"SONDA 2" w telewizyjnej Dwójce. Będzie hit?

red.
13.03.2016 14:00

TVP SA

W poniedziałek 14 marca o godz. 21.50 TVP2 wyemituje pierwsze dwa premierowe odcinki "Sondy2". Program jest kontynuacją kultowej serii telewizyjnej z lat 70. Gospodarzem dwójkowego cyklu będzie dr Tomasz Rożek. W pierwszych odcinkach on i jego goście prześledzą losy słynnych sond Voyager wystrzelonych w kosmos prawie 40 lat temu oraz zajmą się fascynującą dziedziną, jaką jest bionika.
Pierwszy odcinek oryginalnej "Sondy" został wyemitowany 8 września 1977 roku. Rozpoczął się informacją nt. wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną bliźniaczych sond Voyager. Trzy dni przed emisją programu z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała sonda Voyager 1 (Voyager 2 wystrzelono 20 sierpnia 1977 roku). Obydwie sondy są dzisiaj najdalej od Ziemi poruszającymi się wytworami ludzkich rąk. Obydwie działają i dalej przesyłają informacje. Voyager 1 znajduje się ponad 100 jednostek astronomicznych od Ziemi, czyli 100 razy dalej niż Ziemia od Słońca i prawie 3 razy dalej niż Pluton od Słońca. Sygnał z Voyager 1, by dotrzeć na Ziemię, potrzebuje aż 14 godzin.Czego dowiedzieliśmy się dzięki misjom dwóch Voyagerów? Co aktualnie wiemy o kosmosie, a co wciąż pozostaje dla nas tajemnicą? Jak dzisiaj badamy kosmos? Kiedy polecimy na inne planety? Na te pytania odpowiedzi poszuka dr Tomasz Rożek i jego goście.

Kolejnym tematem premierowej "Sondy2" będzie. bionika. Choć ludzie naturę podglądali od zawsze, nowoczesna technologia bez kopiowania tego, co naturalne, jest bezradna. Drapacze chmur, superszybkie pociągi, samoloty odrzutowe i okręty podwodne, ale także kosmiczne materiały czy implanty wszczepiane do ciała człowieka nie mogłyby powstać, gdyby ich twórcy nie czerpali pełnymi garściami z pomysłów przyrody.