66. rocznica Godziny "W"

stan
29.07.2010 22:09
Kadr z filmu

Kadr z filmu "Miasto ruin" (fot. Platge Image)

W niedzielę 1 sierpnia o godz. 17 nad dachami Warszawy rozlegnie się przejmujące wycie syren przypominających o 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Trwająca 63 dni bezprecedensowa walka oddziałów Armii Krajowej z Niemcami została okupiona śmiercią 150 tys. ludzi, wygnaniem z miasta pół miliona mieszkańców i zrównaniem z ziemią lewobrzeżnej Warszawy. Jednocześnie pokazała, że stolica jest miastem nieugiętym, niepoddającym się niewoli. O tych wydarzeniach będą w weekend przypominać liczne uroczystości - od oficjalnych, państwowych, po koncerty, przedstawienia, a nawet wspólne śpiewy.

KALENDARIUM WYDARZEŃ

30 lipca, piątek
godz. 20.30 - Koncert z cyklu "Pamiętamy '44" - "Wawa2010.pl", Karolina Cicha w duetach ze znanymi wokalistami wykona popularne warszawskie piosenki z ostatnich 100 lat. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, wstęp wolny.

31 lipca, sobota
godz. 13.30 - Spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem RP i prezydent Warszawy. Uroczystość nadania odznaczeń państwowych. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, wejście z zaproszeniem.
godz. 17 - "Blok z Powiśla" - spektakl w autentycznej scenerii kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 o powstańczej codzienności warszawiaków, wstęp wolny.
godz. 18 - Uroczysta polowa msza święta i apel poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.
godz. 20 - Widowisko "Sztandary '44", plac Krasińskich.

1 sierpnia, niedziela
godz. 10 - Uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący - 1944. Inscenizacja "Marsz Mokotowa", park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.
godz. 12 - Uroczysta zmiana warty i składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza, plac Piłsudskiego.
godz. 14 - Spotkanie dla dzieci "Polegaj jak na Zawiszy". Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, wstęp wolny.
godz. 17 - Godzina "W" - Oddanie hołdu Powstańcom, pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
godz. 19 - Uroczystości przy pomniku Polegli - Niepokonani 1939-1945, modlitwa ekumeniczna, Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.
godz. 20.30 - "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, plac Piłsudskiego, wstęp wolny.
godz. 24 - Premiera spektaklu teatralnego "Opowiem wam bajkę" reż. Paweł Łysak, Muzeum Powstania Warszawskiego, wejście biletowane, rejestracja: www.1944.pl/rejestracja.

Zatrzymaj się w Godzinę "W"

W tym roku nawet centra handlowe uczczą rocznicę Powstania. W Złotych Tarasach i Galerii Mokotów przez całą niedzielę emitowany będzie klip przypominający o Powstaniu, a o godz. 17 zapadnie minuta ciszy. Na minutę w Godzinie "W" zatrzyma się też miejska komunikacja. W mieście zawyją syreny. Władze Warszawy apelują do mieszkańców o uczczenie tej chwili minutą ciszy.

Jak zobaczyć "Miasto ruin"

1 sierpnia wstęp do Muzeum Powstania Warszawskiego jest bezpłatny. Od tego dnia w będzie można oglądać tam trójwymiarową animację komputerową "Miasto ruin", unaoczniającą ogrom zniszczeń stolicy po wojnie. Film będzie pokazywany w sali z Liberatorem jako stała część ekspozycji. Pracownicy muzeum spodziewają się kolejek (trzeba poczekać na specjalne okulary do projekcji 3D), ale każdy chętny na pewno będzie mógł zobaczyć film.