Polska przyroda: Słowiński Park Narodowy - największe atrakcje [TRASA WYCIECZKI]

22.03.2012 10:57
Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy (Słowiński Park Narodowy/Fot. Paweł Zalewski)

Przedstawiamy propozycję dwudniowej wycieczki po największych atrakcjach Słowińskiego Parku Narodowego. Pierwszego dnia warto obejrzeć swołowską "Krainę w Kratę", Słupsk z Ustką i Rowami oraz Rowokół, czołpińską latarnię i skansen w Klukach. Drugi dzień przeznaczcie na pieszą wycieczkę po ruchomych wydmach, obejrzenie Łeby oraz spacer do latarni morskiej w Stilo.

Okolice Łeby warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na znajdujące się tam ruchome wydmy, olbrzymie jezioro Łebsko i szerokie piaszczyste plaże. To jednak tylko część atrakcji oferowanych przez Księstwo Łebskie. Również miłośnicy historii znajdą tu coś dla siebie - owiane tajemnicą dzieje wymarłego po II wojnie światowej plemienia Słowińców, ich świętą górę o tajemniczej nazwie i kształcie przypominającym wulkan, pogrzebaną przez ruchome piaski męską osadę Boleniec, a także prawdziwe opowieści o rakietach z Mierzei Łebskiej. Pobliski Słupsk oferuje bardziej "wielkomiejskie" atrakcje, w tym perełki architektury gotyckiej i neogotyckiej. Wielbiciele Witkiewicza znajdą tam także największy zbiór dzieł swego mistrza.

Ze względu na dobrze rozwiniętą bazę turystyczną nie powinno być kłopotu ze znalezieniem noclegu, choć jego standard będzie zależał od zasobności portfela. W okolicy nie ma również większych problemów z wyżywieniem - przy nadmorskich kąpieliskach można skosztować smażonej ryby, dostarczonej kilka godzin wcześniej z kutra. Latem w Łebie czy Ustce trzeba się liczyć z dużą ilością wczasowiczów. Ze względu na wąskie, boczne drogi amatorzy szybkiej jazdy samochodem będą musieli zdjąć nogę z gazu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Słowiński Park Narodowy - ZDJĘCIA

***

Zobacz koniecznie

1. kolekcję obrazów Witkacego w Słupsku

2. świętą górę Słowińców - Rowokół

3. latarnię morską w Czołpinie

4. końskie klumpy w skansenie słowińskim w Klukach

5. największą "piaskownicę" w Polsce, czyli ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej

6. latarnię morską w Stilo

SŁUPSK > 16 km Swołowo

Słupsk jest jednym z większych miast Pomorza, odległym zaledwie o 18 km od Bałtyku. Przez 170 lat miasto dzięki należącemu do niego portowi w Ustce było członkiem Hanzy. W późniejszym okresie Słupsk stał się w Europie sławny ze względu na... ser Stolper Jungchen, czyli "Słupskiego Chłopczyka".

Neogotycki Nowy Ratusz wzniesiono w miejscu stawu niewiele ponad 100 lat temu. Jego imponującą fasadę zdobią herby miast pomorskich. Na klatce schodowej znajdują się dwa obrazy "Targ rybny w Słupsku" i "Wyładunek towarów w porcie usteckim". Warte uwagi są witrażowe okna ratusza. Z jego wysokiej, 56-metrowej wieży można podziwiać panoramę miasta. Wznosząca się po sąsiedzku gotycka Nowa Brama, zdobiona barokową wieżyczką, jest najmłodszą z bram miejskich. Za nią, w zabytkowym wagonie tramwajowym, takim, jakie niegdyś krążyły po mieście, znajduje się punkt informacji turystycznej.

