Chopinowska Europa

Klaudia Baranowska
03.08.2010 21:18
Ponad 50 koncertów w wykonaniu ponad 2000 muzyków. W programie obok muzyki Chopina dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu, jak i interpretacje Bobby'ego McFerrina - tak zapowiada się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ?Chopin i jego Europa?
Jubileuszowa edycja festiwalu - w roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina - to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce. Impreza zapowiada się bardzo intensywnie i zaskakująco. - Będzie to festiwal chopinowskiej Europy XIX wieku. W programie festiwalu znajdą się dzieła Chopina na tle epoki, w której kompozytor tworzył - muzyków, artystów, którzy go otaczali i których inspirował - podkreśla twórca i organizator imprezy Stanisław Leszczyński.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą przez cały miesiąc w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, sali Palladium i warszawskich kościołach. Gwiazdą festiwalu będzie niewątpliwie słynna Martha Argerich, zdobywczyni pierwszej nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1965 roku. Jej występy zawsze wzbudzają najwięcej emocji. Argentyńska pianistka wystąpi razem z jednym z najwybitniejszych wiolonczelistów na świecie - Mischą Maiskym (28.08, godz. 22.30).

Kolejną gwiazdą jest należący do grona najwybitniejszych i najbardziej popularnych skrzypków świata Joshua Bell (7.08 g.17). Poza tym wystąpią m.in.: Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Denis Matsuev, Arcadi Volodos, Stanisław Bunin, Nelson Freire, Maria Joao Pires, Nelson Goerner. Wśród ponad 2000 wykonawców festiwalu nie zabraknie także znakomitych polskich artystów. Wystąpią m.in. Aleksandra Kurzak, Kaja Danczowska, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, a także orkiestry: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Marca Minkowskiego oraz Narodowa Orkiestra Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic.

Obok koncertów muzyki klasycznej zapowiada się wiele wspaniałych wydarzeń dla miłośników jazzu - występy Bobby'ego McFerrina, Uriego Caine'a, Tomasza Stańki. To tylko część atrakcji crossoverowego wątku "Chopina i jego Europy", w tym roku zyska on prawdziwie gwiazdorskie rozwinięcie. Bobby McFerrin - legendarny amerykański wokalista, występował w Polsce wielokrotnie, tym razem towarzyszyć mu będzie znakomity Big Band Radia Północnoniemieckiego, na czele z polskim pianistą Władysławem Sendeckim. W programie koncertu - szalone pomysły i dużo emocji - autorskie kompozycje z motywami Chopina i polskiego i amerykańskiego folkloru (17.08 g.19.30). A już 10 sierpnia występ niezwykle zaskakującego nowojorskiego pianisty Uriego Caine'a - towarzyszyć mu będą gwiazdy wrocławskiej sceny elektronicznej: Agata Zubel i Cezary Duchnowski.

Znakiem rozpoznawczym festiwalu od pierwszej edycji są wykonania historyczne na instrumentach z epoki. Znakomita włoska orkiestra Il Giardino Armonico wykona dzieła samego Chopina (8.08 g.19.30), a podczas koncertu barokowego poszuka chopinowskich motywów w dziełach Telemana i Vivaldiego (9.08 g.19.30). Z kolei Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe w oryginalnym brzmieniu na instrumentach z epoki przedstawi Missę Solemnis L.van Beethovena.(22.08 g. 19.30).

Po raz pierwszy w dziejach festiwalu zostanie wykonana opera - "Norma" Belliniego w interpretacji zespołu Europa Galante pod kierunkiem Fabia Biondiego. - Miejmy nadzieje, że stanie się to tradycją, i co roku podczas festiwalu prezentować będziemy jakieś dzieło operowe - zaznacza Stanisław Leszczyński. Do operowych fascynacji Chopina nawiąże również Marc Minkowski z Sinfonią Varsovią, przedstawiając fragmenty jego ulubionych oper (Meyerbeera, Mozarta, Belliniego, Rossiniego).

Przez cały miesiąc codziennie odbywać się będą koncerty, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. A już dzisiaj o 19.30 w Palladium koncert Tomasza Stańki "W hołdzie Chopinowi".

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro(at)agora.pl