Jak daleko Polacy są gotowi pojechać za pracą?

Jolanta Nowak-Korucu
30.05.2012 15:36
Electra rowery

Electra rowery (Fot. mat. prasowe)

Im dalej wyjeżdżamy za pracą, tym żądamy wyższych pieniędzy - oto wyniki majowego badania na temat mobilności zawodowej. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób

Badanie "Skłonność migracyjna Polaków w celach migracyjnych" zostało przeprowadzone w maju przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie Work Service. Oto wyniki:

 

Jak daleko mógłbyś dojeżdżać do pracy?

Mobilność się Polaków zwiększa. Niemal 40 proc. badanych poszukując pracy, uwzględnia miejsca oddalone od miejsca zamieszkania o 15-50 kilometrów. A jeszcze 9 miesięcy temu niemal połowa Polaków deklarowała, że nie chce pracować w miejscu, które jest oddalone od miejsca zamieszkania o więcej niż 15 kilometrów.

 

Jakie zarobki przekonałby ciebie do zmiany pracy?

Polacy są mobilni, ale dojazdy albo zmiana miejsca zamieszkania musi się opłacić. W porównaniu do 2011 roku, znacznie zmniejszył się odsetek tych, których przekonałyby zarobki netto na poziomie 3 tys. zł - z 29 proc. do 10,4 proc. Do zmiany zachęcają są dopiero zarobki na poziomie od 3 tys. zł do 5tys. zł.

Co dziesiąty dorosły Polak 11,7 proc. byłby skłonny wyjechać do pracy za granicę. Aż 28 proc. najchętniej wybrałaby Niemcy. To spora zmiana w porównaniu do zeszłego roku, kiedy to najczęściej udzielaną odpowiedzią, była Wielka Brytania. - Powody wyboru pracy za granicą pozostają niezmienne, chodzi o kilkukrotnie wyższe wynagrodzenia niż na naszym rynku pracy -mówi Krzysztof Inglot z Work Service.

 

Do jakiego kraju zdecydowałbyś się na wyjazd do pracy?

Przeczytaj także:

Młodzi szukają pracy, ale uważają, że są świetni i chcą etatu

Polak potrzebuje 8,5 rocznej pensji, żeby kupić mieszkanie, a w Europie?

  • Podziel się