Podominikański kościół św. Jacka, zamek książąt pomorskich i Młyn Zamkowy to najcenniejsze budynki miasta. Piętnastowieczna gotycka świątynia po odebraniu jej zakonowi stała się kościołem zamkowym. Wewnątrz podziwiać można renesansowe ambonę i ołtarz, epitafium Anny de Croy oraz nagrobek jej syna, księcia Ernesta Bogusława de Croy - ostatnich Gryfitów. Ich rezydencją był zamek słupski, wzniesiony w początkach XVI w. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Pomorza Środkowego, które posiada m.in. największy w kraju zbiór obrazów, akwareli i rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wielokrotnie przebudowywany Młyn Zamkowy z XIV w. sąsiaduje z najstarszą z trzech bram miejskich - gotycką Bramą Młyńską, wzniesioną około 1400 r. Młyn Zamkowy służy obecnie jako miejsce wystaw o tematyce etnograficznej. W stojącym obok szachulcowym spichlerzu Richtera z XVIII w. znajdują się pracownie muzealne oraz stylowa herbaciarnia.

Ośmiokątna, późnogotycka kaplica św. Jerzego z XV w. z barokową kopułą jest jedną z nielicznych (obok Darłowa i Koszalina) zachowanych na Pomorzu wielokątnych kaplic cmentarnych. W to miejsce została przeniesiona sto lat temu. Wokół Starego Miasta oraz w okolicy dworca kolejowego rozciąga się XIX-wieczna malownicza zabudowa - eklektyczne kamienice z licznymi wykuszami, wieżyczkami i balkonami. Warto także wstąpić na chwilę do gotyckiego kościoła Mariackiego, w którym w nawie głównej i prezbiterium uwagę przykuwają sklepienia gwiaździste oraz wsporniki w formie masek ludzkich. Nad arkadami oddzielającymi nawę główną od bocznych podziwiać można fryz ceramiczny z motywem roślinnym. W lewej nawie znajduje się późnogotycka grupa "Ukrzyżowanie", a w prawej dwa barokowe epitafia. Spojrzenie przyciąga także manierystyczna ambona zdobiona scenami z życia Chrystusa i rzeźbami proroków oraz ewangelistów.

Wygodnie jest zostawić samochód na płatnym parkingu przed ratuszem i miasto zwiedzać pieszo.

Poczmistrz ministrem

Ze Słupska pochodził Heinrich von Stephan, syn skromnego rzemieślnika, który zrobił karierę jako generalny poczmistrz poczty pruskiej, Związku Północnoniemieckiego oraz Cesarstwa Niemieckiego, minister stanu i jeden z założycieli Światowej Unii Pocztowej. To właśnie von Stephan wprowadził do obiegu pocztowego przekazy pieniężne oraz pocztówki i zapoczątkował w Niemczech używanie telefonów. W uznaniu zasług dla Prus słupszczanin został nobilitowany, a jego rodzinne miasto nadało mu honorowe obywatelstwo.

Gdzie więziono czarownice...

Wiedźma na miotle wskaże nam zachowany do dziś fragment obwarowań miejskich Słupska, wśród których szczególnie interesująca jest Baszta Czarownic. Jej nazwa pochodzi od więzionych tam kobiet podejrzanych o czary. Poddawano je tu także torturom, by wydobyć z nich obciążające zeznania. Jak odnotowują dokumenty, ostatnią oskarżoną o konszachty z czartem kobietę spalono w Słupsku na stosie w 1701 r. - była nią słupska mieszczka Trina Papisten. Dziś baszta służy bardziej pokojowym celom - jest siedzibą galerii.

Informacje praktyczne:

Informacja turystyczna, ul. Starzyńskiego 8,tel. 59 842 43 26

Muzeum Pomorza Środkowego, ul. Dominikańska 5-9, tel. 59 842 40 81, 10.00-16.00 (śr.-nd.), bilet normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, www.muzeum.slupsk.pl

SWOŁOWO > 22 km Ustka

Swołowo jest starą osadą, należącą niegdyś do rycerskiego zakonu joannitów, zwanego też kawalerami maltańskimi. Do dziś wieś zachowała średniowieczny, zabytkowy układ przestrzenny owalnicy ze stawem. Większość położonych wzdłuż owalnicy zabytkowych budynków o konstrukcji szachulcowej (często niesłusznie zwanej murem pruskim) liczy sobie ponad półtora wieku, a ich charakterystyczne czarno-białe ściany dały "turystyczną" nazwę tej okolicy - "Kraina w Kratę".

