Wiosna polskich dźwięków

Artur Tylmanowski
23.01.2011 21:06
Dla polskiej muzyki to będzie rok premier. Powrót Myslovitz, Kory, nowa płyta Dody a nawet - być może Edyty Bartosiewicz. Na tę wiosnę warto czekać
Ten rok zaczął się od pokoleniowej zmiany warty w klanie Staszewskich. Po Stanisławie Staszewskim, słynnym Tacie Kazika i samym Kaziku, debiutancką płytę wydał właśnie najmłodszy w rodzinie - Janek Staszewski. Artysta przyjął pseudonim Janusz a płyta nazywa się "Piosenki o miłości". Nie spodziewajcie się powtórki z rocka - syn Kazika gra pod znakiem reggae, ragga i dancehallu. Jak przystało na artystę z tej rodziny, Janusz własnoręcznie napisał teksty.

Dokładnej daty premiery nie ma jeszcze płyta Dody, ale już wiele się o niej mówi. Po premierze najnowszego klipu "Bad Girls", inspirowanego filmem "Tron: Dziedzictwo", francuski portal rozrywkowy uznał, że to "Lady Gaga Polonaise". Na razie wiadomo tylko tyle, że krążek będzie się nazywał "The Seven Temptations" i pokaże nieznane rockandrollowe oblicze wokalistki. Ciekawie może być też tekstowo - pod pseudonimem "Bura Suka", Dodę wspomogła sama Maria Peszek.

Inna elektryzująca wiadomość dotyczy fanów grupy Varius Manx. Z grupą znów będzie współpracować Anita Lipnicka, która napisze kilka tekstów nowej wokalistce grupy - od roku jest nią Anna Józefina Lubieniecka. O tytule najnowszej płyty Varius Manx (warunek jest taki, że ma być na literę "E") zdecydują fani zespołu. Premiera 21 marca.

Narzuconego sobie "psycho-tempa" nie zwalnia Maciej Maleńczuk. Na wiosnę wyda płytę z polskimi wersjami piosenek Włodzimierza Wysockiego. Obiecuje też jeszcze jeden album, ale szczegółów na razie nie chce zdradzać.

Wracają dinozaury

Jeśli zamiast nowości wolicie powrót do korzeni - 21 lutego ukaże się płyta Seweryna Krajewskiego - "Jak tam jest". Po 10 latach milczenia kompozytor takich przebojów jak m.in. "Anna Maria", czy "Uciekaj moje serce" skorzystał z pomocy Andrzeja "Piaska" Piasecznego, który napisał teksty.

Zaskakująco zapowiada się również najnowsze wydawnictwo Kory. Producentem i aranżerem albumu planowanego na marzec został Marcin Macuk, odpowiedzialny za takie bestsellery płytowe jak m.in. "Hey MTV Unplugged" oraz "Osiecka" i "UniSexBlues" z repertuaru Katarzyny Nosowskiej. Są już pierwsze, bardzo obiecujące single "Nigdy nie zamknę drzwi przed tobą" oraz "Zabawa w chowanego".

A 31 maja prezent dla fanów Myslovitz - nowy album, tym razem mniej elektroniczny a bardziej gitarowy. Prace nad nim można śledzić na oficjalnym blogu zespołu: www.myslovitz2010.pl.

Oprócz tego nowymi płytami mają się w tym roku popisać m.in. Lady Pank, Zakopower, Blue Café, John Porter i Łukasz Zagrobelny oraz Wojciech Waglewski, który wyda składankę "The Best & The Rest" czyli zbiór swoich dotychczasowych przebojów nagranych zarówno z Voo Voo jak i solo.

Wiosna się budzi, alternatywa nie śpi

Wysmakowany album dla miłośników jazzu szykuje Wojtek Mazolewski Quintet - 18 lutego ukaże się "Smells Like Tape Spirit" płyta nagrana i wyprodukowana tak, jak rejestrowano sesje Milesa Davisa czy Beatlesów w latach 50. XX wieku. W marcu po raz pierwszy swoje solowe dokonania zaprezentuje też lider zespołu Coma - Piotr Rogucki. Będzie to całkowicie inny materiał niż ten, z którym mamy do czynienia w przypadku Comy. Również w końcu marca ukaże się kolejny longplay projektu Ballady i Romanse - na albumie "Zapomnij" zaśpiewają poezję Czesława Miłosza. W tym samym czasie powinna już być na półkach kolejna płyta Baaby Kulki - wokalistki Gaby Kulki i m.in. laureata tegorocznego"Paszportu Polityki" - Macio Morettiego.

W kwietniu lub dopiero jesienią do sklepów trafi nowa płyta podbijającej świat artystki z Olsztyna - Julii Marcell. Ma być melancholijnie, ale z punkowym pazurem. Natomiast w maju nowy materiał wydadzą rzecznicy"Generacji Nic", czyli Cool Kids of Death.

A latem oddech wstrzyma cały metalowy świat. Swoją kolejną płytę wypuści znany na całym globie, a pochodzący z Krosna na Podkarpaciu zespół Decapitated. Zajmujące się ciężką odmianą muzyki pismo "Decibel Magazine" już umieściło ten oczekiwany album spod znaku brutalnego metalu na liście 25 najbardziej oczekiwanych premier na świecie.

Na nich bardzo czekamy

Być może w tym roku ukaże się też wyczekiwana od 12 lat nowa płyta Edyty Bartosiewcz. Za nagrywanie nowego materiału wziął się również Lech Janerka. Nad nowym albumem ostro pracuje również Vader. Na oficjalnej stronie zespołu lider Vadera - Peter napisał "Prace nad Muzyką, Słowem jak też Obrazem już zainicjowano. Postaram się na bieżąco informować was o postępach prac i po trosze uchylać rąbka tajemnicy. Nagrania w studio Hertz rozpoczynamy w połowie marca 2011 roku. Płyta będzie się nazywała "Welcome to the Morbid Reich". Czekamy więc!

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro(at)agora.pl