Przygoda z bandażami

kal
25.11.2008 00:00
Cykl filmów o krwiożerczych mumiach to jedna z ulubionych pozycji zafascynowanych archeologicznymi ciekawostkami nastolatków oraz wielu szczycących się mianem "dużych dzieci" dorosłych. Mamy dla nich dobrą wiadomość - "Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka" jutro ukaże się na DVD


Nie ma co się oszukiwać - ani z "Indiany Jonesa", ani z "Mumii" nie nauczymy się niczego szczególnie wartościowego na temat historii czy archeologii. Nawet największy ignorant w dziedzinie tych nauk zauważy, że wszelkie motywy zaczerpnięte z badań nad prastarymi cywilizacjami są tu przerysowane i zmienione w często humorystyczną fantastykę. Ale na tym właśnie polega urok współczesnych filmów przygodowych, które garściami czerpią z tradycji różnych kultur, by zinterpretować je na rozrywkowy sposób. I nic w tym dziwnego - widownia uwielbia przesycone magicznymi tajemnicami produkcje. Więc film o zmumifikowanych zwłokach, które po tysiącach lat powstają z grobów i domagają się władzy nad światem, był po prostu skazany na sukces. Zrobił furorę i doczekał się już dwóch kontynuacji.Ostatni z nich, "Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka", znów bierze na warsztat kłopoty z rozbudzoną, rozdrażnioną mumią. Tym razem jest nią obłożony klątwą Cesarz Smok, którego wskrzesza przypadkiem syn poszukiwacza przygód Ricka O'Connella (Brendan Fraser), Alex (Luke Ford). Zmarły władca poluzowuje bandaże oraz zwołuje swoją terakotową armię, złożoną oczywiście z samych nieboszczyków. Sytuacja wygląda niewesoło, ale gromadzie agresywnych monstrów stanie na drodze do opanowania świata cała dzielna rodzina O'Connellów.

Niestety, tym razem żony Ricka nie zagrała Rachel Weisz. W rolę Evelyn wcieliła się znana z "World Trade Center" lub "Ostrego dyżuru" Maria Bello. Szczęśliwie między nową aktorką i Brendanem Fraserem od razu zaiskrzyło, dzięki czemu udało się złagodzić smutek fanów po odejściu Weisz.

"Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka" będzie czekać na właścicieli kina domowego od jutra.