W 2008 r. na terenie jednej z zagród - Albrechta - utworzono muzeum. Oprócz zwiedzania specjalnie przygotowanych wnętrz prezentujących życie codzienne zamożnego pomorskiego chłopa, na terenie skansenu można przyjrzeć się pracy ludowych rzemieślników, obejrzeć filmy o tematyce etnograficznej, smacznie zjeść w stylowej wiejskiej karczmie, a nawet przenocować w chałupie bauera.

Informacje praktyczne:

Zagroda Albrechta, Swołowo 8, tel. 59 832 48 97, V-VIII 10.00-18.00 (wt.-nd.), IX-IV 10.00-16.00 (śr.-nd.), bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, dzieci do lat siedmiu wstęp wolny, www.muzeum.swolowo.pl

USTKA > 14 km Objazda

Leżące u ujścia Słupi do Bałtyku uzdrowisko i kąpielisko rywalizuje z Łebą o miano letniej stolicy Polski. Leczy się tu choroby układu krążenia, reumatyczne, przemiany materii i układu oddechowego. Aż do połowy XIX w. Ustka należała do pobliskiego Słupska, będąc portem, który obsługiwał jego handel.

Ze względu na labirynt uliczek jednokierunkowych podczas zwiedzania Ustki samochód lepiej zostawić na parkingu.

W historycznym centrum starej Ustki, w rejonie ulic Beniowskiego i Kosynierów zachowała się XIX-wieczna zabudowa. W jej skład wchodzą przede wszystkim rybackie chaty o konstrukcji ryglowej. Charakterystyczny jest też układ ulic, który od stuleci pozostaje niezmienny. W ostatnich latach realizowany jest program rewitalizacji usteckiej starówki. W niewielkiej Ustce znajdują się aż dwa muzea. Dzieci z pewnością zainteresują się prywatnym Muzeum Chleba, działającym na poddaszu starej piekarni Brzósków, choć także dorośli chętnie tam zajrzą. Poza urządzeniami do wyrabiania ciasta i gofrownicą w muzeum można zobaczyć np. pochodzący z międzywojnia automat do sprzedaży słodyczy. Przy porcie wznosi się zabytkowy spichlerz z przełomu XIX i XX w., w którym siedzibę ma Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. Drogę do usteckiego portu wskazuje statkom latarnia morska o wysokości 22 m, która znajduje się u nasady wschodniego falochronu. Jej światło widoczne jest w odległości 18 mil morskich, tj. około 33 km.

Informacje praktyczne:

Informacja turystyczna, ul. Marynarki Polskiej 87, tel. 59 814 71 70, www.lot.ustka.pl

Muzeum Chleba,ul. Marynarki Polskiej 49, tel. 59 814 48 40

OBJAZDA > 15 km Rowokół

Objazda jest wioską o średniowiecznym rodowodzie. Na górce przy drodze stoi wybudowany na przełomie XVI i XVII w. szachulcowy, kryty dachówką kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, zwieńczony miniaturową, drewnianą barokową wieżyczką. Wewnętrzne ściany kościoła pokryte są boazerią, a wystrój wnętrza jest niestety współczesny. Dziwnie wyglądająca ława przed kościołem jest pomnikiem mieszkańców poległych w I wojnie światowej. Za kościołem, w rozległym, pełnym romantycznych zakamarków parku znajduje się jedyne zachowane skrzydło pałacu Kutscherów, ostatnich właścicieli wioski.

ROWOKÓŁ > 1 km Smołdzino

Przypominająca kształtem stożek wulkanu góra Rowokół, wznosząca się 115 m n.p.m, była świętą górą miejscowych Słowian w czasach pogańskich. Wieża widokowa na szczycie umożliwia podziwianie panoramy okolicy od Ustki po Łebę.

