Jedni mówią: "Jedz ryby bo są zdrowe". Inni: "Nie jedz, bo mają metale". Co robić?

Magda Kłodecka
24.03.2016 18:12
Surowe ryby prosto z połowu

Surowe ryby prosto z połowu (fot. iStock)

Jedzcie ryby, bo są zdrowe - apelują eksperci. Nie jedzcie ryb, bo są nafaszerowane metalami ciężkimi - grzmią inni. Tymczasem jest sposób, żeby jeść ryby zdrowe i dobre
Wybierając produkty z certyfikatem. To ważne także dlatego, że ponad 30 proc. ryb jest źle oznakowanych, jest więc duża szansa, że klient kupi w sklepie coś innego, niż zamierzał. Na przykład pangę zamiast dorsza, bo te ryby nietrudno pomylić.

Ale jak wynika z danych Marine Stewardship Council, czyli międzynarodowej organizacji pozarządowej przyznającej certyfikaty na rzecz zrównoważonego rozwoju, 99,6 proc. produktów z niebieskim certyfikatem MSC (sprawdzono 257 produktów z 16 krajów, również z Polski) jest prawidłowo oznakowanych. Czyli kupując je, klient ma pewność, że rzeczywiście kładzie na talerzu to, co oferuje producent.Aby wydać taki certyfikat, MSC przeprowadza testy DNA ryb, sprawdza, skąd pochodzi ryba i jaką drogę przebyła, ile jej sprzedano na świecie (porównując te dane z wielkością połowów i sprzedaży); MSC przeprowadza też niezapowiedziane audyty w firmach.

Ryby z certyfikatem MSC kupimy m.in. w sieciach Alma, Carrefour i Kaufland. Te trzy firmy wraz Frostą i Ikeą rozpoczynają kampanię "Z morza na talerz", która ma zachęcić klientów do wybierania w sklepach produktów z certyfikatem MSC.