Edyta Górniak, Margaret, Michał Szpak i inni. Zobacz, kto powalczy o Eurowizję

Konrad Wojciechowski
05.03.2016 11:06
A A A

Dziewięcioro polskich wykonawców powalczy o jedno miejsce premiowane udziałem w tegorocznym konkursie Eurowizji. Rozstrzygnięcie castingu w sobotę.

Konkurs Eurowizji organizowany jest rokrocznie, począwszy od 1956 r., ale Polska zgłasza swoich kandydatów dopiero od połowy lat 90. Niewiele brakowało, a udałoby się wygrać już za pierwszym razem. W 1994 r. Edyta Górniak wywalczyła piosenką "To nie ja!" drugie miejsce. Do tego sukcesu żadnemu z polskich wykonawców nie udało się później zbliżyć.

Piosenkę do czołowej dziesiątki Eurowizji wprowadzili jeszcze muzycy Ich Troje - przebój "Keine Grenzen" zajął w 2003 r. siódme miejsce. Trzy lata później Michał Wiśniewski i spółka nie awansowali nawet do finału. Wiele obiecywano sobie dwa lata temu po duecie Cleo i Donatan, ale "My Słowianie" dotarło tylko lub aż do 14. miejsca - wówczas wygrała kontrowersyjna Conchita Wurst.

W tym roku z 88 zgłoszonych utworów wybrano dziewięć najlepszych. Koncert eliminacyjny zostanie wyemitowany w TVP 1 w sobotę o godz. 21.30. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w Sztokholmie. Laureata poznamy w połowie maja.
Zobacz, kto powalczy o Eurowizję - kliknij (9)
  • Podziel się