyborców, a na Platformę Obywatelską - 14,4 proc.

Lider całej opozycji?

O Ryszardzie Petru coraz więcej komentatorów mówi, że w opozycji gra pierwsze skrzypce. - Nawołując do obrony demokracji, wyrósł na lidera całej opozycji - stwierdziła niedawno psycholożka społeczna z UW doc. dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz. Po internecie krąży mem: w 2020 r. Ryszard Petru na premiera, Robert Biedroń na prezydenta. Ale szef Nowoczesnej pytany o świetne wyniki sondażu odpowiada, że liczy się wynik z całej kadencji, nie ostatni miesiąc. Komentatorzy polityczni potwierdzają, że Petru doskonale wykorzystał czas od wyborów, a teraz stoi przed wyzwaniem, by nie zmarnować swojej szansy, jak cieszący się dużym poparciem w 2011 r. Janusz Palikot. Dlaczego już co trzeci Polak popiera Ryszarda Petru? Oto powody:

Odważne przemówienia w Sejmie

Kiedy Platforma Obywatelska opuszczała salę plenarną Sejmu w proteście przeciwko głosowaniu za nowymi członkami Trybunału Konstytucyjnego, posłowie Nowoczesnej siedzieli w poselskich ławach i jeden po drugim zabierali głos. Ryszard Petru wtedy i na kolejnych posiedzeniach ostro punktował PiS, zwracał się bezpośrednio do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, nie unikając ironii i dowcipu. Gdy posłowie PiS próbowali go zagłuszyć, powiedział: "Pan prezes Kaczyński prosił, żebyście nie krzyczeli". Zadowolony prezes uśmiechnął się wtedy pod nosem.

Prosty, zwięzły język

W wywiadach i sejmowych wystąpieniach Petru ma zwykle uporządkowaną w punkty treść. Najważniejsze myśli podaje w krótkich, prostych, logicznych zdaniach. Jest spokojny i pogodny. Gdy trzeba, powtarza sformułowania. Brzmi przy tym trochę jak menedżer podczas prezentacji, ale słuchaczowi łatwo zrozumieć, co mówi. To podoba się dziennikarzom, którzy szukają ciekawych i konkretnych rozmówców. W sieci krążą zresztą żarty, że Petru non stop jest w mediach. AszDziennik podsumował to żartem "PILNE. Ryszard Petru zaginął. Martwimy się. Od godziny nikt go nie widział w telewizji".

Zna język młodych i internetu

Gdy lider Nowoczesnej tłumaczył w Sejmie zamieszanie wokół rzekomego wpisu Mateusza Kijowskiego, w którym lider KOD miał wzywać do "zastrzelenia Jarosława Kaczyńskiego". Wyszedł na mównicę i zaczął od pytania do posłów PiS: - Czy wiecie, co to fejkowe konto?

W polskim Sejmie taki język to nowość. Nowoczesna posługuje się w nim w naturalny sposób. To procentuje w sieci. Profil partii i osoby Ryszarda Petru na FB służy głównie do komentowania memami wydarzeń politycznych. Próby zmian w TK forsowane przez PiS partia skwitowała stwierdzeniem "Trybunał is gone(?)", do swoich postów przykleja znaczek "Najgorszy sort Polaków" i skrót od tego "NSP". Jak twierdzą posłowie Nowoczesnej, posty ich partii docierają do milionów użytkowników.

Ma dobry zespół

Na gwiazdę wyrosła już Kamila Gasiuk-Pihowicz, rzeczniczka Nowoczesnej. Regularnie gości w programach publicystycznych i przemawia na każdym posiedzeniu Sejmu. Komentatorzy chwalą ją, że wypowiada się logicznie i jest waleczna. Sama przyznała niedawno, że już przywykła do buczenia z prawej strony sali.

Nie tylko gospodarka

Nowoczesna prowadziła kampanię pod hasłami naprawy gospodarki. Poparli ją głównie młodzi, wykształceni ludzie z zawodowymi sukcesami. Po wyborach Petru szybko ogłosił, że ze względu na to, co forsuje w Sejmie PiS, sprawy ekonomiczne schodzą na razie na drugi plan, a partia zajmie się przede wszystkim obroną demokracji. Zaangażowanie w sprawę TK, ostra krytyka pod adresem prezydenta za ułaskawienie Mariusza Kamińskiego, walka o wolność słowa przy próbie wstrzymania przez ministra kultury Piotra Glińskiego sztuki "Śmierć i dziewczyna" w Teatrze Polskim we Wrocławiu (dyrektorem jest poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski) zmieniło wizerunek Nowoczesnej. Petru musiał błyskawicznie nauczyć się mówić o tych sprawach, by brzmieć wiarygodnie.

PO w rozsypce

Platforma, która miała być pierwszą siłą opozycyjną w Sejmie, zajęta jest wyborem nowego przewodniczącego. Przeciwnicy PiS to widzą i nie chcą czekać na lidera, gdy dzieją się tak ważne rzeczy.

Największy wróg prawicy

Dopóki w Polsce był Donald Tusk, to on był głównym celem ataków prawicowych mediów. W kampanii wyborczej atakowana była cała Platforma Obywatelska. Ryszarda Petru prawicowi dziennikarze nie traktowali poważnie. Dziś to właśnie atakom na lidera Nowoczesnej poświęcają najwięcej miejsca, oskarżając m.in. o manipulacje, sugerują nieprawidłowości finansowe. To sygnał, że Nowoczesna, nie PO jest głównym politycznym wrogiem i zagrożeniem w oczach tego obozu.

Polski JFK

Forum gazeta.pl, wątek "Moda na Petru wśród wielkomiejskiej burżuazji". Internautka pisze: "Petru to nasz lokalny JFK. Z tego powodu może liczyć na dużo głosów kobiet (z różnych grup społecznych). A to już ponad połowa sukcesu". Jak wynika z wielu badań, m.in. prof. Catherine Hakim z London School of Economics, tzw. wysoki kapitał erotyczny (liczony jako atrakcyjność twarzy, urok osobisty, energia witalna, dobra forma fizyczna, ubiór) pomaga w osiągnięciu sukcesu w tej samej mierze co dobre wykształcenie, znajomości i pieniądze.

Więcej o: