Nikt nie chce kupić domu z "Milczenia owiec". Dlaczego?

stan
19.01.2016 08:32
Jodie Foster, Anthony Hopkins.

Jodie Foster, Anthony Hopkins. (Milczenie owiec)

I trudno się dziwić - kto by chciał mieszkać w domu, który należał do ekranowego seryjnego mordercy
Stuletni dom malowniczo położony na rzeką Youghiogheny w wiosce Layton w Pensylwanii, godzinę drogi od Pittsburgha, został wystawiony na sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku. Ale, jak donosi "New York Times", nie może znaleźć nabywcy. Ludzie chętnie oglądają ofertę w internecie - była drugą najczęściej klikaną w dużym serwisie obrotu nieruchomościami Realtor.com, ale mało kto chce obejrzeć go na żywo, nie mówiąc o kupnie.

I nic dziwnego - w obsypanym Oscarami thrillerze "Milczenie owiec" z 1991 roku dom był własnością Bufflo Billa, seryjnego mordercy kobiet, który najpierw więził swe ofiary w dole wykopanym w piwnicy, a następnie je mordował i wycinał kawałki ich skóry. Szył sobie z nich ubranie marząc o przemianie w motyla czyli w kobietę.

W tym domu właśnie agentka FBI Clarice Starling grana przez Jodie Foster w końcu zabija mordercę i uwalnia jego niedoszłą, szóstą ofiarę.

Dom w rzeczywistości nie przypomina ponurej, klaustrofobicznej kryjówki mordercy - ma zadbane podwórko z basenem i przestronne słoneczne sypialnie. Właściciele jednak wciąż nie mogą znaleźć chętnych na jego kupno. Obniżyli już cenę - z 300 tys. dolarów do 249,9 tys., ale na razie nic to nie dało. Dom położony jest na uboczu i o ile miało to sens dla mordercy niekoniecznie jest atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Poza tym, jak zauważa "NYT" cena wciąż może być za wysoka - średnia dla Pensylwanii (według Realtor.com) to 149,9 tys. dolarów.

Domy znane z filmów i seriali mają zmienne szczęście na rynku nieruchomości. Dom w Minneapolis "występujący" w teledysku Prince'a "Purple Rain" został w ubiegłym roku sprzedany miesiąc po tym jak pojawił się na rynku za 110 tys. dolarów, czyli nico więcej, niż żądał sprzedający. Podobnie szybko nabywcę znalazł dom znany z serialu "Współczesna rodzina", a położony w Los Angeles (kosztował 2,1 mln dolarów). Za to kilka lat czekał na nabywcę przeszklony dom z filmu "Wolny dzień pana Ferrisa Buellera", a rezydencję znaną z komedii "Wredne dziewczyny" (położoną w Toronto) wciąż można kupić. I to okazyjnie - cena spadła z 14,8 mln dolarów do 12,8 mln.