Modowe kierunki są modne

Jolanta Nowak
19.04.2010 00:00
Już za kilka lat przybędzie nam specjalistów od mody. Uczelnie otwierają nowe kierunki i kształcą stylistów, projektantów, menedżerów oraz kostiumologów. To oni będą wyznaczać trendy na wybiegach, kreować modę na ulicy, w teatrze i filmie
Moda kojarzy się z modelkami na wybiegu, znanymi projektantami i blichtrem. - W końcu nabiera innego znaczenia. Zaczynamy myśleć, że w branży modowej można pracować - mówi Monika Jurczyk, stylistka i organizatorka szkoleń dla osób zainteresowanych stylizacją. - Ostatnio wśród uczestniczek miałam dziewczynę, która jest z wykształcenia protetykiem dentystą. Postanowiła zmienić zawód i chce zostać stylistką. Jeszcze kilka lat temu taka zmiana byłaby nie do pomyślenia - mówi Monika Jurczyk. - W sześcioosobowych grupach dziewczyny uczą się zawodu tzw. doradcy zakupowego. Dzień w teorii, a potem dzień w praktyce, czyli na zakupach w galerii handlowej. Najbliższe szkolenie planuję w Warszawie, bo w stolicy jest największe zapotrzebowanie na stylistów - tłumaczy. Ale zdobywanie tego zawodu na szkoleniach to tylko jedna możliwości zaistnienia w świecie mody.

Projektant - gwiazda albo pracownik konstelacji

Chcąc być w centrum wydarzeń ze świata mody, trzeba dostać się do świata projektantów. Jak to zrobić? O to postanowiły zadbać polskie uczelnie, które otwierają nowe kierunki związane z branżą. I uczą: aby odnieść sukces na rynku, trzeba być projektantem i menedżerem w jednym - uważają twórcy kierunku Zarządzanie modą po włosku w Akademii Leona Koźmińskiego. Pierwsza 23-osobowa grupa właśnie rozpoczęła zajęcia. - Program nauczania wzorowany jest na włoskich studiach podyplomowych Polimody. Chcemy przekazać wiedzę o branży mody i pokazać, jak np. przebiega proces realizacji kolekcji od projektu do produkcji - mówi dyrektor Olga Nieścier, autorka programu tych studiów. Sama jest projektantem mody oraz pracuje jako konsultant i projektant dla takich firm, jak Emporio Armani, Armani Collezioni i Burberry.

Takich jak ona, projektantów i ludzi sukcesu jednocześnie, ma kształcić również warszawska Akademia Sztuk Pięknych, która od października otwiera trzyipółletnie studia licencjackie. - Są trzy główne ścieżki zawodowe, którymi mogą iść absolwenci Katedry Mody. Pierwsza jest powszechnie kojarzona - projektant, który prowadzi markę pod własnym nazwiskiem. To gwiazda widoczna w kolorowych magazynach, nieustannie jest w blasku fleszy - mówi Janusz Noniewicz, który koordynował powstanie programu na ASP. - Druga możliwość to praca w zespole znanego projektanta, a trzecia - w przemyśle modowym. Wiele marek w Polsce wciąż potrzebuje projektantów - dodaje Janusz Noniewicz.

- Trudno powiedzieć, kto odnosi większy sukces. Z jednej strony gwiazdy wyznaczają kierunki w modzie, z drugiej ulica ubiera się w to, co otrzyma od projektantów pracujących dla sieciówek. Idąc po galerii, wciąż mijamy polskie marki. W ich ubraniach chodzi tysiące Polaków - mówi.

Przebieranki w cenie

Nową ścieżkę w branży wydeptuje też łódzka Akademia Sztuk Pięknych, gdzie od dwóch semestrów działa Pracownia Projektowania Kostiumu Teatralnego i Filmowego. To pierwsza taka pracownia w Polsce. W Krakowie i Warszawie można studiować tylko projektowanie scenografii. - Studenci uczą się, jak projektować ubiór sceniczny, ale również jak dopasować go do danej epoki. Ceniony na świecie kostiumolog musi mieć talent i wiedzę - mówi malarka i scenograf Ewa Bloom-Kwiatkowska, która opracowała program pracowni. Gdzie absolwenci znajdą pracę? - Teatry, studia filmowe, miejsca, gdzie produkuje się filmy reklamowe i teledyski. Spore możliwości daje też reklama. Dzisiejsze eventy reklamowe przypominają minispektakle, biorą w nich udział aktorzy, więc potrzebne są kostiumy, które oddadzą charakter imprezy. Ukończenie pracowni może być również startem do pracy międzynarodowej. Z doświadczenia wiem, że Polacy często pracują w Niemczech, gdzie są znacznie wyższe nakłady na kulturę - mówi Ewa Bloom-Kwiatkowska. - Wiążąc się z tym kierunkiem, trzeba pamiętać, że kostiumolog rzadko ma etat w jednym miejscu. Z reguły pracuje przy różnych projektach, w kraju i za granicą.

Nowości w modzie:

Akademia Wizerunku OSA
strona www
szkolenia dwudniowe
koszt: 1,2 tys. zł
liczba miejsc: 6 podczas jednego szkolenia

Zarządzanie modą po włosku - Akademia Leona Koźmińskiego
strona www
studia podyplomowe roczne
koszt: 7 tys. zł
liczba miejsc: 23

Katedra Mody - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
strona www
trzyipółletnie studia licencjackie
liczba miejsc: 12 osób

Pracownia Projektowania Kostiumu Teatralnego i Filmowego - Wydział Tkaniny i Ubioru, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
strona www
liczba miejsc: zmienna, pracownia wybierana jest jako specjalizacja

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
  • Podziel się

Polecamy