Design może dużo

Ewelina Zając
26.05.2009 18:35
?Przedsiębiorcy, współpracujcie z projektantami!" zachęca Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Ministerstwo Gospodarki. Dla tych, którzy posłuchają, są miliony unijnych funduszy
- To zwykły drut. Można powyginać go w odpowiedni sposób, tworząc spinacz. Ale jeśli do głosu dopuścimy projektanta, doda do niego kawałek metalu i zrobi klips do spinania dokumentów a dodatkowo - kolorowy, ozdobny spinacz dla dzieci. Takie produkty znajdą oczywiście więcej nabywców niż zwykły, biurowy spinacz. Na tym właśnie polega potencjał wzornictwa i jego siła - mówiła na inauguracji programu "Zaprojektuj Swój Zysk" Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, dyrektor projektu ZSZ.

Program ma jasny cel - poprzez współpracę projektantów z przedsiębiorcami zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność polskich firm. Jest adresowany do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz projektantów. Ma umożliwiać im współpracę i dostarczać wiedzy z zakresu wprowadzania nowych produktów wzorniczych na rynek. - Chcemy, aby ZSZ obudził i uaktywnił ogromny, ukryty potencjał naszych firm i projektantów. Najwyższy czas stworzyć dla nich platformę porozumienia i współpracy - podkreśla Beata Bochińska.

- To właśnie we wzornictwie należy upatrywać podniesienia konkurencyjności, a co za tym idzie, zysków - tłumaczy Krzysztof Bielski, dyrektor Pionu Upowszechniania Wzornictwa w IWP. Jak dodaje Beata Bochińska, mamy na to szansę, bo polskie wzornictwo jest mocne i cały czas się rozwija. - Jesteśmy dobrzy w projektowaniu mebli, środków transportu, sprzętu medycznego, systemów IT. Mamy oryginalny sposób kształcenia projektantów, którzy uczą się w akademiach sztuki, a więc umieją patrzeć również jak artyści. I oczywiście wzornictwo przemysłowe może być sztuką, ale przede wszystkim musi być biznesem - mówi.

W przedsięwzięciu weźmie udział 550 przedsiębiorstw oraz blisko 100 projektantów i studiów projektowych. Przewidziano dla nich warsztaty oraz szkolenia e-learningowe, w planach jest także budowanie sieci współpracy z ośrodkami i instytucjami gospodarczymi, akademickimi, inkubatorami przedsiębiorczości, parkami naukowo-technologicznymi oraz organizacjami międzynarodowymi. Pierwszy partner projektu już jest - to Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.

Jak zostać uczestnikiem programu? Rekrutacja rusza już niebawem. Zainteresowani muszą wejść na stronę www.iwp.com.pl/zss, podać swoje dane kontaktowe i zaprenumerować newsletter. Chętni zostaną poinformowani o rozpoczęciu rekrutacji, otrzymają materiały o projekcie i informacje o terminach i lokalizacjach warsztatów. Już wiadomo, że pierwsze z nich odbędą się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w lipcu tego roku.

Projekt będzie realizowany przez IWP, pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki do końca 2011 roku. Pochłonie prawie 18 mln zł. Aż 85 proc. tej kwoty dofinansuje Unia Europejska, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Masz temat dla reportera Metra? Pisz: metro@agora.pl