Informacje praktyczne:

Wieża widokowa, Rowokół, V-IX 9.00-21.00, bilet normalny 3 zł, ulgowy 1,5 zł

SMOŁDZINO > 9 km Czołpino

Miejscowy kościół ufundowany został przez Annę de Croy, ostatnią księżnę z dynastii Gryfitów. W jego wnętrzu znajdują się epitafia księżnej oraz jej syna - Ernesta Bogusława de Croy, ostatniego Gryfity z linii żeńskiej. W dawnej mleczarni można obejrzeć zbiory Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. W jej pobliżu stoi niszczejący pałac, otoczony zdziczałym parkiem.

Informacje praktyczne:

Muzeum SPN, ul. Mostnika 3, tel. 59 811 72 04, 811 73 39, V-IX 9.00-17.00, X-IV 7.30-15.30, bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, www.slowinskipn.pl

Informacja turystyczna, ul. Kościuszki 3, tel. 59 811 72 15

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy obejmuje wybrzeże Bałtyku pomiędzy Łebą a Rowami. Jego największą atrakcję stanowią ruchome wydmy, zajmujące powierzchnię około 5 km2 i osiągające wysokość do 32 m n.p.m. (Łącka Góra). Wiatr przenoszący piasek często przykrywa nim rosnące drzewa, jednocześnie odkrywając tzw. martwe lasy, zasypane przed laty. Park jest dogodnym obszarem lęgowym dla ptactwa wodnego i błotnego, ponieważ akweny stanowią ponad połowę jego powierzchni. Na terenie parku spotkać można także bieliki i rybołowy. Ze względu na swe walory przyrodnicze obszar Słowińskiego Parku Narodowego wpisany został na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

CZOŁPINO > 11 km Kluki

W krajobrazie Czołpina dominuje latarnia morska, mająca kształt okrągłej, ceglanej wieży z czarną kopułą. Zbudowano ją na najwyższym okolicznym wzniesieniu, Czołpińskiej Wydmie (osiągającej wysokość 56 m n.p.m.), około kilometra od wybrzeża Bałtyku. Światło 25-metrowej latarni dzięki usytuowaniu jej na wysokiej wydmie widoczne jest z odległości blisko 39 km. Ze względu na trudności z dowozem od strony lądu wszystkie materiały budowlane dostarczono drogą morską za pomocą barek. Latarnię można zwiedzać - z jej szczytu roztacza się rozległy widok na okolicę. Na zachód od latarni morskiej, na dawnym terenie wojskowym, w 1998 r. wybudowano platformę widokową. Sporą atrakcją jest spacer przez wydmy do brzegu morza.

Zarówno do latarni, jak i do platformy widokowej można dojść z parkingu.

KLUKI > 62 km Łeba

Kluki są niewielką, rybacką wioską, położoną wśród błot i bagien na południowo?wschodnim brzegu jeziora Łebsko, zagubioną osadą "na końcu świata", która jeszcze 100 lat temu zachowywała swą odrębność. Mieszkali tu niegdyś Słowińcy - grupa etniczna spokrewniona z Kaszubami. Ostatni Słowińcy opuścili te okolice w latach 70. XX w.

Atrakcją Kluk jest Muzeum Wsi Słowińskiej - skansen, na terenie którego zachowało się kilkanaście szachulcowych budynków mieszkalnych i gospodarczych, krytych trzcinowymi, dwuspadowymi lub naczółkowymi dachami. Wśród eksponowanych narzędzi i przedmiotów codziennego użytku uwagę przykuwają klumpy - drewniane buty przywiązywane rzemieniami do końskich kopyt, dzięki czemu ciężar konia rozkładał się na większą powierzchnię i nie zapadał się on na mokradłach i wydmach. O rybackim charakterze wioski przypominają szałas rybacki, magazyn łodzi oraz składzik. W skansenie odbywają się liczne imprezy plenerowe, m. in. Czarne Wesele, rozpoczynające sezon kopania torfu.

Przy wjeździe do wsi od strony Smołdzina znajduje się zrekonstruowany i uporządkowany stary ewangelicki cmentarz. Pośrodku stoi obelisk poświęcony poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Kluk. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1877 r. Na tym cmentarzu spoczywa sołtys Kluk i pierwsza pracownica skansenu - zmarła w 1963 r. Ruth Kotsch.

