Nowy gadżet: skanujesz jedzenie, a on wyświetla kalorie, tłuszcze, białka...

mista
15.03.2016 14:00

youtube

Technologię szybkiego badania którą wykorzystuje DietSensor opracowała izraelska firma Consumer Physics. Gdy gadżet trafi na rynek może znaleźć wielu nabywców, gdyż to co oferuje jest niezmiernie użyteczne
DietSensor to specjalny skaner, dzięki któremu w ciągu kilku sekund można zbadać wartość energetyczną posiłku. Wystarczy przyłożyć go do potrawy na odległość 5-15 mm, po czym odczyt jest momentalnie wyświetlany na smartfonie, na którym wcześniej instalujemy aplikację komunikującą się ze skanerem za pomocą Bluetootha.

Technologia (nosi nazwę SCIO) została opracowana przez izraelską firma Consumer Physics i wykorzystuje spektroskopię, w której stosuje się promieniowanie podczerwone. Technika pozwala na bardzo precyzyjny odczyt składu chemicznego badanej substancji, a wszystko dzięki temu, że - jak przekonują naukowcy - molekuły różnych substancji wchodząc w interakcję ze światłem tworzą unikalny "podpis" optyczny. Wystarczy go odczytać i dalej już z górki: aplikacja wylicza na podstawie odczytu ilość kalorii, węglowodanów, ale również innych ważnych składników jak tłuszcze, czy białka. Dla użytkownika liczy się jednak głownie efekt, a ten jest taki, że informacje po przesyłaniu na sparowanego smartfona są w przejrzysty sposób wyświetlane na ekranie.

W sieci już pojawiły się opinie użytkowników, którzy przetestowali gadżet, większość przekonuje, że urządzenie jest bardzo przydatne a cała procedura "lustrowania" posiłku trwa kilka sekund.Malkontenci mogliby powiedzieć, że konieczność noszenia przy sobie dodatkowego urządzenie nie wydaje się zbyt wygodnym rozwiązaniem, ale i o to pomysłodawcy zadbali: rozmiary skanera są na tyle małe, że z powodzeniem zmieści się w kieszeni.

Do pełni szczęścia brakuje jednak tego, by gadżet dawał sobie radę z niejednorodnymi posiłkami jak np. sałatki czy zupy, ale czy to w ogóle byłoby możliwe?Jak zapowiada producent, DietSensor będzie dostępny w połowie roku, m.in. poprzez stronę Dietsensor.com. W pierwszej kolejności dla klientów w Stanach i Kanadzie, niewykluczone, że jeszcze w tym roku trafi też na rynek europejski. Cena jaką zapowiada producent to 249 dol w przedsprzedaży. Choć nabywca będzie mógł ściągnąć wymaganą aplikację za darmo, z zapowiedzi producenta wynika, że korzystanie z niej będzie się wiązać z opłatą rzędu 10-20 dol/mies.