Pieniążek (Pilea Peperomioides) - modna roślina, którą naprawdę trudno kupić

Jolanta Korucu
10.01.2016 15:31
Pilea peperomioides

Pilea peperomioides (wikipedia.org)

Pilea Peperomioides (Pilea Peperomiowata) jest jedną z najbardziej poszukiwanych roślin. Tylko gdzie ją kupić?
- Na pieniążka natknęłam się, przeglądając zdjęcia na forach fotograficznych. Często pojawiał się jako bohater sesji wnętrzarskich. Spodobał mi się i zaczęłam go szukać. Pytałam w kwiaciarniach - i nic, pojechałam na giełdę kwiatową - też nic. W internecie ludzie chwalą się pięknymi kwiatami, ale sprzedają okazjonalnie tylko zaszczepki - opowiada 33-letnia Alina.

Pilea Peperomioides - modna, ale gdzie ją kupić?

Okazuje się, że pilea to bardzo poszukiwany kwiat. - Szukam kogoś, kto ma i chciałby się podzielić sadzonką kwiatka pilea. Może ktoś ma na swoim parapecie i chciałby się go pozbyć - brzmi jeden z wpisów. Kolejna internautka pyta: - Skąd coś takiego (dołącza zdjęcie pieniążka) - wytrzasnąć? Inna apeluje: pilnie poszukuję kwiatka pieniążka!

- Sprzedaję zaszczepki od półtora roku, ale od listopada zamówienia napływają hurtem i z całej Polski. Nie wiem, co się stało, ale chyba pieniążek stał się modny - mówi pani Jolanta z Lublina, która dostała roślinę 15 lat temu w prezencie od koleżanki. - Zaczęłam sprzedawać zaszczepki, bo coraz więcej osób szukało tej rośliny - mówi. Obecnie sprzedała ostatnie zaszczepki zasadzone w listopadzie, ale już przygotowuje się do nowych nasadzeń. - Za trzy miesiące powinnam mieć ogromny wybór - zapowiada.

Ile kosztuje "pieniążek"?

Zwykle zaszczepki mają ok. 15 cm i kosztują - w zależności od wielkości - od kilku do kilkunastu złotych. U sprzedawcy z Bytomia cennik wygląda następująco: sadzonka mała - 10 zł, duża - 20 zł (ogłoszenie jest jednak już nieaktualne).

Skąd popularność pieniążka? Duża roślina wygląda efektownie, jest łatwa w pielęgnacji i przetrwa na każdym parapecie (nawet nienasłonecznionym), a poza tym podobno przynosi szczęście.

Dlaczego więc nie można jej kupić na giełdach i w kwiaciarniach? - Roślina potrzebuje miesięcy, aż będzie naprawdę efektowna. Nikt nie postawi niewielkiej zaszczepki w kwiaciarni i nie powie, że za pół roku będzie piękna - żartuje pani Katarzyna, florystka. Inna hipoteza - sprzedawcy nie wyczuli mody. - Zwykle w kwiaciarniach można znaleźć kwiaty doniczkowe aktualnie kwitnące, np. w grudniu Gwiazdę Betlejemską - dodaje.

Więcej o: