Rodzice atakują podwyżkę VAT

Michał Stangret
22.02.2011 23:04
VAT pozostanie bez zmian

VAT pozostanie bez zmian (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Przed wakacjami nie podnoście VAT na artykuły dla niemowlaków. Bo sprzedawcy wykorzystując okazję podniosą też ceny na szkolne wyprawki - apeluje do parlamentarzystów dwadzieścia stowarzyszeń rodzicielskich
- Każdy miesiąc bez wyższego VAT to dla rodzica kilkadziesiąt złotych oszczędności. Za to można kupić kilka książek i zeszytów, kredek i jeszcze pójść z dzieckiem do muzeum - mówi Magda Bil, szefowa Fundacji Rozwoju Rodziny Rodzicdziecko.pl, jednej z organizacji, które walczą, aby jak najbardziej opóźnić wejście w życie wyższych stawek VAT na artykuły dziecięce.

Chodzi o ubranka niemowlęce i buciki. W październiku ub.r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości pogroził Polsce palcem, aby w końcu zlikwidowała preferencyjną ośmioprocentową stawkę podatku. Podwyżka do 23 proc. miała zacząć obowiązywać już od lutego. Ale prace się przeciągnęły. Tteraz grę wchodzą dwie daty: 1 lipca (tak zaproponowała PO) lub 1 stycznia 2012 r. (jak chce SLD). Która z nich zostanie przyklepana? W piątek nad zmianami mają głosować posłowie, potem nowela trafi do Senatu.

VAT ma wzrosnąć na ubranka dla dzieci poniżej 12 miesiąca życia i buciki z podeszwą o dł. poniżej 24 cm. (Centrum im. Adama Smitha wyliczyło, że tylko wskutek tego wydatki rodziny z trójką małych dzieci urosną o 450 zł rocznie). - Ale sprzedawcy wykorzystają sytuację i podniosą ceny na wszystkie artykuły dziecięce. A wtedy za wrześniową wyprawkę do szkoły zapłacimy o kilkadziesiąt złotych więcej - ocenia Teresa Kapela, wiceprezes stowarzyszenia Związku Dużych Rodzin.

Apel organizacji trafi do parlamentarzystów w najbliższych dniach. Co zrobią politycy? Wczoraj przedstawiciele SLD i PO mówiły, że raczej poprą propozycje swoich klubów. Ale wśród PJN, PiS i PSL nie ma jasności.

- Wierzę, że zwycięży rozsądek i preferencyjna stawka zniknie jak najszybciej. Jeżeli będziemy dalej zwlekać grożą nam wielomilionowe kary ze strony Komisji Europejskiej. Musimy pokazać, że jesteśmy poważnym państwem - mówi poseł Radosław Witkowski z PO. Jego zdaniem rodzice boją się na wyrost podwyżek.

Organizacje zbierają podpisy na stronie www.petycjavat.pl a także na facebookowym profilu PetycjaVAT.

Czy to słuszne, aby wbrew uzgodnieniom z Unią odwlekać podwyżkę VAT tak długo jak się da? Czy organizacje rodzicielskie nie przesadzają ze swoimi obawami? Piszcie: metro@agora.pl