Oscary 2016. Lista nominowanych do najważniejszej nagrody filmowej

Maja Staniszewska
14.01.2016 16:11
Kategoria najlepsza aktorka: Brie Larson, Saoirse Ronan, Charlotte Rampling, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett

Kategoria najlepsza aktorka: Brie Larson, Saoirse Ronan, Charlotte Rampling, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett (STAFF/REUTERS)

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów w 24 kategoriach
Tak, z naszego punktu widzenia to Oscary 2015 były pełne emocji - doczekaliśmy się pierwszego w historii polskiego kina Oscara dla filmu. W tym roku jednak nowej "Idy" nie będzie, możemy więc spokojnie ekscytować się rywalizacją między naprawdę zaskakującymi nominowanymi, której zwycięzców na razie nawet hollywoodzcy analitycy nie są w stanie przewidzieć.

Zobacz listę nominowanych do Oscara


"Zjawa" rozbiła bank

Na czele stawki znalazły się filmy nakręcone w skrajnie różnych warunkach, ale opowiadające o... pościgu. Na dodatek w obu gra Tom Hardy. Nominowana w 12 kategoriach "Zjawa" Alejandro G. Inarritu z Leonardo DiCaprio w roli głównej rozgrywa się w mroźnych, ośnieżonych górach północy USA i opowiada o traperze szukającym zemsty na ludziach, którzy zostawili go na pewną śmierć. Depczący jej po piętach "Mad Max: na drodze gniewu" z 10 nominacjami to z kolei spektakularny wyścig po postapokaliptycznej pustyni.

Oba mają nominację w najważniejszej kategorii - Najlepszy Film, w której stawkę uzupełniają: >>komediodramat o narodzinach kryzysu finansowego 2008 roku "The Big Short" (łącznie pięć nominacji), >>melodramat o irlandzkiej imigrantce w Nowym Jorku lat 50. "Brooklyn" (trzy nominacje), >>opowieść o ratowaniu Matta Damona, który utknął samotnie na Marsie czyli "Marsjanin" (siedem nominacji), >>zimnowojenna opowieść spod ręki Stevena Spielberga "Most szpiegów" (sześć nominacji), >>dramat o więzionej dziewczynie i jej synku czyli "Pokój" (cztery nominacje) i >>historia dziennikarzy "Boston Globe", którzy ujawnili aferę z księżmi bezkarnie molestującymi dzieci czyli "Spotlight" (sześć nominacji).

Nominacje za największy zysk

Amerykańska Akademia Filmowa nie zapomniała też o najbardziej dochodowym filmie roku (i jednej z najmilszych niespodzianek) czyli "Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu Mocy", które otrzymało pięć nominacji, w tym 50 w karierze dla kompozytora Johna Williamsa. W kategorii Najlepsza Muzyka moglibyśmy więc mieć faworyta, gdyby nie fakt, że nominowano także legendarnego włoskiego kompozytora Ennio Morricone (za "Nienawistną ósemkę"). I właściwie w każdej kategorii - poza Najlepszym Filmem Animowanym, gdzie faworytem jest pixarowskie "W głowie się nie mieści", Najlepszym Filmem Nieanglojęzycznym, w której liderem jest wybitny węgierski dramat "Syn Szawła" i Najlepszym Aktorem, gdzie rządzi i dzieli Leonardo DiCaprio - jest ta sama sytuacja - statuetkę może zdobyć właściwie każdy.

Bo czy Najlepszą Aktorką zostanie Cate Blanchett za "Carol", Brie Larson za "Pokój", Jennifer Lawrence za czy Charlotte Rampling za "45 lat" naprawdę trudno powiedzieć (szans nie ma chyba tylko Saoirse Ronan za "Brooklyn"). W kategoriach drugoplanowych jest podobnie. Publiczność pewnie chciałaby, żeby Oscara dostał Sylvester Stallone za swoją kultową rolę Rocky'ego Balboa w "Creed: Narodziny legendy", ale Akademia może postawić na Christiana Bale'a za "The Big Short" albo Marka Ruffalo za "Spotlight". A z aktorek równe szanse mają Jennifer Jason Leigh ("Nienawistna ósemka"), Rooney Mara ("Carol"), Rachel McAdams ("Spotlight"),

Alicia Vikander ("Dziewczyna z portretu") i Kate Winslet ("Steve Jobs"), choć może biorąc pod uwagę Złote Globy szanse Winslet wydają się równiejsze.

Oscarowa noc już w lutym

Wśród reżyserów nagrodę dostać może i Inarritu za "Zjawę" (choć dostał Oscara w ubiegłym roku), i George Miller za "Mad Max: Na drodze gniewu" (choć byłaby to niespodzianka), i Lenny Abrahamson za "Pokój".

Wiadomo za to, że Oscara nie odbierze najbardziej pracowity aktor ubiegłego roku, Irlandczyk Domhnall Gleeson, który występuje aż w czterech nominowanych filmach - "Brooklynie", "Ex Machinie", "Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu Mocy" i "Zjawie". Za żaden z nich nie dostał jednak nominacji. Może pora pomyśleć o Oscarze pocieszenia?

Ekscytująca oscarowa noc czeka nas z 28 na 29 lutego. Galę poprowadzi komik Chris Rock. Można ją będzie obejrzeć na żywo w Canal+.