Bollywoodzka masala z dęciakami w roli głównej

Michał Karpa
18.05.2011 21:00
Pierwszy polski występ Bollywood Brass Band już dziś w warszawskim Palladium. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Era Jazzu
Bollywood produkuje około tysiąca filmów rocznie. To fenomen na światową skalę - również pod względem muzyki komponowanej na potrzeby hitów z indyjskiej fabryki snów. Londyńska formacja Bollywood Brass Band działa od prawie dwóch dekad i swoim repertuarem oddaje niejako hołd przebojom, które żyją już własnym życiem - opuściły ekran i śpiewane są głównie przez Hindusów, ale także podczas wszelkiej maści Bollywood Parties (czyli imprez propagujących kulturę, sztukę, a nawet kuchnię indyjską) na całym świecie.

Zespół BBB powstał w Londynie, a jego nazwa nawiązuje nie tylko do filmowego świata rodem z Bombaju, ale również wpisuje się w tradycję nowoorleańskich brass bandów, w których "pierwsze skrzypce" grają instrumenty dęte. Dlatego właśnie BBB stoi przede wszystkim brzmieniami saksofonu, trąbki i puzonu, którym towarzyszą tak egzotyczne okazy jak pendżabski bęben dhol.

Na wydanych do tej pory albumach BBB zderzają muzykę hinduską - zarówno tę etniczną, jak i popularną - z motywami jazzowymi. Ta witalna i frenetyczna mieszanka dźwięków dobrze przyjmuje się zarówno podczas festiwali ulicznych i wesel, jak również w najbardziej szanowanych salach koncertowych na świecie (m.in. londyńskiej Royal Albert Hall czy Opera House w Oslo). Zespół wystąpił już w ponad 25 krajach na świecie, czas w końcu na Polskę. Jak zapewnia Dionizy Piątkowski z Ery Jazzu, formacja wystąpi w Palladium z specjalnie przygotowanym programem "East Meets Jazz" i będzie to spotkanie godne bajecznych obrazów filmowych.