Wiosenny detoks - za i przeciw. Sprawdź, która dieta jest dla Ciebie najlepsza

Paulina Pietrzak
05.04.2016 16:25
A A A
Dieta

Dieta (Shutterstock.com)

Organizm ma własne mechanizmy oczyszczające, jednak nadmiar substancji zanieczyszczających sprawia, że nie zawsze potrafi sobie z nimi poradzić.

- Wszyscy jesteśmy narażeni na działanie zanieczyszczeń ze środowiska, toksyn, chemikaliów, metali ciężkich, smogu, nawożonej i przetwarzanej żywności. Do tego dochodzą stres, dym tytoniowy, brak odpoczynku, niewłaściwe odżywianie. Zaburzają one prawidłowe czynności organizmu. Liczba zachorowań na choroby autoimmunologiczne i cywilizacyjne stale rośnie - mówi Katarzyna Milczarkiewicz z poradni dietetycznej i cateringu dietetycznego "Przełom w odżywianiu".

Wiosna to idealny czas na detoks. Organizm wybudza się z zimowego snu - poprawia się metabolizm, mamy więcej energii i motywacji. Jaka kuracja będzie najlepsza? - Przede wszystkim odpowiednio dobrana i nadzorowana przez specjalistę z zakresu żywienia lub dietetyki. Powinna zawierać dobrej jakości warzywa, owoce oraz inne wartościowe i gęste odżywczo produkty, takie jak kasze, orzechy, zdrowe tłuszcze w zależności od etapu oczyszczania. Nie powinna zawierać cukru dodanego, żywności przetworzonej, modyfikowanej - odpowiada Milczarkiewicz.

Bez sensu są kilkudniowe diety, ponieważ organizm musi się przyzwyczaić do nowego systemu żywienia, a nie może tego zrobić w 3-4 dni. - Źle dobrana dieta oraz niedostosowany czas jej trwania może prowadzić do niedoborów pokarmowych, niedożywienia, hipoglikemii, omdleń, anemii i efektu jo-jo - ostrzega Milczarkiewicz.
Sprawdź, która dieta jest dla Ciebie najlepsza - klinij (6)
  • Podziel się