100 lat Jeremiego Przybory. 10 piosenek, które musisz znać

stan
11.12.2015 13:56
A A A
Jeremi Przybora

Jeremi Przybora (Fot. Witold Rozmysłowicz/PAP)

Poeta, pisarz, aktor, satyryk, ten wyższy starszy pan z Kabaretu Starszych Panów obchodziłby 12 grudnia setne urodziny. Bez niego polska piosenka (nie mówiąc o kabarecie) straciła błysk

A oto 10 piosenek Jeremiego Przybory, które trzeba znać - kliknij

- Przybora - mistrzowskie połączenie piosenki lirycznej i żartobliwej. Mistrzostwo polega na tym, że nie widać szwów - mówiła o nim Wisława Szymborska.

Jeremi Przybora udział się w Warszawie i tu spędził całe życie. Jeszcze przed wojną został spikerem Polskiego Radia. Właśnie w radiu, już w powojennej redakcji rozrywkowej spotkał Jerzego Wasowskiego. Przybora pisał teksty, Wasowski komponował do nich muzykę. Założony przez nich Teatrzyk Eterek w 1958 roku zmienił się w niepowtarzalny, niepodrabialny, do niczego na świecie niepodobny Kabaret Starszych Panów. Przybora miał wtedy 43 lata, Wasowski - 45. Dziś ich rówieśnicy jeżdżą na Hel na kite'a i grają w "Wiedźmina. Dziki gon". Oni we frakach i cylindrach tocząc uprzejme rozmowy zapraszali najwybitniejszych artystów do śpiewania pięknych, mądrych, zabawnych, wzruszających piosenek własnego autorstwa.

W Kabarecie Starszych Panów do 1966 roku pojawiali się Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Zofia Kucówna, Irena Kwiatkowska, Krystyna Sienkiewicz, Aleksandra Śląska, Mieczysław Czechowicz, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik i Jarema Stępowski.

Program pozostaje absolutną perełką polskiej kultury. A piosenki z niego są nieśmiertelne. Jeremi Przybora po zakończeniu działalności Kabaretu Starszych Panów pisał, oczywiście, nadal. Był prawdziwym poetą. Razem z młodszymi kolegami - Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim zamknął w piosenkach nie tylko emocje, ale i ducha swoich czasów.

Zmarł w 2004 roku. Jego piosenki śpiewali i śpiewają m.in. Ewa Bem, Magda Umer, Krystyna Janda, Hanna Banaszak, Adrianna Biedrzyńska, Maria Pakulnis, Anna Maria Jopek, Kora, a także Zbigniew Zamachowski, Piotr Machalica, Seweryn Krajewski i Grzegorz Turnau.
A oto piosenki Jeremiego Przybory, które trzeba znać - kliknij (10)
Więcej o:
  • Podziel się