"Noszę jarmułkę". Niesamowita akcja ogarnia internet

mista
15.01.2016 18:34
Wykorzystując hashtagi #JePorteLaKippa (#IWearAKippa), #TousEnKippa (#EveryoneInAKippa) #TousAvecUneKippa (#EveryoneWithAKippa) użytkownicy wrzucają wpisy ze swoimi zdjęciami w jarmułkach. A także ze zdjęciami gwiazd, które je noszą

Wykorzystując hashtagi #JePorteLaKippa (#IWearAKippa), #TousEnKippa (#EveryoneInAKippa) #TousAvecUneKippa (#EveryoneWithAKippa) użytkownicy wrzucają wpisy ze swoimi zdjęciami w jarmułkach. A także ze zdjęciami gwiazd, które je noszą (Facebook / twitter)

Coraz więcej osób publikuje na portalach społecznościowych swoje zdjęcia w jarmułkach, a także fotki celebrytów, którzy je noszą
To pokłosie napaści z użyciem maczety na 35-letniego nauczyciela, który miał na głowie jarmułkę. Doszło do niej w poniedziałek rano w Marsylii, gdy szedł do pracy w prywatnej szkole. Napastnikiem był 15-latek, który powiedział potem policjantom, że ataku dokonał w imieniu Państwa Islamskiego. Nauczycielowi poza lekkimi obrażeniami nic się nie stało, bo maczeta była tępa. Napastnik był nieznany policji ani wywiadowi; przeszedł radykalizację niedawno w internecie - poinformował prokurator Brice Robin.

Żydowska wspólnota w Marsylii liczy 70 tys. osób. W ostatnich miesiącach była ona dwukrotnie celem antysemickich ataków - w obu przypadkach Żydów zaatakowali uzbrojeni w noże napastnicy.

Ludzie przestraszyli się chodzić w jarmułkach

W ślad za napaścią na żydowskiego nauczyciela, przewodniczący wspólnoty żydowskiej w Marsylii zachęcił we wtorek tamtejszych Żydów do nienoszenia jarmułek, by nie paść ofiarą antysemickich ataków. - Dziś, w obliczu tak poważnych wydarzeń, należy podjąć wyjątkowe decyzje. Dla mnie życie jest świętsze niż cokolwiek innego - powiedział Zvi Ammar, przewodniczący konsystorza żydowskiego Marsylii w rozmowie z AFP. Dlatego poradził on swoim współwyznawcom "zdjąć jarmułkę w tym trudnym czasie, aż nadejdą lepsze dni".

Społeczność żydowska nie przyjęła tego wezwania bezkrytycznie

- Nie wolno nam ulegać. Będziemy nadal nosić jarmułki - powiedział jeszcze we wtorek naczelny rabin Francji, Haim Korsia. W podobnym tonie wypowiedział się Roger Cukierman, szef Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) potępiając stanowisko Zvi Ammara i nazywając ją "postawą defetystyczną".

W obronie żydowskiej wolności stanął też prezydent Francji Francois Hollande: - Nie możemy zaakceptować, że w naszym kraju obywatele czują się tak zastraszeni z powodów religijnych - powiedział w środę. Dodał, że takie akty jak ten poniedziałkowy mogą prowadzić do wniosku, że "takie osoby powinny się chować".

Internauci wzięli sprawę w swoje ręce

Ludzie w spontanicznym odruchu solidarności, postanowili dodać otuchy członkom francuskiej społeczności żydowskiej. Na portalach społecznościowych spontanicznie zaczął rodzić się ruch obrony jarmułek. Wykorzystując hashtagi #JePorteLaKippa (#IWearAKippa), #TousEnKippa (#EveryoneInAKippa) #TousAvecUneKippa (#EveryoneWithAKippa) użytkownicy wrzucają wpisy ze swoimi zdjęciami w jarmułkach. A także ze zdjęciami gwiazd, które je noszą.

To już nie jest tylko francuska akcja. Do internetowego zrywu w obronie prawa do noszenia jarmułek dołącza coraz więcej osób z całego świata.

#tousenkippa

Posted by Contrainformación Jud~a on 15 stycznia 2016


#KIPPAPEUR....#KIPPA #tpmk #tousenkippa #jesuiskippa #TousAvecUneKippa ; #TousEnKippa ;...

Posted by Aaron Suatton on 15 stycznia 2016


http://toptorah.com/je-porte-la-kippa/ TopTorah.com #TousenKippa

Posted by Jpod - News et cours de Torah de tous pour tous on 13 stycznia 2016


Jarmułki noszą już nawet politycy, pastorzy i księża

Wśród obrońców jarmułki są także członkowie francuskiego parlamentu (np. Claude Goasguen i Meyer Habib), którzy piszą na Twitterze "Nie jestem Żydem, ale założyłem ją podczas dzisiejszych obrad w geście solidarności".

Prawa do noszenia jarmułek bronią już nawet niektórzy protestanccy pastorzy i katoliccy księża, którzy publicznie pokazują, że nie boją się założyć jarmułkiWięcej o: