Przejrzyj się w fotografii

eb
09.05.2011 20:00
Weegee (Arthur Fellig)/ International Center of Photography / Getty Images/ collection Berinson, Berlin

Weegee (Arthur Fellig)/ International Center of Photography / Getty Images/ collection Berinson, Berlin (fot. za photomonth.com)

Setki mniejszych i większych wystaw, wernisaże i happeningi. W Warszawie, Łodzi i Krakowie w maju rządzi fotografia. Można zobaczyć prace fotograficznych sław i tych, którzy stawiają pierwsze kroki
Organizatorzy rozpoczętego kilka dni temu w Łodzi Fotofestiwalu skupili się w tym roku na prezentacji zdjęć, które pokazują związek człowieka ze światem. Główna część imprezy to projekty "Out of mind / Poza umysłem" i "Out of Life / Poza życiem". Za każdym ze zdjęć kryje się historia. Można tu oglądać na przykład prace trzynastu niezwykłych portrecistów - m.in. chińskiego artysty Maleonna, który tworzy komiczny obraz podróżującej w czasie postaci z głową pomidora. Są też mocne zdjęcia In Sook Kim, koreańskiej fotografki mieszkającej w Niemczech, pt. "Sobotnia noc". Artystka pokazuje hotelowe pokoje i ich historie w oparciu o zbierane przez wiele miesięcy artykuły z gazet. Jedną z najciekawszych wystaw towarzyszących łódzkiej imprezie jest projekt gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki. Artysta specjalizuje się w niezwykłych portretach i obok zdjęć z Petersburga i Hawany można oglądać te zrobione na łódzkich ulicach. Ciekawym kontrastem dla jego wizji miasta jest ponoć wystawa "Energia czasu. Archiwum Dalkii"- nie prezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922-40. Centrum Fotofestiwalu mieści się w łódzkiej willi Grohmana (ul. Tylna 9/11).

Wielkie święto fotografii w najbliższy weekend otwiera także Kraków. Tu część wystaw potrwa do połowy czerwca. Można wybierać z ponad sześćdziesięciu wydarzeń. Miesiąc Fotografii w Krakowie odbywać się będzie w niemal wszystkich instytucjach związanych ze sztuką i w przestrzeni publicznej. Gwoździem programu jest tu projekt pod tytułem "Alias", czyli inaczej pseudonim. 44 fotografików na tej ogromnej wystawie wcieli się w różne nietypowe dla siebie postaci, które będzie można oglądać w różnych punktach miasta (część z postaci została specjalnie na potrzeby projektu wymyślona przez pisarzy). Odbędą się także finały dwóch konkursów fotograficznych, w tym wręczenie Sittcomm.award - jednej z najważniejszych takich nagród w Europie Środkowo-Wschodniej.

Od kilku dni fotografia gości też w Warszawie. Siódmy festiwal fotografii artystycznej to szansa na zobaczenie, co drzemie w studentach szkół fotograficznych - ich prace można oglądać na ASP w Galerii Spokojna 15. Już dziś w Galerii Klimy Bocheńskiej na terenie Wytwórni Wódek Koneser wernisaż prac artystów związanych z Instytutem Fotografii Kreatywnej w Opawie. Kilka mniejszych wernisaży wciąż przed nami.