Tradycja bez cepelii

tyl
30.03.2011 21:00
Musimy iść z duchem czasu i nie zmieniać muzyki żydowskiej w muzeum - powiedział kiedyś słynny klezmerski klasyk David Krakauer. Te słowa przypominają organizatorzy Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. Od czwartku będzie można na nim usłyszeć tradycyjne brzmienia w wersji jazzowej, punkowej, a nawet kabaretowej
Najciekawszy koncert organizatorzy przygotowują na sobotę. Wieczorem w Novym Kinie Praha będzie można usłyszeć znanego z udziału w alternatywnych formacjach Mikołaja Trzaskę i jego kwartet klarnetowy Ircha. W koncercie "Zikaron Lefanaj" (z hebrajskiego "Pamięć przede mną") zabrzmią specjalnie skomponowane utwory, które na zapomnienie skazała II wojna światowa. - Chciałbym zaprezentować ich bardziej magiczną stronę, bez tej całej lukrowanej otoczki. Ci, którzy przyjdą na koncert, nie usłyszą chwytliwych melodii, żydowskich skal, nie usłyszą też "Skrzypka na dachu" - zapowiadał niedawno Trzaska w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Awangardowy saksofonista szykuje klezmerski freejazz bez cepelii.

Festiwal zacznie się jednak już dziś. W Synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6) otworzy go koncert Borisa Malkovsky'ego, urodzonego w Odessie kompozytora i wirtuoza akordeonu, któremu będzie towarzyszyć Dafe Quartet. Razem zagrają koncert łączący żydowską klasykę z jazzowymi improwizacjami.

Wieczorem improwizacji będzie więcej - w praskim "Składzie butelek" (ul.11 Listopada 22) festiwalowi goście spotkają się na jam session. Początek o 23. udział zapowiadają m.in. Boris Malkovsky, Mikołaj Trzaska, Jorgos Skolias.

Tego ostatniego usłyszymy także w piątek w Novym Kinie Praha - legendarny polski wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia, współpracujący kiedyś m.in. z Tomaszem Stańko i zespołem Dżem, zagra z braćmi Marcinem i Bartłomiejem Oleś. Podczas koncertu "Sefardix" przypomną pieśni śpiewane przez greckich Żydów w XIX w. - oczywiście odświeżone, w autorskich aranżacjach

A w sobotę wieczorem, po koncercie Mikołaja Trzaski, jeszcze jedno zaskakujące wydarzenie: "The Unternationale" - połączenie klezmerskiej tradycji, punka i kabaretu. Rosyjski poeta Psoy Korolenko i Daniel Kahn, amerykańsko-niemiecki autor tekstów, punk-klezmer, zaśpiewają po rosyjsku, angielsku, niemiecku, hebrajsku i w jidysz. Wymieszają też style i gatunki: będą rewolucyjne pieśni Bundu, folklor z czasów carskich i zagrane na klezmerską nutę "Sympathy for a Devil" Rolling Stones.

Szczegółowy program: www.dkpraga.pl