Legionowo coraz bliżej Warszawy

Jolanta Nowak
16.02.2010 00:00
Będzie aquapark, most Północny, nowe inwestycje - ale to za jakiś czas. W najbliższej przyszłości - bo już 1 marca - startuje Szybka Kolej Miejska. W kilkanaście minut dowiezie mieszkańców Legionowa do Dworca Gdańskiego
Legionowo leży 24 km od centrum Warszawy, a tylko 4 km od rogatek stolicy i olbrzymich osiedli mieszkaniowych Białołęki. Mieszkańcy żyją z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w otoczeniu lasów i w sąsiedztwie Zalewu Zegrzyńskiego.

Dojazd

Do Warszawy najszybciej można dotrzeć koleją - ta dojeżdża do stacji metra Dworzec Gdański. Od 1 marca rusza Szybka Kolej Miejska, której pociągi kursować będą co 15 min i dowiozą mieszkańców Legionowa (i nieco dalej położonego Wieliszewa) do metra w 20 min - mówi Robert Oborski z Home Broker. Jadąc samochodem albo autobusem, niestety trzeba liczyć się z korkami. - Komunikację usprawniła nieco obwodnica Jabłonny. Kursują cztery linie autobusowe MZA. W godzinach szczytu tworzą się jednak korki na moście Grota, Wisłostradzie - mówi Robert Oborski. Za jakiś czas powinno być lepiej. Plany na przyszłość: most Północny, poszerzenie ulicy Modlińskiej (prace już trwają) i uruchomienie szybkiego tramwaju do osiedli Dąbrówka Szlachecka i Wiślana.

Ceny i wybór mieszkań

- Klienci interesują się tym rejonem z powodu niskich cen nieruchomości. Kształtują się od 3500 do 6500 zł za mkw. - mówi Ewa Orłowska z Polanowscy Nieruchomości. Kawalerkę można kupić już za 160 tys. zł, w budynkach z wielkiej płyty ceny zaczynają się od poziomu 4000 zł za mkw., choć zdarzają się oferty, które mocno przekraczają kwotę 5500 zł za mkw. Ceny nowszych mieszkań (wybudowanych po 2000 r.) wahają się od 5600 do 6000 zł za mkw. - Lokalnym potentatem jest legionowska spółdzielnia mieszkaniowa, która zamierza zagęścić istniejącą zabudowę własnych osiedli, co może uczynić jej ofertę atrakcyjną cenowo (odpada koszt zakupu gruntu), ale działają również m.in. Legbud i Mostostal Aluminium. Ofertę uzupełniają deweloperzy budujący domy jednorodzinne w cenie od 450 tys., w zależności od rodzaju zabudowy i powierzchni - mówi Robert Oborski.

- Na rynku znajduje się też wiele działek budowlanych. Szczególnie popularne są te zlokalizowane w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego. Jednak coraz większa popularność tych terenów przełożyła się także na wzrost oczekiwań cenowych właścicieli gruntów. To zniechęciło potencjalnych kupców - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.Miasto z aquaparkiem

W mieście nieźle się żyje. Jest infrastruktura miejska - szkoły, żłobki, przedszkola, sklepy, markety, baseny, boiska. Już buduje się sala widowiskowo-sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do gier zespołowych, przy której powstanie aquapark. Wkrótce rusza budowa centrum handlowego Galeria Legionowo, porównywanego do tych w stolicy, w którym znajda się sklepy, punkty usługowe, restauracje, Multikino. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy, a mieszkańcy Legionowa i innych miejscowości nie będą już musieli jeździć na zakupy do CH Targówek czy Arkadii.Między Legionowem a Warszawą

Jadąc w kierunku Legionowa, nie można zapominać o miejscowości Jabłonna. - Słynie ona z niskich cen. Powstają tu osiedla z blokami pod lasem i mimo brakującej jeszcze infrastruktury, mieszkania sprzedają się dosyć łatwo. Szczególnie dotyczy to mniejszych lokali, jedno- dwupokojowych. Znacznie trudniej - jak wszędzie - jest sprzedać duże mieszkania, ale okolica jest jak najbardziej rozwojowa - mówi Ewa Orłowska z Polanowscy Nieruchomości.

- Pochodzę z Mazur, więc szukałem czegoś spokojnego, ale blisko miasta. Dobrze mieszka mi się w Jabłonnej. Mamy tu minicentrum: dwa duże markety Obi i Kaufland, obok stację benzynową, pizzerię, sklepy i apteki. Wszędzie jest blisko. Duże zakupy robię w supermarkecie, ale po świeże owoce i warzywa idę do niewielkich sklepików - mówi Krzysztof Dawcewicz, mieszkaniec Jabłonny i agent nieruchomości. - Do dojazdów - autobusem lub samochodem (tu nie dojeżdża pociąg) - trzeba się przyzwyczaić. Wyjeżdżając z Jabłonnej o godz. 8 rano, trzeba liczyć 1,5 godziny na to, by dotrzeć do Warszawy. Sprytny kierowca, który zna teren, może pokonać tę trasę - częściowo bocznymi ulicami - w 45 minut - dodaje.

Oferty w Jabłonnej to głównie mieszkania oddane do użytku w ostatnich latach. Ceny na rynku wtórnym to 5000-6500 zł za mkw., na rynku pierwotnym od poziomu 4000 zł za mkw.