To trzeba zobaczyć! Łyk piwnej historii Muzeum, w którym zasmakujesz

artykuł promocyjny
14.10.2016 13:30
Muzeum Browaru w Żywcu

Muzeum Browaru w Żywcu (fot. www.muzeumbrowaru.pl)

Jest takie miejsce na mapie Polski, gdzie duch historii spotyka się z piwowarskim kunsztem, a tradycja łączy się z nowoczesnością. Mowa o Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, który od 160 lat nieprzerwanie warzy ulubione piwa Polaków. Z okazji tegorocznego Jubileuszu, Muzeum Browaru w Żywcu ponownie otwiera się dla zwiedzających - zarówno miłośników złotego trunku, jak i łaknących ciekawych doświadczeń turystów.
Browar w Żywcu to ciekawy cel odwiedzin zarówno dla pasjonatów historii regionu jak i miłośników piwa. Sam Browar w ciągu swojej 160- letniej historii przeszedł liczne zmiany, nie zmieniło się jednak jedno: oryginalna receptura i najwyższa jakość warzonego tu piwa. Klasa trunku to rezultat wielu lat zaangażowania i ciężkiej pracy pasjonatów, którzy wspólnie tworzyli i wciąż tworzą historię tego miejsca.

Z początkiem października Muzeum Browaru w Żywcu zostało otwarte dla odwiedzających po kilkumiesięcznej przerwie modernizacyjnej. Nowe Muzeum to złoty środek między bogatą historią browarnictwa w regionie żywieckim, a nowoczesnością i interaktywnością współczesnych muzealnych ekspozycji. 160 lat historii wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego Muzeum składa się aż z 12 tematycznych sal. Przechodząc przez kolejne z nich zwiedzający podróżują przez historię przedsiębiorczej i bohaterskiej rodziny Habsburgów, z inicjatywy której na Żywiecczyźnie rozwinęło się browarnictwo; poznają sylwetki piwowarów z Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej, której dokonania do dziś inspirują receptury kolejnych piw; dowiadują się, że w trudnych czasach piwo bywało walutą, a dziś sławi Polskę w ponad 30 krajach świata.

Zwiedzający mogą spodziewać się licznych anegdot i opowieści o dawnym życiu Żywieckich Habsburgów oraz o samym Browarze. Podczas wycieczki po współczesnym browarze piwni pasjonaci dowiedzą się również jak powstaje złoty napój z pianką, a także czym charakteryzuje się Żywiecka Szkoła Piwowarska. Muzeum posiada pokaźną kolekcję pamiątek, w skład której wchodzą między innymi beczki leżakowe, piwne żetony czy liczne kufle, szklanki i pokale. Podróż przez barwne dzieje Browaru zwieńczyć można przyjemną wizytą w Piwiarni Żywieckiej czy sąsiadującej Restauracji Żywieckiej, gdzie przy szklance świeżego Żywca zwiedzający wymieniają się wrażeniami z wycieczki.

Więcej informacji o muzeum oraz na temat rezerwacji biletów można znaleźć na stronie internetowej Muzeum: www.muzeumbrowaru.pl.