Wizz Air odwołuje loty, a turystów zostawia z kwitkiem

Wojciech Pelowski, Olga Szpunar
16.08.2004
Rok 2007 był bardzo łaskawy dla linii lotniczych

Rok 2007 był bardzo łaskawy dla linii lotniczych (Fot. Grzegorz Celejewski / AG)

Dzień dobry, tu twoja tania linia lotnicza. Niestety, odwołujemy lot, bo nam się nie opłaca. Radź sobie sam - usłyszał klient Wizz Air, który kupił bilet na samolot z Barcelony
Tomasz Zawadzki z Krakowa wysłał liniami Wizz Air córkę do Barcelony. - Piekielnie się cieszyłem, kiedy zaczęli się reklamować. Wreszcie koniec z kilkudobową podróżą autokarem - opowiada.

Bilety w obydwie strony kupił jeszcze w czerwcu: wylot - 6 lipca, powrót - 25 września. Dziś wie, że tego dnia córka nie wróci, w podobnej sytuacji jest więcej podróżnych.

- Zadzwonili do mnie i powiedzieli, że po kalkulacji kosztów kierownictwo doszło do wniosku, że nie opłaca im się latać do Barcelony. Zaproponowali, by córka wróciła z nimi ostatnim lotem dwa tygodnie wcześniej lub radziła sobie sama - opowiada pan Tomasz.

Wcześniejszy powrót jednak odpada, ponieważ dziewczyna pojechała do Hiszpanii na określony czas - opiekuje się dziećmi. 18-latka będzie musiała załatwiać nowe bilety sama na miejscu. - Najprawdopodobniej trzy razy droższe! Przecież ma prawo nie mieć na to pieniędzy! - denerwuje się krakowianin.

Z przedstawicielem Wizz Air nie sposób się skontaktować. W Polsce działa jedynie infolinia przewoźnika, a na maile nikt z centrali w Budapeszcie nie odpowiada. Pracownicy infolinii potwierdzają jednak, że loty z Katowic do Barcelony linia kończy wcześniej, niż planowała. Na co mogą liczyć pasażerowie z biletem na samolot, który nie poleci? - Mogą wrócić wcześniej naszymi liniami. Albo zwrócimy im pieniądze za bilet - mówią w infolinii.

Jeśli ktoś nie może wrócić wcześniej, Wizz Air nie zwróci mu kosztów za podróż innymi liniami.

PYTANIE Czy ufasz tanim przewoźnikom lotniczym?

 Tak, już z nimi latałem albo zamierzam latać
 Waham się, ale kusi mnie szykość połączenia i niewielka cena
 Co tanie to drogie. Wolę tradycyjne linie lotnicze