Ile naprawdę kosztuje tani prąd z Groupona?

tad
30.05.2012 18:41
Tysiąc kilowatogodzin energii za pół ceny - tak swoją ofertę na popularnym serwisie zakupów grupowych reklamuje Duon. Sprawdziliśmy ile kosztuje darmowa energia

Pod marką Duon kryje się firma KRI Marketing and Trading z Gdańska, która jest częścią notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych spółki CP Energia. Konsorcjum wyspecjalizowało się w sprzedaży energii - głównie gazu ziemnego i paliw gazowych. Trójmiejska firma od niedawna poprzez popularne serwisy zakupów grupowych sprzedaje również energię elektryczną.

Najnowsza oferta Duonu to kupon na tysiąc kilowatogodzin w cenie o połowę niższej niż w podobnych ofertach u innych sprzedawców. Brzmi nieźle, zwłaszcza gdy spojrzymy na cyfry - tysiąc kWh w promocyjnej ofercie to tylko 174,70 zł (dla taryfy G11), a statystyczna 2-3 osobowa rodzina zużywa rocznie od 1700 do 3000 kWh energii.

Firma gwarantuje także cennik usług na najbliższe lata. Jeśli przed końcem roku wykorzystamy tysiąc promocyjnych kWh, to za każdą kolejną w popularnej taryfie G11 (całodobowej) zapłacimy ok. 35 groszy (cena z podatkiem VAT). W kolejnych latach będzie nieco drożej - w 2013 roku ok. 36 gorszy, a w 2014 ok. 37 gr. Ale i tak ma być tanio, bo cena rynkowa ma urosnąć o 40-proc - tak swoją ofertę reklamuje Duon. Daje również możliwość rozwiązania umowy, gdy nasz obecny sprzedawca w 2013 lub 2014 roku będzie miał niższe ceny niż gdańska spółka.

Przy podpisaniu umowy musimy zadeklarować minimalną ilość energii, którą kupimy. Posłuży ona do wystawienia prognozy zużycia prądu.

A gdzie haczyk? Jest ich kilka

1. Promocyjny pakiet energii musimy wykorzystać do końca roku, inaczej przepada.

 

2. Duon co miesiąc pobierać będzie dodatkowo 12,30 zł.

 

3. Promocja dotyczy jedynie sprzedaży energii (Duon jest jej dystrybutorem). Za przesłanie prądu zapłacimy właścicielowi sieci tyle co zawsze (patrz tabelka niżej).

 

4. Za prąd będziemy opłacać dwa rachunki - jeden dla Duonu za sprzedaną energię, drugi dla właściciela sieci. Może to być uciążliwe.

 

5. Kara umowna za odstąpienie od umowy z winy odbiorcy to iloczyn miesięcy pozostałych do końca cennika promocyjnego (czyli do końca 2014 roku) i zadeklarowanej w umowie minimalnej ilości kupowanej miesięcznie energii.

Sam porównaj oferty

Założenia:

 

- Roczne zużycie energii 3000 kWh

 

- Taryfa G11 (całodobowa)

 

- Instalacja jednofazowa

 

- 6-miesięczny cykl rozliczeniowy

1. Opłaty za energię

Na podstawie Kalkulator energii elektrycznej - ure.gov.pl

2. Opłaty za użycie sieci do przesłania energii

Na podstawie Kalkulator energii elektrycznej - ure.gov.pl

3. Opłaty za energię w Duon

Na podstawie wzoru umowy przedstawionego w serwisie Groupon

4.Opłaty za energię kupioną w Duon z kosztami przesyłowymi

Na podstawie wzoru umowy przedstawionego w serwisie Groupon oraz kalkulatora energii elektrycznej - ure.gov.pl

 

* Opłaty przesyłowe z cenników za rok 2012

Przeczytaj także: - Telewizja cyfrowa, może być tanio i bez zmiany telewizora - Polacy są coraz sprytniejsi podczas zakupów, supermarkety się boją

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro@agora.pl

Zobacz także