Betonową autostradą pędzimy do Berlina

Tomasz Kurowski, gw
29.11.2011 17:32
Autostrada A2

Autostrada A2 (Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta)

Już 1 grudnia z Łodzi czy Poznania autostradą w kilka godzin, szybko i bezpiecznie, dojedziemy do stolicy Niemiec

Oficjalne otwarcie odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka zaplanowano na dziś. Jego budowa trwała pięć lat i to na razie jedyny fragment autostrady, który na pewno będzie gotowy na Euro 2012.

Na uroczystą inaugurację przyjedzie prezydent Bronisław Komorowski. Na otwarciu zabraknie Sławomira Nowaka, obecnego ministra infrastruktury, za to pojawi się jego poprzednik - Cezary Grabarczyk.

Kierowcy wjadą na autostradę dopiero w czwartek rano, bo drogowcy będą porządkować drogę, m.in. odsłaniając na niej znaki.

Później czekać na nich będą dwa równe jak stół pasy ruchu (trzeci w rezerwie). Nowy odcinek ma ponad 100 km, ale całość ukończonej A2 to już ponad 370 km. Dzięki temu podróż z prędkością do 140 km/godz. z Poznania do Berlina zajmie zaledwie 2 godziny, z Łodzi niewiele ponad 4. Nowy odcinek drogi na początku będzie również darmowy. Jak długo i ile zapłacimy za przejazd później? Nie wiadomo.

I choć autostrada będzie przejezdna, to dopiero za cztery miesiące pojawią się przy niej stacje benzynowe czy restauracje. Na razie na przydrożnym parkingu będziemy mogli co najwyżej skorzystać z toalety.

Do pełni szczęścia wciąż brakuje połączenia A2 z Warszawą. Drogowcy obiecują, że ten ostatni odcinek również będzie przejezdny przed Euro 2012.

Adopcje zwierząt

Zobacz także
  • Podziel się