A2 przejezdna!

Mariusz Jałoszewski
29.05.2012
Choć wielu przestało w to wierzyć. Autostrada od granicy z Niemcami do Warszawy będzie gotowa przed Euro. W poniedziałek drogowcy zakończyli układać asfalt i nic nie stoi na przeszkodzie, aby feralne odcinki uznano za ?przejezdne?

W poniedziałek (28.05.2012) po południu asfalt leżał już na całym odcinku między Warszawą a Strykowem pod Łodzią. - Jeszcze tylko odbiory techniczne, sprawdzenie czy trasa jest bezpieczna i można puszczać ruch. Autostrada może być otwarta jeszcze w tym tygodniu albo na początku przyszłego, najpóźniej do szóstego czerwca - mówi nam Artur Mrugasiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Przejezdność" to termin wymyślony przez rząd z myślą o Euro. Od dawna było wiadomo, że przed mistrzostwami nie uda się wybudować wszystkich dróg. Samochody można przecież jechać po nieskończonych drogach, jeśli mają tzw. podbudowę i grubą warstwę wiążącą asfaltu. Tę warstwę skończono układać na najbardziej opóźnionym odcinku C koło Żyrardowa, którego budowę porzucili Chińczycy oraz na odcinku A - również chińskim - koło Strykowa. Podczas Euro na tych odcinkach będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 70 km na godzinę.

Ale to plan minimum. Bo jeśli pogoda dalej dopisze, drogowcy zdążą ułożyć ostatnią warstwę ścieralną i całą trasą spod Łodzi do Warszawy będzie można jechać 140 km na godzinę.

Po Euro kończone zostaną wiadukty, ustawiane ekrany. Stacje paliw z miejscami obsługi pasażerów powstaną na przełomie 2012/2013 r. Autostrada nie będzie jednak zamykana dla kierowców.

Budowę A2 śledzi cała Polska. To sztandarowa inwestycja, jej brak uznano za porażkę rządu. Drogowcy wykorzystali dobrą pogodę w ostatnich dniach i niezwykle wydajną maszynę do układania asfaltu, którą wykonawca "chińskiego" odcinka sprowadził z Niemiec.

Kierowcy już jeżdżą skończonymi niedawno odcinkami z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego.

Choć ukończenie A2 to wielki sukces, to wczoraj ani w ministerstwie transportu, ani w GDDKiA nikt o świętowaniu nie myślał. A przecież stolica Polski chyba jako jedyna w Europie, nie miała dostępu autostrady.

W najbliższych dniach do ruchu zostaną oddane również:

 

- południowa obwodnica Gdańska (tu też będzie przejezdność),

 

- S5 z Poznania do Gniezna (dwa odcinki),

 

- autostrada A1 z Piekar Śląskich do lotniska Pyrzowice,

 

- główna jezdnia ekspresowej Trasy Toruńskiej w Warszawie.

PS Złe wieści z Niemiec. CDU/CSU chce wprowadzić opłaty na autostradach dotąd darmowych dla samochodów osobowych.

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro@agora.pl

  • Podziel się