Informacje praktyczne:

Muzeum Wsi Słowińskiej, Kluki 27, tel. 59 846 30 20, V-VIII 10.00-18.00 (wt.-nd.), sb. wstęp wolny, IX-IV 9.00-16.00 (pn.-nd., pn. czynna tylko jedna zagroda, wstęp wolny), 16 IX-14 V 9.00-15.00, bilet normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, www.muzeumkluki.pl

ŁEBA > 2 km Rąbka

Łeba to niewielkie miasto u ujścia rzeki o takiej samej nazwie, położone pomiędzy dwoma jeziorami - Łebskiem i Sarbskiem, będącymi niegdyś zatokami morskimi. Pierwotnie miasto, zwane Łeboujściem, leżało na zachód od ujścia Łeby, jednak w wyniku zasypywania osady przez ruchome wydmy oraz niszczenia przez liczne sztormy (jeden z nich spowodował nawet przesunięcie ujścia rzeki o 2 km) miasto przeniesiono w obecne miejsce. W międzywojniu Łeba stała się znanym kąpieliskiem i ulubionym miejscem pobytu cyganerii. Dzisiaj miasto rozwija się jako ośrodek turystyczny, z powodzeniem rywalizując z pobliską Ustką o miano letniej stolicy Polski.

Symbolem Łeby jest dawny dom zdrojowy, obecnie hotel Neptun - dzięki swej urodzie i pięknemu położeniu to popularny motyw widokówek z Łeby. Wzniesiony sto lat temu wyglądem przypomina zameczek. Jest to jeden z najlepszych w mieście hoteli. Stara zabudowa Łeby w okolicach portu rybackiego pochodzi z przełomu XIX i XX w. Tworzą ją niewysokie domy rybackie, niekiedy z wędzarniami ryb na zapleczu.

Kościół Wniebowzięcia NMP jest najstarszą budowlą Łeby. W jego wystroju uwagę zwracają rzeźba anioła z XVIII w. oraz srebrna figura dorsza, ofiarowana przez rybaków z Łeby papieżowi Janowi Pawłowi II. Namalowany na prześcieradle obraz przedstawiający stojącą na globie i depczącą węża Matkę Boską Orędowniczkę został stworzony przez znanego niemieckiego ekspresjonistę, a od 1921 r. także mieszkańca Łeby - Maksa Pechsteina, malarza i grafika, członka artystycznego stowarzyszenia ekspresjonistów niemieckich Die Brücke. Po dojściu do władzy Hitlera Pechstein otrzymał zakaz wystawiania swych prac. Po opuszczeniu Łeby, od 1945 r., był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.

Położony na lewym brzegu rzeki Łeby niewielki fragment ściany kościoła św. Mikołaja to jedyny ślad Starej Łeby - portowego miasta, zniszczonego przez sztormy i zasypanego przez ruchome piaski. Wybudowany w końcu lat 90. przy zachodnim brzegu Łeby port jachtowy jest żeglarską wizytówką miasta. Przystań może przyjąć jednorazowo 120 jachtów różnej wielkości, w tym jachty żaglowe do 18 m długości i motorowe do 24 m. Jest to jeden z najlepszych tego typu obiektów na polskim wybrzeżu.

Nie tylko dzieci chętnie odwiedzą miasteczko wyglądające tak, jakby je przeniesiono z Dzikiego Zachodu. Zapewne niejeden z ojców przypomni sobie z łezką w oku filmy z Winnetou czy Johnem Waynem. Komu znudzi się ujeżdżanie mustanga lub strzelanie z łuku, ten może zatańczyć w saloonie lub posilić się jadłem trapera.

Księstwo łebskie

Łeba walcząca o miano letniej stolicy Polski jest zarazem stolicą... Księstwa Łebskiego, które bije własną monetę i wystawia własne dokumenty w postaci paszportów, praw jazdy, a także dyplomów, np. zdobycia Łąckiej Góry.

Informacje praktyczne:

Park Rozrywki "Western City", ul. Nadmorska 4d,tel. 502 661 908, 601 644 980

Informacja turystyczna, ul. 11 Listopada 5a, tel. 59 866 16 23, 59 866 25 65

RĄBKA > 5 km Nowęcin

To zaledwie kilka parterowych budynków, położonych 2 km na wschód od Łeby, na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Tu znajduje się parking i "drzwi do lasu", czyli brama wejściowa na teren Słowińskiego Parku Narodowego.

Z parkingu w Rąbce do ruchomych wydm można się dostać meleksem lub pieszo.

Niemal w połowie drogi do wydm znajdują się pozostałości niemieckiego poligonu rakietowego.

Ruchome wydmy przemieszczają się rocznie mniej więcej o 10 m na wschód. Na ich skraju można obejrzeć częściowo przysypane drzewa. Najwyższa z wydm zwana jest Łącką Górą i ma zmienną wysokość - od 32 do 42 m n.p.m. Z jej szczytu roztacza się wspaniały widok: na wschodzie lasy, na południu tafla trzeciego co do wielkości w Polsce jeziora Łebsko (75 km2), a za nią ścięty niczym stożek wulkaniczny Rowokół, na zachodzie piasek aż po horyzont, a na północy bezkres Bałtyku. Obszar ruchomych wydm, zwanych białymi górami, to spełnienie marzeń każdego dziecka - tak wielkiej piaskownicy dzieciaki z pewnością nie widziały nigdy wcześniej. Droga z Łąckiej Góry do brzegu morza wytyczona jest żerdziami. Nie należy schodzić z wyznaczonej ścieżki nie tylko z powodu mandatów, które wystawia straż parkowa, ale przede wszystkim ze względu na ochronę przyrody.

Do parkingu w Rąbce można wrócić meleksem bądź pieszo tą samą drogą. Dużo przyjemniejszy jest jednak powrotny spacer brzegiem morza.

NOWĘCIN > 27 km Stilo

Znany jest z kompleksu pałacowego Wejherów, wzniesionego tu w połowie XVII w., gdy sztormy przesunęły ujście Łeby. Otoczony starodrzewem pałac położony jest na wzgórzu nad południowo-zachodnim brzegiem jeziora Sarbsko. W parku znajduje się XIX-wieczna kaplica, zaś w pobliskich zabudowaniach dawnego folwarku funkcjonuje ośrodek jazdy konnej.

Na obszarze 6 ha utworzono ogród ornitologiczny, w którym można podziwiać zarówno ptaki krajowe, jak i egzotyczne, np. strusie czy pawie. Ogród zwiedzać można pieszo lub przemieszczając się kanadyjką.

Informacje praktyczne:

Ogród ornitologiczny, ul. Kolonijna 8,tel. 59 866 25 51, 503 097 35

STILO

Tak tajemniczo brzmi nazwa samotnej latarni morskiej w pobliżu osady Osetnik. Latarnia, której światło dociera na odległość 23 mil morskich, czyli ponad 42,5 km, znajduje się blisko kilometr od morskiego brzegu, na zalesionej wydmie o wysokości 45 m. Z wysokiej na 33,4 m latarni roztacza się zapierający dech w piersiach widok na jezioro Sarbsko i Mierzeję Sarbską oraz przybrzeżne lasy. Korzystając z lornetki, z latarni dostrzec można wrak duńskiego statku, który zatonął w 1972 r.

Bałtycka hekatomba

Na wysokości latarni morskiej Stilo, około 40 km od brzegu, na dnie Bałtyku spoczywa niemiecki transportowiec "Wilhelm Gustloff". Statek, zatopiony w styczniu 1945 r. przez sowiecki okręt podwodny, wypłynął w swój ostatni rejs z portu w Gdyni, mając na pokładzie w większości niemieckich uciekinierów z Prus Wschodnich. Ta największa pod względem liczby ofiar katastrofa morska na Bałtyku, a być może i w dziejach światowej żeglugi, pochłonęła około 9 tys. ofiar.

Źródło: www.cartablanca.pl

  • Podziel się